Makaleler

Teknoloji, Sosyal Beceriler ve Çocuk

Bireyin toplumsal sorumluluklarını yerine getirmesi ve başkalarıyla başarılı bir şekilde etkileşimde bulunmasını sağlayan davranışları ifade eden sosyal beceri, teknolojinin çocukları yalnızlaştırdığı günümüzde çocuğun sosyalleşmesi adına önemli bir yer tutmaktadır.

10 Zeka Oyunu

Çocuklar son zamanlarda dijital oyunlarla vakit geçirmektedirler. Telefon ya da tablet ile oynanan bu dijital oyunların yanında çocuğunuzla aşağıda sıralanan zekâ ve strateji oyunlarını birlikte oynayarak da onların zihinsel gelişimlerine katkıda bulunabilirsiniz. Keyifli oyunlar, iyi eğlenceler.

Renkler Çocukları Nasıl Etkiler?

Renk Psikolojisi renklerin insanların ruh halini ve duygularını nasıl etkilediğini ortaya koyan bir araştırma alanıdır. Renklerin çevremizdeki kullanımı duygularımızı ve zihinsel işlevimizi etkilemektedir. Bazı ortamlar bize kendimizi iyi hissettirirken bazı ortamlar kötü hissettirebilmektedir.

Çocuk ve Empati

Kazanılması zor ama bir o kadar da değerli beceriler arasında olan empati geliştirilebilen önemli bir sosyal beceridir. Bireyin kendisini başkasının yerine koyarak, karşısındakinin neler hissettiğini anlama becerisi olarak tanımlanmaktadır.

2019 Çocuk Medyası Konferansı

TRT’nin sekizincisini düzenlediği Uluslararası Çocuk Medyası Konferansı’nın bu seneki teması “Çocuk Medyasının Dönüşümü”. 11-12 Aralık’ta İstanbul’da gerçekleşecek konferansa katılım için internet sitesinden kayıt yaptırılabiliyor. Çocuk medyası içeriklerinin dönüşümünün ele alınacağı konferansa Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen medya kuruluşları, yayıncıları ve akademisyenleri katılacak. Oturumlar ve atölye çalışmalarıyla dolu program iki gün sürecek.

Teknoloji Bağımlılığı ve Diğer Rahatsızlıklar

Teknolojik araçların yoğun kullanımı, onların günlük hayatımızın kaçınılmaz bir parçası haline geldiklerini göstermektedir. Fakat bu kullanımın bağımlılık seviyesine gelmesi ve kişinin hayatını kolaylaştırmak yerine zararlı bir hale gelmeye başlaması da günümüzün önemli problemlerinden birisidir.

Çocuğunuza Akıllı Saat Almanız Gerekiyor Mu?

Teknolojinin temel amacı insanlığın ihtiyaçlarını karşılayıp hayatlarını kolaylaştırmaktır. Akıllı telefon, tablet, bilgisayar ve internet gibi teknolojilerde insanların birbirleriyle kolayca iletişim kurma, bilgi paylaşma ve etkileşimde bulunma ihtiyaçlarını karşılamak üzere üretilmişlerdir.