Yazarımız Dr. Öğr. Üyesi H. Billur Çakırer Hakkında
Hacettepe Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olduktan sonra yüksek lisans ve doktorasını Eğitim Psikolojisi alanında Barselona, İspanya'da bitirmiştir. Okul öncesi eğitim, oyun temelli öğrenme, eğitimde çok kültürlülük ve kapsayıcı (bütünleştirici) eğitim alanlarında uzmanlaşmıştır. Halen İstanbul'daki özel üniversitelerin çocuk gelişimi ve psikoloji bölümlerinde ders verirken 3-12 yaş grubundaki çocuklara eğitim yönelimli, çocuk odaklı psikolojik ve pedagojik değerlendirme, gelişim takibi yapmakta; oyun terapisti olarak çocuklara kendilerini gerçekleştirmelerine destek vermektedir. Alanda çalışan uzmanlara yönelik mesleki eğitimler düzenlemekte, kurumlara çocuk eğitimi ve psikolojisi alanında seminerler ve danışmanlık vermektedir.

Farklı Yaşlarda Dijital Oyun Kullanımı

İnsan gelişimi farklı özellikler ve farklı gelişimsel ihtiyaçlar açısından incelenirken gelişimsel dönemler (yaş grupları) halinde ele alınır. Her dönemin kendine özgü özellikleri ve ihtiyaçları doğrultusunda dijital oyun ve oyuncak kullanımı da değişiklik gösterir. Çocuklarla yapılan bir araştırmaya göre (Holloway ve Livingstone, 2013): – Çevrimiçi etkinlikler hayalgücü, yaratıcılık ve oyun için uyarıcı niteliktedir. – Dijital oyunlar, […]

Dijital Oyuncaklar

“Ebeveyn bu oyunların hayatlarını kolaylaştırıcılığından faydalanırken bir yandan da “acaba çocuğum ekran bağımlısı mı oldu?”, “onu cep telefonu/tablet oyunlarının pençesinden nasıl kurtarırım” gibi sorulara cevap aramakla meşgul.”

Siber Zorbalığa Karşı Ebeveynler Ne Yapabilir?

Çocuklarının özel hayatının korunması ebeveynlerin sorumluluğundadır. Yetişkin olarak yaptıkları paylaşımlarla çocuklarına örnek olmalıdırlar. Doğar doğmaz çocuklarının isimlerine özel sosyal medya hesabı açarak onlardan izinsiz, onlar hakkında paylaşım yapmamaları önemlidir.