Ortaokul Çocukları için En İyi 10 Film Önerisi

Okul öncesi çağındaki çocuklar için film tavsiyelerimiz.

Howl’un Yürüyen Şatosu

Miyazaki’nin renkli çizimlerinden oluşan gerçeküstü masal tadında animasyon filmi.

Yaş Önerisi: +9

Editörün Puanı: 4

Bir büyüyle bir anda 90 yaşında bir kadına dönüşen Sophie kasabayı terk edip yürüyen şatoyla karşılaşınca olaylar gelişir. Ailenin önemi, arkadaşlık sevgisi, yardımlaşma, farklı olanı kabul etme ve iyiliğe teşvik etmek gibi temalar işlenir. Ateş bombaları, çatışmalar sıklıkla görülmektedir. Gölge karakterler, takip edilme sahneleri korkutucu olabilir. Cinsel içerik olarak bir öpüşme sahnesi ve Howl’un banyodan yarı çıplak çıkması sayılabilir.

 

Küçük Kadınlar

Dört kız kardeşin hayatta kalma ve büyüme mücadelesini anlatan film.

Yaş Önerisi: +10

Editörün Puanı: 5

Babaları savaşa katıldıktan sonra bir anne ve kızlarının verdiği yaşam mücadelesini anlatan filmde ailenin, affetmenin ve empatinin önemi, cesaret gibi temalar işlenmektedir. Ölümcül hastalığa yakalanma, kayak kazası ve şiddete uğrama sahneleri ürkütücü olabilir. “Vahşi, aptal, bencil” gibi kelimeler kullanılır, alkol kullanımı gösterilir. Ayrıca romantik konular işlenir ve öpüşme sahneleri vardır.

 

Örümcek Adam Evden Uzakta

Ergenlik çağındaki çocukların kendilerinden bir parça bulabilecekleri aksiyon ve macera dolu süper kahraman filmi.

Yaş Önerisi: +11

Editörün Puanı: 4

Sahip olduğu güçlere rağmen sorumluluk almak istemeyen ve sıradan bir lise hayatı yaşamak isteyen Peter, kendisini dünyayı kurtarmak zorunda kaldığı zorlu bir görev içerisinde bulur. Dayanışma, güven gibi konular işlenmektedir. Doğa felaketleri, silahlı çatışmalar, ürkütücü doğaüstü karakterler vardır. “Mal herif, aptal, ezik” gibi kelimelerin kullanıldığı, öpüşme ve flörtleşmelerin olduğu sahneler vardır.

 

Frankenweenie

Çocuklara bilimi sevdirebilecek korku türünde orijinal bir hikayeye sahip animasyon filmi.

Yaş Önerisi: +10

Editörün Puanı: 4

Köpeğini kaybeden Victor’un deneylerle onu hayata döndürmesini işleyen korku-animasyon türündeki filmde arkadaşlık sevgisi, hayvan sevgisi, cesaret temaları işleniyor. Karanlık sahneler ve gerilim müzikleri, Victor’un ürkütücü görünüme sahip sınıf arkadaşları, tekrar canlanan hayvanların canavara dönüşerek etrafa zarar vermesi korkutucu olabilir. “Aptal, baş belası” gibi kelimelerin geçtiği de görülmektedir.

 

Cennetin Çocukları

Ailecek izleyebileceğiniz, iki kardeşin sıcacık öyküsünü anlatan İran filmi.

Yaş Önerisi: +10

Editörün Puanı: 5

Maddi imkansızlıklar içerisinde hayatını sürdürmeye çalışan iki kardeşin hikayesi anlatılmaktadır. Evin 10 yaşındaki büyük çocuğu Ali, başka ayakkabısı olmayan kardeşinin tamire götürdüğü ayakkabılarını yanlışlıkla kaybedince ödülü bir çift ayakkabı olan koşu yarışına katılır. Kardeşlik sevgisi, dayanışma, ailenin ve paylaşmanın öneminin işlendiği filmde duygusal sahnelerin haricinde negatif bir içeriğe rastlanmamaktadır.

 

Beyaz Diş

Vahşi doğadan kesitler sunan pozitif mesajlarla yüklü animasyon filmi.

Yaş Önerisi: +10

Editörün Puanı: 4

Kurt bir baba ve yarı köpek bir anneden dünyaya gelmiş, bu nedenle uysal ve vahşi yanı arasında bir denge kurmakta zorlanan, içinde bulunduğu doğa koşullarında hayatta kalmaya çalışan Beyaz Diş’i anlatan filmde saygı, şefkat, cesaret ve takım çalışması gibi temalar işleniyor. Çoğu şiddet içerikli sahne gösterilmeden anlatılsa da silah ve bıçak kullanımı ve alkol kullanımı gösterilmektedir.

 

Hababam Sınıfı Uyanıyor

Ailecek izleyebileceğiniz nostaljik bir komedi filmi.

Yaş Önerisi: +11

Editörün Puanı: 4

Hababam Sınıfı’na yeni bir öğrenci gelir ve olaylar gelişir. Bolca komik sahne içermenin yanı sıra eğitici ögeler de içeriyor. Dayanışma, çalışkanlık ve yardımseverliğin önemine vurgu yapılıyor. Sigara kullanımı, zorbalık, kopya çekme, okuldan kaçma gibi kötü örnek oluşturabilecek davranışlar gösteriliyor. “Aptal herif, alçak, serseri, ulan it” gibi kelimeler kullanılıyor. Birkaç sahnede çıplak kadın posterlerinin gösterildiği oluyor.

 

Köpek Adası

Dayanışma, hayvan sevgisi, dürüstlük gibi temaların işlendiği macera dolu bir film.

Yaş Önerisi: +11

Editörün Puanı: 4

Şehirdeki bütün köpeklerin bir çöp döküm alanına sürülmesiyle başlayan macera dolu filmde dayanışma, hayvan sevgisi, dürüstlük gibi temalar işleniyor. Köpeklerin kavga ettiği, kan gösterimi olan, canlı bir balığın kesilerek suşi yapıldığı sahneler vardır. “Kahretsin, kahpe” gibi kelimeler kullanılıyor. Ayrıca banyodan çıkan ve arkadan çıplak görünen insan sahnesi de bulunuyor. Alkol kullanımı da gösteriliyor.

 

Her Çocuk Özeldir

Ailelerin de mutlaka izlemesi gereken sıcak ve pozitif temalarının yanı sıra öğretici ögelerin de bulunduğu Hint filmi.

Yaş Önerisi: +12

Editörün Puanı: 5

Okuma yazmada güçlük çeken ve yatılı okula gönderilen Ishan’ın yeni gelen bir resim öğretmeni tarafından aslında disleksisi olduğu ve son derece yetenekli ve zeki bir çocuk olduğu keşfedilir. Farklılıklara saygı, iyiliğe teşvik, hayvan sevgisi, yardımseverlik, anlayış, özgüven, sanata teşvik gibi pozitif temalar işlenmektedir. Zorbalık, kavga etme, tokat atma gibi sakıncalı içeriklerin gösterildiği sahneler vardır.

 

Bizim Aile

Ailenin ve dayanışmanın önemine dair sıcak atmosferiyle kalpleri ısıtan bir Yeşilçam filmi.

Yaş Önerisi: +11

Editörün Puanı: 5

İkinci evliliklerini yapan çift kendi çocuklarını da yanlarına alarak aynı evde yaşamaya başlayınca olaylar gelişir. Ailenin önemi, kardeş sevgisi, yardımseverlik temaları işlenmektedir. Dövme, kan gösterimi ve kaçırma sahneleri vardır. “Hayvan, ulan, deli” gibi kelimeler kullanılır. Bir sahnede de gösterilmese de kardeşlerin içki içtiği ve bu yüzden başlarının ağrıdığı iması yapılmaktadır.

İlgili Yazılar