Çocuklar İçin Faydalı Kitaplar

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün önemli bir projesinin duyurusu yapıldı.

Çocuklara faydalı içerikler sunma amacıyla “100 Günlük İcraat Programı” isimli proje kapsamında 0 – 6 yaş arası çocukların psiko – sosyal gelişimlerine katkı sağlaması hedeflenen bir kitap listesi oluşturuldu. Aralarında “Bebekler Nereden Gelir?”, “Bir Avuç Hayal” ve “Dünyayı Gezmek İsteyen Çorap” kitaplarının da bulunduğu kitap listesi üniversitelerden alınan görüşlerle uzmanlar tarafından hazırlandı. 402 kitaptan oluşan listeye yeni kitapların eklenmesi için çalışmalar devam ediyor.

Yoğun çalışmaların hedefi zararlı içeriklerle mücadele etmek ve yararlı içerikleri desteklemek. Bu kapsamda oluşturulan eleme ve değerlendirme kriterleri ile incelenen kitaplardan seçilenler bu listeye alınıyor. Başta gelen eleme kriterleri arasında evrensel ahlak kuralları ve milli – manevi değerler geliyor. Müstehcenlik içeren, ayrımcılığı,
şiddeti ve yalan söylemek, hırsızlık yapmak gibi zararlı davranışları teşvik eden kitaplar doğrudan eleniyor.

Zararlı unsurların bulunmaması ise kitapların listeye alınması için yeterli değil. Kaliteli bir içeriğinin olmasına özen gösteriliyor. Bu doğrultuda kitabın ana fikri, anlatım şekli, yaş ve gelişimsel düzeye uygunluğuna bakılıyor. İlgi çekici olması ve olumlu davranışlara teşvik etmesine önem veriliyor. Bununla birlikte 0 – 6 yaş arası çocukların fiziksel gelişimleri de göz önünde bulundurularak kitapların doku, boyut ve şekilleri de değerlendiriliyor.

Listeye yeni kitaplar eklenmeye devam ederken incelemeye alınmak üzere kitap önerileri de bekleniyor. 0 – 6 yaş arası çocuklara uygun, kaliteli içeriğe sahip olduğu düşünülen kitapların isimleri cocukkitabi@ailevecalisma.gov.tr adresine gönderilebiliyor.

İlgili Yazılar