Neşeli Dünyam

3 star 3 star

3 Yaş

TV-Dizi

Uzaydan gelen misafirleriyle eğlenceli maceralar yaşayan Neşe ve ailesinin hikayesi

Künye

  • Yapımcı : Minika Çocuk
  • Platform : Turkcell TV
  • Bölüm Süresi : 8 Dk
  • Yayın Tarihi : 2018

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Ailenin Önemi
Dizide ailenin tüm bireyleri birbirlerine karşı sevgi dolu, anlayışlı ve destek sunan bir yaklaşımdadır.
Neşe ve Zuzu karakterinin arkadaşlıkları üzerinden arkadaşlığın, özür dilemenin ve affetmenin önemi vurgulanmaktadır.
Karakterler birçok bölümde karşılarına çıkan problemleri iş birliği ve dayanışma içinde hallederler. Ebeveynleri de çoğu zaman buna dahil olur.
Neşe ve küçük kardeşi dizi boyunca iyi anlaşan ve birbirlerine destek olan iki kardeştir. Aralarında yaş farkı olmasına rağmen abla Neşe, Mutlu’yu da arkadaşlarıyla oynadıkları oyunlara dahil eder, birçok oyunda ona önemli görevler verir ve onu ciddiye alır. Bir bölümde, aralarında çıkan anlaşmazlık üzerine ebeveynleri onlara hazine bulma oyunu oynatır. Kardeşlerin buldukları hazine, birlikte oldukları küçüklük fotoğraflarıdır. Şarkılarla kardeş olmanın önemine vurgu yapılır.
Neşe karakteri, ailesine ve arkadaşlarına hep nazik davranan, araştırmayı ve yardım etmeyi seven, çocuklara pozitif rol model olabilecek bir karakterdir. Dizideki tüm karakterler farklı bölümlerde misafirperverlik, çevrecilik, paylaşma, hayvan sevgisi, sorumluluk alma, yardımlaşma gibi konularda örnek davranışlarda bulunurlar.
Bölümlerden birinde, ailenin her ferdi aynı anda Mini ve Mani ile farklı şeyler yapmak ister ve onları paylaşmakta zorlanır. Sonrasında hep birlikte oturup, onlarla yapacaklarını bir arada yapmanın yolunu bulurlar.
Bir bölümde aile, bayram ziyareit için börek ve baklava götürerek komşuları Mahmut Bey’i ziyaret eder. Bir başka bölümde 23 Nisan Çocuk Bayramı kutlanır; çocuklar birlikte oyunlar oynar, Mini ile Mani’ye 23 Nisan’ı anlatırlar. Babaları çocukların koltuğuna oturmalarına ve teleskobundan bakmalarına izin verir.

Dizinin Hikayesi Nedir?

Neşeli Dünyam, uzay gemileri bozulduğu için dünyada kalan Mini ve Mani’nin Neşe ve ailesiyle tanışıp, onlarla birlikte yaşamaya başlamasını konu almaktadır. Mini ve Mani, gezegenleri gezen iki araştırmacı uzaylıdır. Bozulan gemilerini tamir etmek için birkaç gün dünyada kalmak zorunda kalan ikili, kendilerini Neşe ve ailesinin bahçesinde bulur. Ailenin misafirperver tavırları Mini ve Mani’yi etkiler ve bahçedeki ağaç evde yaşamaya başlarlar. Dizinin kahramanları Mini ve Mani’yle birlikte her bölüm başka maceralar yaşamaktadır. Mini ve Mani’nin dünya hakkında, diğer karakterlerin ise uzay hakkında öğrenecek birçok şeyi vardır.

Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Dizide uzaydan gelen Mini ve Mani’nin teknolojik aletleri sayesinde olağandışı olaylar olmaktadır. Örneğin bir kumandayla, insanlar ve objeler büyütülüp küçültülebilirken, bir düğmeyle klonları oluşabilmektedir. Mini ve Mani kulaklıkları sayesinde hayvanların ve bitkilerin dilinde konuşabilmekte, çocuklar uzay gemisiyle sabah gidip akşam dönebildikleri gezgenler arası seyahatler yapabilmektedir. Çocukların sınırsız hayal dünyasına hitap edebilecek bu olaylar, yine çocukların anlayabileceği şekilde espritüel bir şekilde işlenmektedir.

Kısa süreli bölümler ekran süresinin sınırlı tutulması önerilen küçük yaş grubu için, diziyi uygun kılmaktadır. Çocukları negatif yönde etkileyebilecek şiddet, kötü söz veya kötü örnek oluşturabilecek davranış içerikleri bulunmamaktadır.

İyi Tarafları Neler?

Her bölümde başka bir macera yaşayan aile ve uzaylı arkadaşları sevgi dolu, birbirlerine karşı anlayışlı ve destekleyici tutumları olan karakterlerdir. Karakterler ve yaşadıkları olaylar üzerinden çocuklara arkadaşlık, kardeş sevgisi, aile içi iletişim, misafirperverlik, paylaşmak, keşfetmek ve büyümek gibi temalarda pozitif mesajlar verilmektedir.

Çocuğunuzla Bu Konularda Konuşabilirsiniz

Her bölümden sonra çocuğunuzla o bölümde yaşananlar ve verilen mesajlar hakkında konuşabilirsiniz. Örneğin çevreyi koruma, kardeş sevgisi gibi pozitif temaların işlendiği bölümlerden sonra karakterlerin o bölümde neler yaptığını sorarak, bu temalarla ilgili vermek istediğiniz mesajları paylaşabilirsiniz.  İkinci sezonda işlenen bayramlaşma, çocuk bayramı gibi bölümler bunları küçük yaştaki çocuklara anlatmak için iyi birer fırsat sunuyor. Dizide, bayramda komşular ziyaret edilmekte, 23 Nisan’da ise çocuklar hep birlikte oyun oynamaktadır. Siz de çocuğunuza, kendi ailenizde bu bayramlarda neler yaptığınızı anlatabilirsiniz.

Tüm karakterlerin iş birliği ve dayanışmayla hareket etmesi hakkında neler hissettiğini sorabilirsiniz. Örneğin dizide Mutlu duvara resim çizdiğinde diğer karakterler onun hatasını düzeltmek için çabalarlar. Çocuğunuza evde ona en çok kimin destek olduğunu veya olmadığını sorabilir, aile bireylerine karşı neler hissettiğini, güvende olduğunu ve desteklendiğini hissedip hissetmediğini anlamaya çalışabilirsiniz.

Bu örnekten yola çıkarak her bölümde farklı olaylar yaşayan karakterler ve yaşanan olaylar üzerinden karakterlerin nasıl hissetmiş olabileceği ile ilgili konuşup, çocuğunuzun duyguları tanımlayabilme ve empati becerilerini geliştirmelerine destek verebilirsiniz.

 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun