Ruhi Çenet Videoları

4 star 4 star

13 Yaş

Yayıncılar ve Youtuber'lar

Genel kültür ve ilginç bilgi videoları yayınlayan bir kanal.

Künye

  • Tür : Genel Kültür, Belgesel, Röportaj

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Eğiticilik
uhi Çenet, videolarında farklı kültürler, ilginç olaylar ve merak edilebilecek konuları inceleyerek bilgiler vermektedir. Farklı kültürler tanıtılırken, genel kültüre ilişkin bilgiler de aktarılmaktadır.
Kanalda farklılıkları olan bireylerle röportajların yapıldığı içerikler de yer almaktadır. Farklı yaşam mücadeleleri veren bireylerin hayatındaki zorluklara ve yaşama tutunma hikayelerine dikkat çekilmeye çalışılır. Dış görünüşüyle ve farklılıklarıyla insanları yargılamamak gerektiğine ve onlarla empati kurmaya, onlara saygı göstermeye vurgu yapılır.
Negatif Temalar
  • Korku
Videolarda gerilimli arka plan müziği kullanılmaktadır. Bu müzik, Ruhi Çenet’in tok ve ciddi sesiyle birleştiğinde oluşan gergin ambiyans, kanal için önerdiğimiz yaş grubundan küçük çocuklar için ürkütücü olabilir. Kanalda yer alan bazı videolar çocuklar için korkutucu olabilecek konuları işlemektedir. Ebeveynlere çocuklarının kişisel korku ve endişelerini gözeterek kanalın içeriklerini süzgeçten geçirmelerini ve çocuklarına kanalı bu çerçevede izletmelerini tavsiye ediyoruz.

Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ruhi Çenet, 5 milyonun üzerinde abonesi olan ve kanalında genel kültür bilgileri sunan bir YouTube yayıncısıdır. Gezip gördüğü yerlerdeki deneyimlerini ve burada öğrendiği bilgileri aktarmaktadır. Bilgi ve genel kültür içerikli videolarının yanı sıra farklı insanlarla yaptığı röportajları da sunmaktadır. Bazı videolarında çeşitli komplo teorilerine yer vermektedir.  

Ruhi Çenet, bilgiyi doğrudan aktaran videolar hazırlamaktadır. Kanalın açıldığı ilk dönemlerde kayıtlara geçmiş paranormal  olaylar,  geçmişte yaşanmış ürkütücü olaylar ve komplo teorileri aktarılırken, sonraları genel kültür bilgilerini ele alan  içerikler hazırlamaya başlamıştır.

Ruhi Çenet, kanalında doğrudan küçük yaştaki izleyicilere hitap eden çalışmalar da sunmuştur. Ancak, yayınladığı “Dünyanın En Tehlikeli Çetesi: İtalyan Mafyası, Naziler Hakkında 50 Korkunç Gerçek” gibi içerikler gerçeğe dayalı olsa da, içindeki  korkutucu ögeler nedeniyle  küçük çocukları olumsuz etkileyebilir. Ailelere kanalın içeriklerini, çocuklarının kişisel korku ve endişelerini gözeterek süzgeçten geçirmelerini tavsiye ediyoruz.

İyi Tarafları Neler?

Ruhi Çenet’in düzgün diksiyonu ve sunduğu ilgi çekici grafikler ve görseller, ele aldığı konuyu başarılı şekilde sunmasını sağlıyor.  Çeşitli konulardaki araştırmalarını, gözlemlerini ve farklı bakış açılarını gereksiz detaylara boğmadan, sıkmadan anlatan Ruhi Çenet, özgün tarzıyla Türkiye’de sevilen Youtube kanallarından bir tanesidir. Videoları için seçtiği merak uyandıran başlıkları ve bilgi verme amacıyla hazırladığı içerikleriyle genç izleyici kitlesine hitap etmektedir.

Kanalda yer verdiği, farklılıklara sahip bireyleri ziyaret ettiği videolarında, farklı bölgelerde farklı yaşam mücadeleleri veren insanların hayatlarıyla izleyicisini buluşturarak, farklılıklara empatiyle, önyargısız ve saygılı yaklaşmanın önemini vurgulamaktadır.

Çocuğunuzla Bu Konularda Konuşabilirsiniz

Çocuğunuza, merak ettiği, ilgisini çeken konuların neler olduğunu sorabilir, bu konularla ilgili bilgileri nerelerden, hangi platformlardan elde etmeye çalıştığı üzerine konuşabilirsiniz.  Youtube kanalı gibi tek bir kaynaktan edinilen bilgilerin zaman zaman doğruyu yansıtmıyor olabileceğini ve ilgisini çeken konulardaki bilgileri farklı kaynaklarla teyit etmenin doğru bilgiye ulaşmak için en sağlıklı yol olduğunu vurgulayabilirsiniz.

Youtube veya farklı mecralarda üzüntü, kaygı veya korku hissetmesine sebep olan içeriklerle karşılaştığında bu durumu sizinle paylaşabileceğini ve içerikleri birlikte izleyerek üzerine konuşabileceğinizi söyleyebilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun