İçimdeki Hazine

5 star 5 star

4 Yaş

Uygulamalar

Otizmli çocuklar için erişilebilir ve özelleştirilebilir etkinlikler

Künye

  • Tür : Eğitim
  • Platform : Android, iOS
  • Geliştirici : Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.
  • Dil : Türkçe

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Eğiticilik
İçimdeki Hazine uygulaması, otizmli çocuklar için farklı birçok alanda eğitici etkinlikler içermektedir. Aynı zamanda ailelere yönelik bilinçlendirmeyi ve bilgilendirmeyi hedefleyen pek çok makale sunmaktadır.
Etkinliklerin çoğunun başında yönlendirici komutlar bulunmaktadır (Örneğin; “Aynı olan kartları eşleştir”). Görsel yönergeler, takılabileceği yerlerde çocuğu yönlendirmektedir.
Hayvanlar, ev eşyaları ve müzik aletleri gibi çeşitli temalarda, çocukların kavramları tanıma ve işlemleme becerisini geliştirmek adına çeşitli oyunlar sunulmaktadır.
Oyun gruplarında yer alan eşleştirme ve çizim gibi egzersizlerle, sözcük bilgisi ve okuma-yazma öğrenimi desteklenmektedir.
Uygulamada puzzle, boyama, hafıza kartlarını eşleştirme gibi dikkat ve odaklanma gerektiren etkinlinler bulunmaktadır.
Eşleştirme etkinliklerinde yer alan dikkat ve hafıza oyunları, kısa süreli belleği çalıştırmayı ve çocuğun dikkatini karttaki nesneye odaklamasını sağlamayı hedeflemektedir.
Uygulamada duyguları anlama, yorumlama ve taklit etme gibi konularda gelişimi hedefleyen eşleştirme etkinlikleri ve kısa hikayeler yer almaktadır. Bu uygulama için geliştirilen özel yapay zeka teknolojisiyle, çocukların kamera görüntüsünden yüz ifadelerini tanıma ve mimikler üzerinden duyguları anlayabilme becerilerini geliştirmeyi amaçlayan etkinlikler tasarlanmış. Bu etkinlikler, çocukların interaktif şekilde katılımına da olanak sunmaktadır.
Dijital görseller üzerindeki yönergelerin takip edilerek çeşitli müzik enstrümanlarının çalınabileceği oyunlar bulunmaktadır. Görüntüleri ve sesleri üzerinden enstrümanları seçme, eşleştirme ve puzzle oluşturma gibi etkinliklerle çocuğun hem müzik aletleri hakkında genel bilgiler edinmesi hem de onun işitsel gelişimine destek olunması hedeflenmektedir.

Ailelerin Bilmesi Gerekenler

İçimdeki Hazine uygulamasında, otizmli çocukların farklı becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilecek erişilebilir ve özelleştirilebilir çeşitli etkinlikler bulunmaktadır. Otizm spektrumunda bulunan çocuklara hitap etmek için tasarlanmış olan bu uygulama, otizm alanında çalışan profesyonellerin sıkça kullandığı ABA (Applied Behavioral Analysis) tekniğinde bulunan birçok etkinliği başarılı bir şekilde dijital ortama taşımıştır. Bu etkinliklerin içinde sayılar, sözcük bilgisi, okuma yazma, boyamalar, yapboz, geometrik şekiller, müzik, dikkat, video modelleme, duyu ve duyguları tanıma gibi temalar altında çeşitli eğitici oyunlar ve etkinlikler yer almaktadır. Hikaye bölümündeki kitaplarda, çocuğun kendisinin ve başkalarının davranışları ile duygularını anlamasına ve yorumlamasına destek olmayı hedefleyen hikayeler yer almaktadır. Yanı sıra sosyal mesafe, el hijyeni, maske kullanımı gibi güncel konuları içeren hikayeler de bulunmaktadır. Uygulamada aynı zamanda konuşma güçlüğü çeken çocuklara destek olmak için oluşturulmuş dijital AAC (Agumentative and Alternative Communication) panosu bulunmaktadır.

Uygulamada aile ve çocuk için iki ayrı panel bulunmaktadır. Ebeveynler, kendi panellerinden çocuklarının uygulamada ne kadar zaman geçirip, hangi oyunları oynadıklarını takip edebilmekte; günlük ve haftalık olarak sunulan grafiklerle de ne kadar puan topladığını görebilmekteler. Aile panelinde yer alan “incele” kısmından çocuğun sevip sıkça oynadığı oyunlar incelenebilmekte, “düzenleme” seçeneği ile de çocukların panelleri ebeveynleri tarafından düzenlenebilmektedir.

Etkinliklerin zorluk seviyesi otomatik olarak seçilidir ve çocuğun ilerlemesine bağlı olarak zorlaşmaktadır. Her oyun için zorluk seviyesi ve ipuçlarının çıkma süreleri aile panelinden, ebeveynler tarafından da belirlenebilmektedir. Aileler kendi sayfalarındaki “eğitim” bölümünde yer alan bilgilendirici makalelerden de faydalanabilmekteler.

Otizmli çocukların eğitimine “destek” olmak amacıyla geliştirilmiş olan bu dijital platformdaki eğlenceli ve eğitici etkinlikler hem özel eğitimini sürdüren hem de kaynaştırma eğitiminde olan çocuklar için, eğitim sürecine katkı sağlayacak niteliktedir. Çocuğun genel eğitimi için gerekli şartların tamamını yerine getirmek için ise biraz daha geliştirilmesi gerekmektedir.

 

İyi Tarafları Neler?

İçimdeki Hazine, otizmli çocukların farklı konulardaki farklı becerilerini uygulamaya dökmesine imkân tanıyan iyi tasarlanmış bir uygulamadır. Çocuklarına etkinlik sunmakta zorlanan aileler için yararlı seçenekler sunmaktadır. Üstelik eğitime destek olması için hazırlanan egzersizlere hem ücretsiz erişim sağlanmakta hem de uygulamada hiçbir reklama yer verilmemektedir. Çocukların ekran zamanını kaliteli içerikle değerlendirmesine imkân vermektedir. Aile kontrol panelinin bulunması, hem ekran süresinin hem çocuğun etkinlik zamanının aileler tarafından kontrol edilmesini sağlamaktadır. Aile panelindeki çeşitli makalelerle ebeveynlere rehberlik  de edilmektedir.

             

Aileler Çocuklarıyla Bu Konularda Konuşabilir

Ebeveynler, çocuklarına uygulamada eğlenceli buldukları etkinliği ve nedenlerini sorabilirler. Aile panelinden inceleyip o gün en çok zaman geçirdiği etkinlikle ilgili konuşmaya çalışarak, öğrendiklerini pekiştirmesinde yardımcı olabilirler.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun