Lise Öğrencileri İçin En İyi 10 Film Önerisi

Lise çağındaki gençler için film tavsiyelerimiz.

Dangal

Azmin ve adanmışlığın önemini vurgulayan ailecek izleyebileceğiniz spora teşvik edici Hint filmi.

Yaş Önerisi: +13

Editörün Puanı: 5

Eski ve başarılı bir güreşçinin güreş şampiyonluğunu kızlarıyla beraber kazanma çabasını anlatan filmde ailenin önemi, dayanışma ve çalışkanlık gibi pozitif temalar işlenmektedir. Güreş müsabakaları, fiziksel ve duygusal olarak zor geçen idmanlar ve kavga sahnesi bulunmaktadır. Bir sahnede karakterlerin alkol aldığı, başka bir sahnede ise video kiralama dükkanının duvarında erotik posterler görülür.

 

Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı

Süper kahraman filmi sevenler için hayranlarına veda niteliğinde macera dolu film.

Yaş Önerisi: +13

Editörün Puanı: 4

Yenilmezler serisinin son filmi Sonsuzluk Savaşı’nda kahramanlarımız, dünyayı tehdit eden bir tehlikeye karşı bir araya gelirler. Takım çalışması, cesaret ve vazgeçmeme temalarını vurgulayan filmde dövüş sahneleri, yaralanma, şiddet ve silahlar gösterilmektedir. “Kahretsin, aptal, o. çocuğu” gibi kelimeler geçmekte, birkaç öpüşme sahnesi ve içki kullanımı bulunmaktadır.

 

Rüzgârı Dizginleyen Çocuk

Ergenlik çağındaki gençlere pozitif rol model olabilecek bir gencin imkansızlıklar içerisindeki başarısına odaklanan dram türündeki film.

Yaş Önerisi: +13

Editörün Puanı: 5

Maddi zorluklardan dolayı 13 yaşında okuldan atılan William bir rüzgar jeneratörü yaparak köyünün kaderini değiştirir. Ailenin önemi, çalışkanlık ve cesaret temalarının işlendiği filmde bağırma, dövme ve kan gösterimi gibi şiddet öğeleri bulunmaktadır. Kadınların hırsızlar tarafından tehdit edilmesi korkutucu olabilir. Birkaç sahnede “kahretsin, palavra sıkmak” gibi kelimeler geçmektedir.

 

Vahşiler Firarda

Komedi unsurlarıyla beslenmiş takım çalışması ve arkadaşlık temalarıyla gençlere hitap eden film.

Yaş Önerisi: +13

Editörün Puanı:

Koruyucu ailesi ile yaşayan Ricky’nin çocuk esirgeme kurumuna geri dönmemek için babası ile ormana kaçıp hayatta kalmasını konu alan eğlenceli filmde ailenin önemi, yardımseverlik ve takım çalışması gibi temalar işleniyor. Bazı karakterlerin aniden ölmesi, yemek için avladıkları domuzu keserken her yere kan sıçraması ve silah kullanımı gibi şiddet unsurları ve Ricky’nin yalan söylemesi gibi kötü örnek oluşturabilecek davranışlar da bulunuyor.

 

Gülen Gözler

Beş çocuklu bir ailenin evlenmek isteyen kızlarının eğlenceli ve komik hikayesinin anlatıldığı aile temalı Yeşilçam filmi.

Yaş Önerisi: +14

Editörün Puanı: 4

Kızlarını evlendirebilmek için evi eşinden gizli ipotek ettiren anne evi kurtarmak için çözüm üretmek zorunda kalır. Komik sahnelerin yoğunlukta olduğu filmde ailenin önemi, sevginin gücü ve samimiyetin önemi gibi temalar işlenmektedir. Filmde birçok pozitif rol model vardır. Ancak yalan söylemek gibi kötü örnek oluşturabilecek davranışlar da bulunmaktadır. Birkaç sahnede “deli, ulan, Allah kahretsin, nankör köpek” gibi sözlere, sigara kullanımına ve içki gösterimine rastlanır.

 

Pi’nin Yaşamı

Arkadaşlık ve inancın önemini ilginç bir öyküyle ekrana taşıyan ve aynı zamanda görsel bir ziyafet sunan film.

Yaş Önerisi: +13

Editörün Puanı: 4

Okyanusta sandalın içinde kaplanla yalnız kalan 16 yaşındaki Pi’nin hayatta kalma mücadelesini anlatan filmde inancın önemi, çalışkanlık ve doğa sevgisi vurgulanıyor. Geminin batma ve fırtınayla boğuşma sahneleri, hayvanların birbirlerini öldürmesi, kaplanın Pi’ye zaman zaman saldıracak gibi olması küçük yaştaki çocukları korkutabilir.

 

Ölü Ozanlar Derneği

Gençler için eğitici ögeler barındıran, öğretmen-öğrenci ilişkisine odaklanmış ilham verici bir film.

Yaş Önerisi: +14

Editörün Puanı: 4

Bir öğretmenin öğrencileri dönüştürme hikayesini anlatan filmde dürüstlük ve kendini keşfetmenin önemi vurgulanır. Film çocukların edebiyata ilgi duymasını sağlayabilir. Silahla intihar sahnesi, kan gösterilen kavga gibi şiddet unsurları ve iki gencin öpüştüğü, yarı çıplak resmedilmiş kadın posterinin gösterildiği cinsel içerikli sahneler vardır. “Kahretsin, bok” gibi sözlere, sigara ve içki kullanımına rastlanır.

 

Temple Grandin

Otizmli bir bireyin gerçek yaşam öyküsünü anlatan biyografik film.

Yaş Önerisi: +14

Editörün Puanı: 4

Otizmli bir bireyi anlatan biyografik filmde cesaret, çalışkanlık, farklılıklara saygı ve hayvan sevgisi işleniyor. Her otizmli bireyin birbirinden farklı olduğu vurgulanıyor. Filmde sığırlara yapılan kötü muameleler, Temple’ın öfke krizleri, zorbalığa uğraması ve gösterilen ürkütücü anıları bazı izleyicileri rahatsız edebilir.

 

 

Whiplash

Adanmışlığın ve çok çalışmayla mükemmele ulaşmanın hikayesinin anlatıldığı film.

Yaş Önerisi: +15

Editörün Puanı: 4

Bateri çalan Andrew’un öğretmeniyle olan hikayesini anlatan filmde çalışkanlık ve azim temaları işlenmektedir. Sakıncalı içerik olarak bahsedilmesi gereken öğelerden öğretmenin öğrencilerini aşağıladığı, tokat attığı şiddet sahneleri vardır. Araba kazasının gösterildiği bir sahnede karakter kanlar içinde gösterilir. “Kahretsin, bok, çeneni kapa” gibi sözlerin geçtiği ve alkol kullanımının olduğu sahneler vardır.

 

Can Dostum

İlginç bir arkadaşlık öyküsünü anlatan Fransız filmi.

Yaş Önerisi: +16

Editörün Puanı: 4

Philippe’in felç olduktan sonra bakıcı olarak cezaevinden yeni çıkmış birini işe almasıyla gelişen olayları anlatan filmde arkadaşlık sevgisi, yardımseverlik ve farklılıklara saygı temaları işleniyor. Sakıncalı içeriklerde tehdit etme, silah kullanımı, tokat atma sahneleri; alkol, madde ve sigara kullanımı bulunuyor. “Aptal, moron, deli, kahretsin” gibi kelimeler kullanılıyor. Flörtleşme sahneleri ve cinselliğe atıflar da bulunuyor.

İlgili Yazılar