Yazarımız Rebi Bihar Hakkında
Marmara Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği mezunu olup öğretmenlik ve okul yöneticiliği kariyerinin dışında öğretmenler, veliler ve psikologlarla çocuk gelişimi alanında çalışmaktadır. Akademik program geliştirme, sosyal-duygusal gelişim, iletişim, yaratıcılık gibi alanlarda eğitim almış olan Rebi Bihar, Anne Çocuk Eğitim Vakfı gönüllüsü olarak UN Women destekli Hayat Dolu Buluşmalar Programında eğitmenlik yapmaktadır.

Ödül ve Ceza

Erken çocukluk gelişiminde ödül ve ceza kavramları çok uzun süredir tartışılan, uzmanlar tarafından sertçe eleştirilen, farklı toplum ve kültürlere göre ciddi değişiklik gösteren uygulamalar barındırmaktadır. Burada belki günlük hayatımıza bakmak, yetişkinler olarak hayatımızda ne derece ödül ve cezanın yer aldığını fark etmek ve belki de bu tanımları etkin kullanabilmek adına biraz esnetmek gerekebilir.

“Hayır”sız Büyüyen Çocuklar

Çocukların bazı oyunlarda kaybetmesine izin vermek, odasını toplaması gerektiği, televizyon izlemenin belli bir saati olduğu, yemeğini sofrada yedikten sonra resim yapabileceği gibi basit sınırlar ve kurallar koymak benzer durumları evin dışında gördüğünde de doğal karşılamasını sağlayacaktır.

Nasıl Bir Ebeveynsiniz?

Dünyada ne kadar anne baba varsa, aynı sayıda anne baba tutumu var demektir. Her kişi kendi deneyimleri doğrultusunda bir ebeveynlik modeli seçer. Peki siz hangi modele daha yakınsınız?

Bir Susturucu Olarak Telefon

Anne babaların en büyük yanılgılarından biri çocuklarının teknolojik bir alet karşısında kıpırdamadan ‘uslu’ durduklarında her şeyin yolunda olduğu düşüncesidir. Özellikle küçük yaştaki çocukların yetişkinlere göre çok daha fazla enerjiye sahip olduğunu hepimiz gözlemlemişizdir. Koşup atlayan, yatakta zıplayan, coşkuyla bağıran, oyun sırasında kahkahalar atan, sinirlenince ağlayan bir çocuk normal gelişiminde seyrediyordur. Sizden fazla ilgi beklediği, işinize engel olduğu ya da restoranda çok gürültü yaptığı için bir susturucu olarak eline telefon vermenin sonuçlarını hiç düşündünüz mü?

Çocuğunuzun Rol Modeli Kim?

Rol modellerin sadece hayatımızın içindeki kişilerden seçilmediğini unutmayalım. Yaş ilerledikçe dizi ve film oyuncuları da rol modelleri içine girerken çizgi filmlerdeki tamamen kurgu karakterlerin de çocuklar üzerinde ne kadar önemli etkileri olduğuna dikkat çekelim.

Ebeveynler İçin Zaman Yönetimi Önemlidir

Hepimizin olduğu gibi çocukların da yaşlarına göre değişim gösteren biyolojik saatleri vardır. Gelişim süreçlerinde çocukların biyolojik saatleri doğrultusunda ihtiyaçlarını karşılamak ebeveynlerin görevidir. İnsan yavrusunun yeryüzündeki bakıma en uzun süre muhtaç olan canlı olduğunu göz önünde bulundurursak bu bakımı istikrarlı şekilde sağlamak kolay değildir.