SeseGel Çocuk

2 star 2 star

10 Yaş

Yayıncılar ve Youtuber'lar

Bir baba ve oğlunun oyun oynama ve eğlence kanalı

Künye

  • Yayın Tarihi : 9 Kasım 2018

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Pozitif Rol Modeller
Hasan Mustan ile oğlu Egemen Kaan arasındaki baba – oğul ilişkisi, birbirlerine karşı davranışları ve birlikte eğlenmeleri olumlu örnek oluşturuyor.
Oyunlara yapılan yorumlar, karakterleri seslendirme ve müzik videoları çocuklarınızın da bu alanlarda yaratıcılığını artırabilir.
Negatif Temalar
  • Tüketime Özendirme
Ücretli oyunların oynanması ve kutu açılımı videoları bazı çocukları tüketime özendirebilir.
Kanalda oynanan oyunlarda birilerinin evine izinsiz girmek ve eşyalarına zarar vermek gibi davranışlarda bulunuluyor.
Riskli İçerikler
  • Çevrimiçi Reklam Gösterimi
Videoların başında veya ortalarında Youtube’un rastgele belirlediği reklamlar gösterilmektedir.

Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Youtube’da büyük yaştaki çocuklar ve yetişkinlere uygun olan oyunları oynadığı SeseGel isimli oyun kanalını yöneten Hasan Mustan’ın çocuklara yönelik açtığı SeseGel Çocuk kanalında oğluyla birlikte oyun oynarken çektiği videolar bulunuyor. Birkaç tane kendi bestelediği müzik klibi de olan kanalda Mustan, bazen oğluyla birlikte oynarken bazen oğlu sadece yanında izleyip yorum yapıyor.

Oyunları oynarken yaptığı ses efektleri ve dublajlar videolara eğlence katıyor. Oyunlardaki İngilizce kelime ve cümleleri tekrar edip Türkçesini söyledikleri oluyor ancak bunun dil öğrenimine katkı sağlayacağı pek söylenemez.

Çocuklar izledikleri oyunları kendileri de oynamak isteyebilir. Bu oyunlardan bazılarında oyun içi satın almalar bulunuyor ve bazı oyunların kendisi de ücretli. Bu yüzden çocuğunuzun bir oyunu indirmeden veya oynamadan önce size danışması gerektiğini hatırlatmanız faydalı olacaktır. Ayrıca nadir de olsa kutu açılımı videolarının bulunması bazı çocukları tüketime özendirebilir.

Yaş sınırı, kanalda oynanan oyunların uygun olduğu yaş sınırına göre belirlenmiştir. Kanalın mevcut içeriklerine göre hangi yaş grubuna uygun olduğunu belirleyebilsek de yeni gelecek içeriklerde kanal sahibinin hangi oyunları oynadığını ve çocuğunuzun neler izlediğini takip etmeniz önemlidir. Ayrıca aralarda gösterilen Youtube’un belirlediği reklamlara da dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Çocuklarınızın Youtube’un reklamsız versiyonunu kullanmasını öneriyoruz.

İyi Tarafları Neler?

Baba – oğul arasındaki uyumlu ilişkiye şahit oluyoruz. Oyunların ebeveynlerle birlikte oynanabileceğine örnek oluşturduğu söylenebilir. Hasan Mustan’ın yaptığı yorumlar ve oyundaki karakterleri seslendirmesi de eğlenceli bir seyir sunuyor.

Çocuklarınızla Bu Konularda Konuşun

Oyunları izlemek ile oynamak arasında ne gibi farklılıklar olduğu üzerine konuşabilirsiniz. Baba – oğul oyun oynamalarının ona nasıl geldiğini sorabilir, birlikte oynayabileceğiniz ne gibi oyunlar olduğunu birlikte araştırabilirsiniz. Küçük yaştaki çocukların Youtube videolarında bulunmasıyla ilgili konuşabilirsiniz. Dijital ayak izinden bahsedip internete yüklenen her içeriğin silinse dahi kalıcı olduğuna vurgu yapabilir, internette paylaşım yaparken dikkat edilmesi gereken konular üzerine konuşabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun