Kaşif Dora

4 star 4 star

4 Yaş

TV-Dizi

Türkçe ve İngilizce konuşan Dora ve arkadaşı maymun Boots’un maceralarını anlatan eğitici bir dizi.

Künye

  • Tür : Macera, Eğitim
  • Yapımcı : Eric Weiner, Chris Gifford
  • Yayın Tarihi : 14 Ağustos 2000

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Dil Öğrenimi
İngilizce kelimeler ve cümleler kullanılarak öğretilmeye çalışılıyor.
Boyutları öğrenme, sayı sayma gibi beceriler kazandırılmaya çalışılıyor.
Bir yeri bulmak için haritanın kullanıldığı, uzaktaki objeleri yakından görebilmek için dürbün kullanıldığı bilgiler veriliyor.
Dora ve Boots her bölümde farklı birine yardım ediyor, çözüm yolları bulmaya çalışıyorlar.

Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Dora ve Boots isimli maymun arkadaşının maceralarını konu alan dizinin küçük yaşlardaki izleyiciler için uygun olduğu söylenebilir. İnteraktif olarak ilerleyen dizide sayı saymak gibi eğitici öğeler bulunuyor. Herhangi bir tuşla yönlendirme yapılamasa da Dora izleyiciye sorular sorup yanıtlanması için gerekecek süre kadar bekliyor. İlk bölümde izleyicinin ismini ve yaşını sorarak başlıyor. Karakterler İngilizce kelimeler de kullanıyor ve hemen sonrasında anlamını söylüyorlar. Şarkılarda da İngilizce cümleler kullanıp ardından Türkçesini söylüyorlar. Dora izleyiciye İngilizce kelimeler öğretmeye çalışıp tekrar ettiriyor. Fiziksel aktiviteye de yönlendiren dizide dans hareketleri gösterilip izleyiciden aynısı yapması isteniyor.

Çocuğunuzun İngilizceye aşinalığının artmasını isterseniz İngilizce dil seçeneğiyle tamamını İngilizce de izleyebilirsiniz. Bu seçenekte ise yabancı dil olarak İspanyolca öğretiliyor. Bölümler yaklaşık 24 dakika sürdüğü için günlük ekran süresini geçirmemeye özen göstermenizi tavsiye ederiz.

 

İyi Tarafları Neler?

Sayıları, kavramları, kelimeleri, renkleri ve İngilizce dilini öğretmeyi hedefleyen diziyi çocuğunuzla birlikte izlemenizi öneririz. Dora’nın sorduğu sorulara birlikte cevap verebilir, öğretilen kelimeleri birlikte tekrar edebilirsiniz. Bu dizinin eğitici yönünü güçlendirecektir. Sonrasında da tekrarı yapıldığında çocuğunuzun yeni şeyler öğrenmesi mümkün olacaktır.

 

Çocuklarınızla Bu Konularda Konuşun

Bölüm süresince Dora izleyiciyi sürece dahil etmeye çalıştığı için çocuğunuzla birlikte izleyip Dora’nın sorduğu soruları çocuğunuzun cevaplaması için teşvik edebilirsiniz. Dora’nın “bizimle söyle” deyip kelimeleri tekrar ettiği yerlerde çocuğunuzla birlikte tekrar edebilirsiniz. Pasif izlemede faydası olmayacak içerikleri çocuğunuzun aktif katılarak izlemesi ve böylece yararlanması için sizin teşvikiniz ve katılımınız etkili olacaktır.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun