Kral Şakir

4 star 4 star

6 Yaş

TV

Bizim kültürümüzden öğeler taşıyan, çok popüler bir çizgi film serisi

Künye

  • Tür : Animasyon, Çocuk, Komedi
  • Yapımcı : Grafi2000
  • Akıllı İşaretler : 7 Yaş ve Üzeri İçin

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Dürüstlük
Dürüstlük, bencil olmamak gibi insana dair iyi huylar bazı bölümlerde tavsiye edilmektedir.
Şakir'in aileden ve arkadaşlarından birinin başı belaya girdiğinde onları kurtarmak için çabalaması.
Şakir ve babasının her durumda bir çıkar yol bulmak için uğraşması.
Negatif Temalar
  • Kötü Örnek Oluşturabilecek Davranışlar
Fil olan Necati karakteri sık sık “şapşal” kelimesini kullanmaktadır.

Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Kral Şakir, Cartoon Network kanalında yayınlanan bir çizgi dizidir. Bir Türk şirketi olan Grafi 2000 tarafından yapılmaktadır. 2016 yılından beri yayınlanan çizgi dizinin “Kral Şakir” adında bir Youtube kanalı da mevcuttur.

Bölümler 10-15 dakikadan oluşmaktadır. Dizinin ismi karakterlerden birinin isminden gelmektedir. Hayvan karakterlerden oluşan dizide 5 kişilik bir ailenin yaşadıkları konu alınmaktadır. Ana karakter Şakir bir aslandır ve yine bir aslan olan babasının ismi ise Remzi’dir. Şakir’in annesi Kadriye ve kız kardeşi Canan da kedidir. Aileyle birlikte yaşayan ve çocukların abi dedikleri bir fil olan karakterin ismi de Necati’dir.

Her bölümde yeni bir maceraya atılan ailenin yaşadıkları hem gerçeküstü hem de sıradan olaylar olabilmektedir. Bir bölümde uzay aracıyla dünyanın merkezine inerken başka bir bölümde bir sırt çantasını satın almanın peşine düşmektedirler. Her bölümde ortak olan tema ise absürtlüktür. Birçok bölümün sonunda verilmek istenen olumlu mesajlar olsa da bölümler eğlence, ironi ve komiklik üzerine kuruludur. Ayrıca küçük yaşlardaki çocukların anlayamayacağı göndermeler ve şakaların bulunması da diziyi yetişkinler açısından da ilgi çekici hale getirmektedir. Herhangi bir eğitimsel değer veya kazanım amacıyla izlenmese de ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte izlemekten keyif alabilecekleri bir çizgi dizi olduğu söylenebilir.

Youtube’daki “Kral Şakir” kanalında tüm bölümler yayınlanmaktadır. Dizi bölümlerinin yanında bazı ek videolar da bulunmaktadır. Dizi karakterlerinin nasıl çizildiğini gösteren videolar ile birlikte oynatma listelerindeki skeçler listesinde bölümlerden kesitleri içeren kısa komik videolar yer almaktadır.

Dizinin 2018’de “Kral Şakir: Oyun Zamanı” isimli bir filmi vizyona girmiştir. O dönemde karakterlerle çekilmiş, filmdeki rollerini konu alan röportajlar da Youtube kanalında yayınlanmıştır. Ayrıca dizinin hala oynanmakta olan bir de tiyatro oyunu bulunmaktadır. “Kral Şakir – Uzayda Şamata” isimli oyunda karakterlerin kostümleriyle sergilenen müzikli oyun büyük ilgi çekmiştir.

 

İyi Tarafları Neler?

Yerel bir çizgi dizi olarak yerel ve kültürel öğeler barındırmaktadır. Başlangıç müziğinde yerel tınılar bulunmaktadır. Bazı bölümlerde Türkiye’ye dair bilgiler işlenen konuların içinde verilmektedir. Örneğin bir bölümde Türkiye’deki farklı şehirlerin meşhur tatlılarından bahsedip Türkiye’nin en yüksek dağının Ağrı Dağı olduğu bilgisi verilmektedir. Dizinin bir mizah anlayışının da olduğu söylenebilir. Küçük yaştaki çocukların anlayamayabileceği esprilere de yer verilse de her yaştan çocuğun ilgisini çekecek diyaloglar bulunmaktadır.

Bazı bölümlerde kıskançlık gibi davranışlar gösterilse de bölümlerin sonunda karakterlerin yaptıkları hatadan ders çıkardıkları gösterilmektedir. Bencilliğin yanlış olduğu, yalan söylememek gerektiği gibi mesajlar verilmektedir.

Bölümlerin kısa olması da günlük ekran süresini aşmadan izlenmesine olanak sağlamaktadır.
Videoların başında veya ortasında herhangi bir Youtube reklamı verilmemektedir.

 

Çocuklarınızla Bu Konularda Konuşun

Bölümlerin sonunda verilmek istenen mesaj üzerinde durup çocuklarınızla konuşabilirsiniz. Bölüm boyunca yaşanan olaylar üzerine konuşup çıkarılan dersler varsa gerçek hayattaki benzer olayları düşünmesi için çocuğunuzu teşvik edin. Karakterlerin problemleri nasıl çözmeye çalıştıkları üzerine yorum yapıp siz olsanız nasıl çözümler üretirdiniz diye birlikte düşünün.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun