Avatar: Son Hava Bükücü

5 star 5 star

8 Yaş

TV

Fantastik bir evrendeki kurtarıcının macera dolu hikayesi

Künye

  • Tür : Animasyon, Macera
  • Yayın Tarihi : 21 Şubat 2005

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Yardımlaşma
Avatar’ın arkadaşları Avatar’a yardımcı olmak için peşinden gidip ellerinden geleni yapıyor, kendilerini tehlikeye atıyorlar.
Avatar herkesin beklediği kurtarıcı olmasına rağmen alçak gönüllülüğünü koruyor.
Avatar ve arkadaşları birbirlerini düşünüp korumaya çalışıyorlar ve her koşulda birbirlerine destek oluyorlar.
Negatif Temalar
  • Şiddet
Dövüş sahnelerinde karakterler birbirlerine çeşitli objelerle vuruyor, ateş ve kar kütlesi gibi şeylerle zarar verebiliyor.
Sersem, fındık beyinli, aptal gibi kelimeler kullanılıyor.
Doğaüstü olayların olması ve karakterlerin tehlikeye girmesi çocuklar için korkutucu olabilir. Kötü karakterlerin korkutucu yüz ifadeleri olabiliyor.
İlk bölümde bir erkek karakter yanındaki kıza “işleri berbat etmekte kızların üstüne yoktur” diyor.

Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Fantastik animasyon dizisi ateş, su, hava ve toprak bükücü ulusların olduğu bir dünyada yaşanan olayları anlatıyor. Her bir ulus farklı bir elementi kontrol edebiliyor. Dövüş sanatları hareketlerini kullanarak hava bükücüler uçabiliyor, toprak bükücüler taş ve kayaları yerinden oynatabiliyor, ateş bükücüler ateşi, su bükücüler de suyu hareket ettirip kendi amaçları doğrultusunda kullanabiliyorlar.

Dünyanın dengesini sağlayan kişi olarak kabul edilen Avatar ise ateş bükücülerin düzeni bozması sonucu tekrar dünyayı dengeye getirmek amacıyla geri dönüyor ve ateş bükücüler ile arasında savaş başlıyor. Bir hava bükücü olan Avatar büyük sorun ve tehlikelerle karşılaşmasına rağmen bu durumların içindeki mizahi yönleri de görmeyi başarıyor ve dünyayı kurtaracak kişi olarak görülmesine rağmen alçakgönüllü tavrını koruyor.

 

İyi Tarafları Neler?

Macera sahneleri izleyiciye heyecan dolu anlar yaşatırken yardımseverlik ve arkadaşlık bağları ile ilgili mesajlar da aktarılıyor. Kişisel çıkarlardan ziyade dünyanın huzurunu düşünmenin değeri de vurgulanıyor.

Çocuklarınızla Bu Konularda Konuşun

Dizide geçen olayların gerçek hayatta karşımıza çıkabilecek olaylar olmadığını çocuğunuza anlatın. Yaşananların dizinin yaratıcılarının hayal gücünün ürünleri olduğunu açıklayın. Ateş, su, toprak ve havanın temel elementler olduğunu ancak insanların bunları elleriyle veya bakışlarıyla yönetemeyeceklerini anlatın. Kendisi de bir bükücü olsaydı hangi elementi neden bükmek isteyeceğini sorup üzerine yaratıcı konuşmalar yapabilirsiniz. Bunların hayali şeyler olduğunu, gerçek hayatta denemenin tehlikeli olduğunu hatırlatmayı unutmayın.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun