İstanbul Muhafızları

4 star 4 star

5 Yaş

TV

Her yaştan çocuğa hitap eden keyifli bir seyir

Künye

  • Tür : Aksiyon

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Eğiticilik
İstanbul'un tarihi mekanlarıyla ilgili merak uyandırabilir.
Tarihine ve şehrine sahip çıkan çalışkan baş karakterler iyi birer rol model oluyorlar.
Arkadaş sevgisi, yardımlaşma, aklın ve çalışmanın önemini vurgulayan örneklerin işleniyor.

Ailelerin Bilmesi Gerekenler

İstanbul Muhafızları çizgi dizisi her yaştan çocuğa hitap eden keyifli bir seyir sunuyor. Saklambaç oynarken gerçeküstü bir şekilde sobeledikleri çınar ağacının içine girmeleriyle kendilerine İstanbul’un tarihi eserlerini ve mekanlarını koruma görevinin verildiğini öğrenen dört arkadaşın hikayesinin anlatıldığı dizi fantastik öğeler barındıran bir yapım.

Mehmet, Zeynep, Elif ve Ali ismindeki çocuk karakterlerin başrolde olduğu çizgi dizide Gürgen adındaki kötü karakter yıllardır tarih dersinden geçemediği için sırayla her bölümde İstanbul’un farklı bir tarihi unsurunu yok etme planları yapar. Yardımcısı Azmi’yle gerçekleştirmeye çalıştıkları her planı İstanbul Muhafızları olan Mehmet, Zeynep, Elif ve Ali zekalarını kullanarak bozarlar. Karakterler Yerebatan Sarnıcı, Rumeli Hisarı ve Süleymaniye Kütüphanesi gibi birçok farklı değeri korurken bu yerlerle ilgili bilgiler de izleyiciye sunulur.

Dizi hem eğlence hem de genel kültür bilgisi vaat ediyor. Bunlarla birlikte çalışkanlık, yardımlaşma, sorumluluk sahibi olma gibi değerleri de konularında işliyor. Çocuklarınızla birlikte eğlenerek izleyebileceğiniz bu dizinin bir de sinema filmi Ekim 2018’de vizyona girdi.

İyi Tarafları Neler?

Tarihine ve şehrine sahip çıkan çalışkan baş karakterler iyi birer rol model oluyorlar. Temsiliyet anlamında Elif karakterinin güçlü ve korkusuz bir kızı canlandırması da toplumdaki kız çocukları erkek çocuklarından daha güçsüzdür algısına karşı güzel bir örnek teşkil ediyor. Arkadaş sevgisi, yardımlaşma, aklın ve çalışmanın önemini vurgulayan örneklerin işlenmesi de dizinin önemli olumlu yönlerini oluşturuyor.

Çocuklarınızla Bu Konularda Konuşun

Dizideki fantastik öğeleri çocuğunuza açıklamanızı tavsiye ederiz. Gerçekte konuşan bir çınar olmadığını, bunun sadece filmlerde olabileceğini ve izlediğinizin kurmaca olduğunu onlara anlatın. Bunun yanında her bölümden sonra çocuklarınızla birlikte o bölümde bahsedilen tarihi mekanla ilgili daha detaylı araştırmalar yapabilirsiniz. Tarihi dokuyu korumanın ne kadar önemli olduğunu konuşup bunun için sizin kendi imkanlarınızla neler yapabileceğinizi tartışabilirsiniz.

Dizinin bölümlerinde çocuklarınızın izlemesine engel oluşturabilecek bir içerik olmasa da arka arkaya birkaç bölüm izlemek çocuğunuzun günlük ekran süresini aşmasına sebep olabilir. Aynı zamanda televizyon izlemek dışında yapabileceği aktivitelerden de onu alıkoyabilir.

Günde bir bölüm izlenmesini tavsiye etmekle birlikte İstanbul Muhafızları’nın Youtube’da yayınlanan bölümleriyle ilgili sizi uyarmak isteriz. Televizyonda yayınlanan bölümlerden farklı olarak Youtube’da videolar birçok reklamla bölünmektedir. Yiyecek reklamlarından dijital oyun reklamlarına kadar uzanan yelpazede çocuğunuz için uygun olmayan reklamlar çıkabilir veya çocuğunuzun bir tuşa basmasından dolayı farklı internet siteleri açılabilir. Bölümleri yayınlandığı esnada televizyondan izleyebilirsiniz veya Minikago’nun internet sitesinde güvenli ve reklamsız bir şekilde açabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun