Salih Reis’in Dünyası

1 star 1 star

16 Yaş

Yayıncılar ve Youtuber'lar

Yiyecek ve oyuncak reklamı yapan, çocuklar için uygun olmayan bir kanal.

Künye

  • Tür : Oyuncak

İçinde Neler Var?

Negatif Temalar
  • Gizli Reklam
Kanalda bolca ürün yerleştirme ve reklam bulunuyor.

Ailelerin Bilmesi Gerekenler

İlkokul çağındaki Gamze’nin yaptıklarını, oyunlarını konu alan kanalda anlamsız hikaye akışı, bolca ürün yerleştirme ve reklam bulunuyor. Gamze bir villada yaşıyor, birçok ailenin karşılayamayacağı kadar pahalı oyuncaklarla oynuyor ve genellikle de abur cubur yiyor. Bazı videolarda babası ve erkek kardeşi de ona eşlik ediyor. Babasını genellikle çizgi film karakterlerinin kostümleriyle görüyoruz.

Renkli görüntüler, büyük ve pahalı oyuncaklar, ses efektleri, aşırı davranışlar ve mimikler çocukların ilgisini çekiyor olabilir, çünkü bu videoların izlenme sayıları çok yüksek.

Her videoda gerçekte olmayacak olaylar işlenmektedir. Bazen bir çizgi film karakteri kaybolmaktadır, bazen de küçük bir pelüş oyuncak büyük ve canlı bir köpeğe dönüşmektedir. Bunlara evde Mario’nun olması, banyoda top havuzunun olması ve daha birçoğu eklenebilir. Gerçekte olmayacak öğelerin gösterilmesi de çocuğunuzun gerçeklik algısını ve beklentilerini etkileyecektir.

Videolarda çok fazla ürün yerleştirme bulunmaktadır, bazısında da alenen reklam yapılmaktadır. Videolar başlamadan önce de Youtube’un rastgele belirlediği reklamlara yer verilmektedir. Kanalın video içeriklerinde diyalog aralarında İngilizce öğretme iddiasıyla İngilizce kelimeler kullanılsa da bunun çocuklarınızda öğretici bir etki oluşturmayacağını belirtmek isteriz. Bazı videoların başlıkları da İngilizce yazılmıştır ve içeriklerinde arka planda İngilizce şarkı çalmaktadır ancak videoların bütün amacının yiyecek ve oyuncak reklamı yapmak olduğu açıkça görülmektedir. Ürün yerleştirmenin satın alma davranışını doğrudan etkilediğini gösteren araştırma sonuçlarının olduğunu da belirtmek isteriz.

Bu Youtube kanalı sosyal medyada da bir dönem yankı uyandırmıştır. Daha önce de farklı isimlerle Youtube kanalı açan ailenin bazı videoları uygun bulunmadığı için kaldırılmış olsa da içerik yayınlamaya devam etmektedirler. Reşit olmayan çocuklarının doğruyu ve yanlışı ayırt edemeyecek yaşta videolarını internete koymak ve videonun izlenmesi için çocuklara bazı davranışları yaptırmak sorumsuzca bir tutumdur ve çocuğun bilişsel-sosyal gelişimine zarar verebilir. Bu kanala video çeken ailenin eski videoları çok daha kendi halinde diyebileceğimiz ve amatörce çekilmiş videolarken artık profesyonelce bir kameraman tarafından çekildiği anlaşılan hatta bir hikaye örüntüsüyle ilerlediği için senaristlerinin de olabileceğini düşündüren videolara nasıl geçiş yaptıkları bilinmiyor.

Çocuklarınıza Youtube’dan bir video açtığınızda devamını takip etmenizi öneririz. Sitede bir video bittiğinde rastgele başka bir video başlıyor ve içeriğini sizin onaylamayacağınız, çocuğunuza uygun olmayan videolar açılabilir.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun