Koyun Shaun

4 star 4 star

4 Yaş

TV

Çiftlikte yaşayan Koyun Shaun ve ailesinin gün içinde başlarına gelen komik olayları anlatan animasyon dizi.

Künye

  • Tür : Aksiyon, Komedi
  • Yapımcı : David Fine
  • Yayın Tarihi : 5 Mart 2007

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • İşbirliği
Çiftlikte yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunda koyunlar ve köpek bir araya gelip sorunu beraberce çözüyorlar.
Çiftliğe gelen yabancı kişilere genellikle yardım ediliyor. Örneğin, dondurmacının tekeri patladığında çiftliğin sahibi tamir etmek için çaba harcıyor, uzaylının lavaboya gitmesi gerektiğinde Koyun Shaun ona yardımcı oluyor.
Çiftlikte bir sorunla karşılaştıklarında ya da eğlence amaçlı koyunlar genellikle ilginç fikirler buluyor.
Negatif Temalar
  • Kötü Örnek Oluşturabilecek Davranışlar
Koyunların zaman zaman domuzlarla kavga etmesi ve kesici alet görselleri çocukların tehlikeli davranışlar sergilemesine sebebiyet verebilir. Ayrıca hatalarını sonradan düzeltseler bile izinsiz eşya almaları çocukların bunu denemesine yol açabilir.

Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Koyun Shaun ve bir çiftlikte beraber yaşadığı ailesiyle arkadaşlarının eğlenceli günlük olaylarını anlatan animasyon dizi genellikle okul öncesi yaştaki çocuklara hitap ediyor. Bölümler yaklaşık 10 dakikadan oluşuyor ve her bir bölüm içerisinde iki ayrı hikâyeye yer verilmiş; bu nedenle beşer dakikalık parçalara bölünüp izletilebilir. Dizi içerisinde herhangi bir konuşma geçmiyor. Karakterlerin davranışlarına uyumlu müzikler eşlik ediyor ve basit olaylar yaşanıyor. Bu durum küçük yaştaki çocukların olayları daha kolay takip etmesini ve anlamasını sağlayabilir.

Çiftliğin sahibi orta yaşlı bir adam, köpek ve koyunlardan oluşan karakterler, gün içerisinde komik olaylar yaşıyorlar ve bu olaylar genellikle koyunların yaptığı muzipliklerden kaynaklanıyor. Koyunlar meraklı ve maceracı olduklarından çeşitli yaramazlıklar yapıyorlar ancak günün sonunda her şeyi düzeltiyorlar. Dizi bir eğitim vermekten çok eğlendirmeyi amaçlıyor. Bazı bölümlerde komiklik olsun diye koyunlar tarafından eşyaların izinsiz alındığı görülüyor. Örneğin, yoldan geçen pizzacıdan motorun arkasındaki pizzaları alıp yemek ya da dondurma arabasının tekerlerini patlatıp içindeki dondurmaları yemek gibi. Zaman zaman bölüm içerisinde komşu domuzlarla kavga edildiği de görülüyor. Ancak bölümlerin sonunda yaptıkları hataları düzeltiyorlar. Yine de bu tarz sahneler bazı çocuklara kötü örnek oluşturabilir. Ayrıca bölümlerde kesici aletler görsel olarak kullanılmış, bunların oyuncak olmadığı çocuklara mutlaka açıklanmalıdır.

İyi Tarafları Neler?

Konuşma olmadan sadece görsel ve müziklerin olması, aynı zamanda bölümlerin kısa olması küçük yaştaki çocukların anlatılan hikâyeye dikkatini vermesini kolaylaştırabilir. Bölüm içerisinde çiftlikteki hayvanlar eğlenmekle beraber birbirine destek olmaktadırlar ve dayanışma içerisindedirler. Bu durum arkadaşlık adına iyi örnek oluşturuyor. Ayrıca Koyun Shaun’un meraklı olması ve yaratıcı fikirler üretmesi çocuklara eğlenirken yeni şeyler öğrenme fırsatı sunabilir.

 

Çocuklarınızla Bu Konularda Konuşun

Dizide seslendirme olmadığından, yapılan yaramazlıklardan sonra etrafın dağınık bırakılmaması ya da hataların telafi edilmesini çocuğunuza göstererek anlatabilirsiniz. Zaman zaman görünen kesici ev aletlerinin oyuncak olmadığı ve tehlikeli olabileceği çocuklara anlatılmalı. Ortaya çıkan komik sorunların koyunlar tarafından nasıl çözüldüğü konuşulabilir; “Sen Koyun Shaun olsaydın ne yapardın? “ diye sorularak çocuklarınızın fikir yürütmesini sağlayabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun