Yazarımız Dr. Zafer Özdemir Hakkında
Mayıs 2002’de Mimar Sinan Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Nisan 2008’de “Servet-i Fünun Dergisinde Seyahat Yazıları (1891-1901)” isimli teziyle yüksek lisans eğitimini Marmara Üniversitesi’nde tamamladı. 2017 yılında “Türkiye’de Edebiyat Eleştirisi (1960-1970)” isimli teziyle Sakarya Üniversitesi’nde doktorasını tamamladı. Bunun haricinde 1999-2009 yılları arasında Salıncak Çocuk Yayınları, Pınar Yayınları ve Açılım Kitap Yayınları Editörlük, 1999-2001 yılları arasında Umran Dergisi Editörlüğü, 2011-2015 yılları arasında Dil ve Edebiyat Dergisi Editörlüğü, 2017’de Minik Kanatlar Çocuk Dergisi’nde yayın danışmanlığı, yazarlık yaptı.

Teknoloji ve Okuma Kültürü

Geçen yüzyılı “dumanı tütmekte olan bir kara tren” tasvirinin anlattığını düşünen aydınlara nazire yaparak dijital çağı ve günümüzü “bilgisayar oyunu oynayan bir çocuk” betimlemesinin yansıttığını söyleyebiliriz sanırım. Çocukların bütün dünyasının bu tasvirle sınırlı olduğunu söylemek haksızlık olabilir. Ancak çocuklarının bütün dünyasının bu resimle ilişkili olduğunu söylersek hata etmiş olmayız diye düşünüyorum.

Bir Bitmeyen Kitap: Şemsiye

Şemsiye adlı kitap okurlar tarafından tamamlanması beklenen hatta yazılması istenen bir kitap. Sakin ve loş bir odada yavaş enstrümantal bir müzik eşliğinde kitabı okurken ana kahraman köpeğin yerine kendini koyamayacak kimse yok.