Vimbo

4 star 4 star

2 Yaş

Uygulamalar

Okul öncesi çocuklar için hazırlanmış dijital bir kütüphane

Künye

  • Tür : Eğitim
  • Platform : Android, iOS
  • Geliştirici : Numara38 Medya A.Ş.
  • Dil : Türkçe

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Eğiticilik
Uygulamada farklı temalar altında gruplandırılmış hikaye kitapları bulunmaktadır. Eğitici ve pozitif olarak kurgulanmış temalar kapsamında kullanılan kelimelerle çocukların kelime dağarcığının geliştirilmesi hedeflenmektedir. Uygulamada hayvanlar, doğa, gezilecek yerler, ulaşım araçları, belli karakterlerin farklı maceraları gibi öğretici ve eğlenceli hikayeler yer almaktadır.
Uygulamada, her kitabın sonunda hikayeyle ilgili sorular sorulmakta ve hikayeyle bağlantılı görevler önerilmektedir. Bu yönüyle her hikayeden sonra çocukların hikayede öğrendiklerini pekiştirmesi ve üzerine düşünmesi teşvik edilmektedir.

Ailelerin Bilmesi Gerekenler

“İyilikle tasarlanmış hikayeler” mottosuyla yola çıkan Vimbo uygulaması, ailelerin çocuklarına güvenle okuyabilecekleri veya dinletebilecekleri kitapların yer aldığı bir dijital kütüphanedir. Pozitif temalarla oluşturulan hikayeler, çocukların kelime dağarcıklarının zenginleştirilmesine katkı sağlayacak niteliktedir. Uygulama, okul öncesi dönemdeki çocukların dijital dünyada geçirecekleri zamanı en sağlıklı şekilde değerlendirmelerini sağlamayı kendisine temel hedef belirlemiştir.

Uygulamadaki kitaplar, belirli temalar altında sınıflandırılarak sunulmuştur. Her kitap için ailelere rehberlik edebilecek bilgilendirici notlar hazırlanmıştır. Bu notlarda bir uzman psikoloğun kitapla ilgili değerlendirmesi ve çocuğun kitapta karşılaşacağı detaylar yer almaktadır. “Bilgiler” başlığında kitabın içinde bulunan karakterler, resimler, hangi yaş aralıklarına hitap ettiği ve çocuğun yeni karşılaşacağı kelimeler verilmektedir, uzman psikolog notu ise kitabın neye yönelik tasarlandığını ve nelere vurgu yaptığını açıklayan kısa ve bilgilendirici bir nottur.

Henüz yeni bir uygulama olan Vimbo, içeriğine her ay yeni hikayeler ekleyerek kullanıcılarına gelişen ve genişleyen bir kütüphane sunmayı hedeflemektedir. Uygulama, kullanımı kolay bir ara yüze sahiptir. Her kitap için seslendirme seçeneği bulunmaktadır. Seslendirmelerdeki vurgularla, hikayedeki duygular başarılı bir şekilde yansıtılmaktadır. Kitaplarda ayrıca “kendim okuyacağım” seçeneği de bulunmakta ve ebeveynler çocuklara hikayeyi kendi sesleriyle de okuyabilmektedir. Uygulamayı çocuklara kontrollü kullandırmak isteyen ebeveynler için, kontrollü kullanım imkanı sunulmaktadır. Bunun için ayarlarda oluşturulan “yetişkin kontrolü”  açıldığında uygulamadaki herhangi bir bölüme girmek için basit matematik işlemleri yapmak gerekmektedir.

Uygulamayı indirmek, tanıtım kitaplarına erişmek ve bilgi almak ücretsizdir. Ancak tüm kitaplara erişebilmek için ödeme yöntemlerinden birini seçerek satın alma yapmak gerekmektedir.

İyi Tarafları Neler?

Çocuklar, Youtube gibi herkese açık içerik platformlarında, yaşı ve gelişimi açsından uygun olmayan birçok içeriğe maruz kalmaktadırlar. Bu tarz ücretsiz platformların çoğu, ürün yerleştirme ve reklamlardan gelir sağladıkları için, çocukların karşısına çıkacak içeriklerin güvenilirliğini sağlamak gitgide zorlaşmaktadır. Vimbo, okul öncesi çağdaki çocuklar için güvenli bir platform oluştururken, çizgi dizi tadındaki kitaplarıyla çocuklara kitap okuma alışkanlığını kazandırmayı hedeflemektedir. Uygulamada yer alan kütüphane, farklı yazar ve çizerlerin hazırladığı kitaplardan oluşmaktadır.

Küçük yaş grubunun ekranla tanışmasının uzun, hareketli ve çok renkli videolarla olması, çocukları ekrana daha çok bağlayan ve odaklanmalarını güçleştiren bir unsura dönüşmektedir. Eğitici olan videolarda bile, çocuklar hızlı akan görsellere kilitlenir ve daha sonra hayatın doğal akışına adapte olmakta güçlük çekebilirler. Fakat, günümüzde ekranlar hayatımızın bir parçası olduğu için çocukları ekranlardan uzak tutmak da gitgide güçleşmektedir.  Vimbo, çocukların ilgisini çekecek şekilde kitap ve video arasında etkili bir format oluşturmayı başarmıştır. Kitaplar, ayrıntılı ve hayatın içinden, anlaması kolay hikayeler şeklinde tasarlanmıştır. Yazılar, çocuk öykü kitaplarındakinin aksine uzun ve detaylıdır.  Bu yönüyle çocuklar için çizgi dizi hissi yaratmaktadır.  Sayfa bitene kadar çocuğun inceleyebileceği tek bir karenin bulunması ise videolardaki hızlı akışa sağlıklı bir alternatif oluşturmaktadır.  Sayfalar arasındaki geçiş tek bir hareketle, kitap sayfası çevirme hissi yaratacak şekilde tasarlanmıştır. Tüm bunlarla, çocukların, hayatın doğal akış hızı ile uyumlu ve öğretici bir şekilde ekranla tanıştırılması hedeflenmiştir.

Uygulamadaki kitaplarda farklı ırklardan, farklı tarzlara sahip, farklı beden ölçülerinde karakterlere ve engelli bireylere de yer verilmektedir. Bu karakterler metinlerde vurgu yapılmadan hikaye içindeki çizimlere yerleştirilmiştir. Bu kişilerin hayatın bir parçası olduklarının, duygusal veya öğretici bir vurguyla değil yalnızca çizimlerle gösterilmesi uygulamayı başarılı kılan özelliklerinden bir diğeridir.

Uygulama, hikayelerden sonra ebeveynlerin çocuklarına sorabileceği sorulara ve etkinlik önerilerine yer vermektedir. Kitap bittikten sonra bu sorular üzerine konuşmak çocukların hikaye üzerine düşünmesini, öğrendiklerini pekiştirmesini ve yorum yapabilmesini sağlayacaktadır.

Çocuğunuzla Bu Konularda Konuşabilirsiniz 

Uygulama, hikayelerden sonra çocuklarınıza sorabileceğiniz sorulara ve etkinlik önerilerine yer vermektedir. Kitap bittikten sonra bu sorular üzerine konuşmak çocukların hikaye üzerine düşünmesini, öğrendiklerini pekiştirmesini ve yorum yapabilmesini sağlayacaktadır.

Bunların dışında yaşlarına uygun olarak belirlediğiniz ekran süresini ve uygulamada günlük geçirebileceği ekran süresini uygulamayı kullanmadan önce çocuğunuzla konuşabilirsiniz. Bunların yanı sıra, çocuğunuzla, yaşına uygun olarak bir ekran süresi belirleyebilir,  uygulamayı kullanmadan önce bu süreyi hatırlatabilirsiniz. Örneğin “yatmadan önce bir kitap” gibi bir sınır oluşturup, çocuğunuzun ekrana maruz kaldığı süreyi bir anlaşma şeklinde düzenleyebilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun