Pijamaskeliler

4 star 4 star

5 Yaş

TV

5 yaş ve üzeri çocuklar için uygun bir Netflix dizisi.

Künye

  • Tür : Animasyon, Macera, Süper Kahraman

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Yardımlaşma
Çevrelerindeki sorunlara çözüm bulmaya çalışıyorlar.
Kız çocuğu bir süper kahramanın olması ve her bir ana karakterin cesaretli, özgüvenli, sorumluluk sahibi olması çocuklara iyi örnek teşkil ediyor. Ayrıca yaptıkları iyilikleri gizli yapmaları, bununla insanlara övünmemeleri de tevazu örneği oluşturuyor. İşbirliği: Herkesin kendi güçlü yönlerini kullanarak birbirine yardımcı olarak sorunları beraber çözmesi işbirliğinin önemini vurguluyor.
Kedilerin ıslanmayı sevmediği, spor yapmanın faydaları gibi bilgiler veriliyor.

Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Amaya, Greg ve Connor isimli çocuk karakterlerden oluşan animasyon dizide her bölüm farklı bir konu işleniyor. Özel güçleri olan çocuklar gündüz okulda veya mahallelerinde fark ettikleri sorunları çözmek için gece baykuş, kertenkele ve kedi kostümlerine bürünüp sorunun kaynağının izini sürüyorlar. Baykuş Kız, Kertenkele Çocuk ve Kedi Çocuk süper kahraman isimleridir. Gündüzleri ise her süper kahraman gibi kimliklerini gizlerler.

Fransız yazar Romuald Racioppo’nun Les Pyjamasques isimli kitap serisinden uyarlanan dizide her süper kahramanlık hikayesinde olduğu gibi çevresine zarar veren kötü karakterler bulunuyor. Her bölüm farklı bir karakterin neden olduğu farklı bir problem karşımıza çıkıyor. Pijamaskeliler de kötü karakterin verdiği zararları engellemek için bir araya gelip güçlerini birleştiriyorlar ve iş birliği içerisinde kötü karakteri yeniyorlar. Fiziksel zarar vermeden akıllıca çözümler üretip çocuklara iyi örnek oldukları söylenebilir.

Animasyon serisinin hızlı bir temposunun olduğu söylenebilir. Bu yüzden küçük yaştaki çocuklar için pek uygun olmayabilir. Netflix’te her bölümün aslında iki daha küçük bölümden oluşuyor, bu şekilde yaklaşık bölümler 20 dakika sürüyor. Bu yüzden çocuğunuzun günlük ekran süresini aşmaması için bölümlerin yarısını izlettiğinize bir hikâye baştan sona bitmiş oluyor. Netflix’teki dil seçeneğinden isterseniz İngilizce’yi seçip çocuğunuzun farklı bir dile aşina olmasını sağlayabilirsiniz.

 

İyi Tarafları Neler?

Arkadaşlığın ve yardımlaşmanın önemine vurgu yapan animasyon dizide karakterler iyi bir rol model olup güzel mesajlar veriyorlar.

 

Çocuklarınızla Bu Konularda Konuşun

Animasyon dizinin bir süper kahramanlık hikayesi olduğunu bu yüzden gerçekte olamayacak olayların gerçekleştiğini çocuğunuza anlatın. Gerçek hayatta süper güçlerin olmadığını anlatın ancak bunu hayal güçlerini baltalamadan yapmaya çalışın. Eğer bir süper gücü olsaydı ne olmasını isterdi ve bunu hangi amaçla kullanırdı diye sorabilirsiniz. Gerçek hayatta tamamen iyi veya tamamen kötü insanların olmadığını, iyilik ve kötülük yapan insanların olduğunu anlatın ve iyilik yapmanın önemini vurgulayın.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun