Okul Öncesi Çocuklar için En İyi 10 Film Önerisi

Okul öncesi çağındaki çocuklar için film tavsiyelerimiz.

Komşum Totoro

Her yaştan izleyiciye hitap eden sıcak bir arkadaşlık öyküsü.

Yaş Önerisi: +5

Editörün Puanı: 5

İki küçük kız kardeşin evlerinin yanı başındaki ormanda yaşayan alışılmadık canlılarla kurduğu sıcak ilişkiyi anlatan bu animasyonda cesaret, arkadaşlık sevgisi, yardımseverlik, nezaket, farklılıklara saygı duyma, kardeş sevgisi ve sevdiklerini koruma gibi pozitif temalar işlenmektedir. Filmde olumsuz temalara çok rastlanmasa da ormandaki bazı karakterlerin görünüşü küçük yaştaki çocukları ürkütebilir.

 

Mulan

Küçük kızlara pozitif rol model olabilecek sıradışı bir hikaye.

Yaş Önerisi: +5

Editörün Puanı: 5

Babası hasta olduğu için gizlice onun yerine orduya katılan cesur ve azimli bir genç kızın hikayesinin anlatıldığı bu animasyonda ailenin önemi, fedakârlık, alçakgönüllülük, yardımseverlik, disiplinli olma, kendine inanma, başka kültürleri tanıma gibi pozitif temalara rastlanır. Küçük yaştaki çocuklar için korkutucu olabilecek savaş ve şiddet sahneleri içerir. Mulan diğer askerler tarafından zorbalığa uğrar.

 

Wall-E

Çevre duyarlılığı, sevgi ve çabalamanın öneminin vurgulandığı, ailecek izlenebilecek orijinal bir animasyon filmi.

Yaş Önerisi: +5

Editörün Puanı: 5

Çevre kirliliğinden dolayı bütün insanların terk ettiği dünyada tek başına kalan robot Wall-E’nin hayatı robot olan Eva’nın dünyaya gelmesiyle değişir. Çevre duyarlılığı, doğa sevgisi, insanlarla iletişim kurmanın önemi, koşulsuz sevgi, azim, sabır gibi pozitif temalar içerir. Eva’nın tek kolunu silah olarak kullanması ve her şeye ateş etmesi gibi şiddet içerikli sahneler vardır. Küçük çocuklar korkabilir.

 

Karmakarışık

Alışıldık masalların dışında eğlenceli ve macera dolu bir müzikal şölen.

Yaş Önerisi: +5

Editörün Puanı: 4

Kuleye hapsedilen Rapunzel’in hikayesinin anlatıldığı filmde cesur, kararlarını kendisi verebilen, özgür, nazik, etrafındaki insanların olumlu yanlarını gören güçlü bir kadın figürü vardır. Dürüstlük, arkadaşlık ve yardımseverlik gibi pozitif temalar işlenir. Kesici silahlar, bıçakla yaralanma, kaçırılma, haydutlar gibi şiddet içerikli ürkütücü sahneler vardır. “Salak, avanak” gibi kelimeler kullanılır.

 

Küçük Deniz Kızı Ponyo

Küçük yaştaki çocuklara hitap eden ve pozitif mesajlarla dolu eğlenceli animasyon.

Yaş Önerisi: +5

Editörün Puanı: 4

Babası denizci olan Sasuke’nin insana dönüşmeye çalışan japon balığı Ponyo ile arkadaşlığının anlatıldığı filmde dayanışma, hayvan sevgisi, farklılıklara saygı, çevre duyarlılığı gibi pozitif temalara rastlanır. Tsunami sahneleri ve balığa dönüşen dev dalgalar küçük yaştaki çocukları ürkütebilir. Sık sık “aptal” kelimesinin kullanıldığı gözlemlenmiştir.

 

Winnie The Pooh

Winnie The Pooh ve arkadaşlarının sıcak ve samimi hikayesinin anlatıldığı animasyon film.

Yaş Önerisi: +3

Editörün Puanı: 4

Ayı Winnie ve arkadaşlarının Christopher Robin’e yardım etmek için çıktıkları macerayı konu alan filmde, arkadaşlık, iş birliği, bencil olmama, kibarlık gibi olumlu mesajlar içerir. Filmdeki her bir karakterin güçlü yanı yansıtılarak pozitif rol model oluşturulur. Backson karakteri mizah ögesi olarak kullanılsa da zaman zaman küçük yaştaki çocukların üzülmesine yol açabilir.

 

Kuzular Firarda: Uzay Parkı

Ailecek izleyebileceğiniz, diyalogsuz, eğlenceli ve komik animasyon filmi.

Yaş Önerisi: +5

Editörün Puanı: 4

Diyalogsuz ilerleyen filmde Koyun Shaun ve arkadaşları çiftliklerine misafir olan uzaylı Lu Lu’ya yardım ediyorlar. Farklılıklara saygı, yardımseverlik, arkadaşlık, ailenin önemi, cesaret gibi temalar içerir. Tehlikeli teknolojik aletler, karakterlerin yaralanma ihtimali çocukları ürkütebilir. Bir sahnede çiftlik sahibi iç çamaşırıyla görülür ve özel bölgeleri kapatılmış iki çıplak insan resmi gösterilir.

 

Oyuncak Hikayesi 4

Eğlenceli, komik, macera dolu animasyon filmi.

Yaş Önerisi: +5

Editörün Puanı: 4

Bonny, en sevdiği oyuncağı Woddy ile eskisi gibi oynamaz ve Forky adında yeni bir oyuncak yapar. Woddy, Forky’i kıskansa da Bonny’nin mutlu olması için ona yardımcı olur. Sadakat, yardımseverlik, destek olma, başkasının mutluluğu için çabalama gibi konuları içerir. Oyuncak Gabby çocukları ürkütebilir; diğer oyuncaklara zorbalık yapar. Yağmurlu bir akşam oyuncakların başına gelen ürkütücü olaylar çocukları üzebilir.

 

Kaşif Dora: Büyük Doğum Günü Macerası

Sevimli, okul öncesi çocuklara hitap eden, öğretici bir animasyon film.

Yaş Önerisi: +3

Editörün Puanı: 4

Kaşif Dora ve Boots, çıktıkları maceraları yolculuktan Dora’nın doğum günü partisine yetişmek için eve dönmek isterler. İnteraktif bir yapıya sahip olan filmde çocuklarınız Dora’nın sorduğu sorulara cevap vererek İngilizce kelimeler öğrenebilir, problem çözme becerisi geliştirebilirler. Dora nazik, yardımsever ve ihtiyacı olduğunda yardım isteyen pozitif bir rol modeldir. Filmde olumsuz temaya rastlanmaz.

 

Dal Adam

Aile sevgisi ve ailenin önemi hakkında samimi bir kısa film.

Yaş Önerisi: +4

Editörün Puanı: 4

Dal Adam talihsiz bir olay sonucu ormandaki ailesinden ayrı kalır ve uzun süre eve geri dönmek için çabalar. Bu süreçte umudunu kaybetmez, kötü olayları her zaman pozitif görmeye çalışır. Ailenin önemi, yardımseverlik, denemekten vazgeçmeme, ümitli olma gibi olumlu temalar vardır. Dal Adam’ın yaralanma tehlikesi geçirdiği sahneler çocukları üzebilir. Filmdeki Noel Baba figürü kültürel olarak çocuklarınıza yabancı gelebilir.

İlgili Yazılar