WaterSchool

4 star 4 star

7 Yaş

TV-Dizi

‘Su Okulu Projesi’ kapsamında dünyanın farklı bölgelerinde eğitim gören gençlerin elde ettikleri kazanımların anlatılarak su sorununun küreselliğine dikkat çekilen bir belgesel

Künye

  • Tür : Doğa, Çevre, Bilim İçerikli Belgesel
  • Yönetmen : Tiffanie Hsu
  • Oyuncular : Ester Ainembabazi, Ge Daisy Jiahui, Mykeyla Hall, Poonam Devi, Selena Bergerweiss, Rose Kelley (Da Silva Sontes).
  • Süre : 67 Dakika
  • Vizyon Tarihi : 2018
  • Platform : Netflix

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Çevrecilik
Çevrenin ve kullanılabilen tatlı su kaynakların korunmasının önemi, kuraklık ve orman yangınları gibi çevreye zarar veren olayların sebepleri ve bu sorunlarla nasıl mücadele edileceği gibi konulara değinilmektedir.
Su tüketimine dair önemli bilgiler aktarılmaktadır. Küresel ısınma, suya zarar veren maddeler, buzullar, su seviyesinin yükselmesi, güneşin su döngüsündeki etkisi, tüketilebilir su oranları, kuraklık ve kuraklıkla mücadele, temiz suyun önemi, hijyenin insan sağlığına pozitif etkisi gibi konulara değinilmektedir.
Su Okulları Projesi’nde yer alan gençlerin hepsi öğrendiklerini ailelerine ve arkadaşlarına iletmekle sorumludurlar. Suyun tüketimini denetleme, ağaçlandırmaya ve hijyene teşvik etme gibi sorumlulukları var. Örneğin Ugandalı Ester kendi okulunda her gencin tırnak kestiğinden, ellerini düzenli yıkadığından, vücut temizliğine ve bakımına dikkat ettiğinden emin olmakla sorumludur.
Proje kapsamında eğitim gören gençler, öğrendiklerini kardeşlerine de aktarırlar. Amerika Illinois bölgesinde yaşayan Mykeyla su kullanımı konusunda kardeşleri için iyi bir rol model olmaya çalışır. Uganda Bujengwe bölgesinde yaşayan Ester kardeşine sağlığı için dikkat etmesi gerekenleri öğretir ve takip eder.
Brezilya, Çin, Hindistan, Amerika, Avusturya ve Uganda’nın büyük nehirlerine kıyısı olan yerlerde yaşayan 6 genç kızın hikayesi kendi ağızlarından aktarılır. Hindistan’ın toplumsal hayatına ve kadınların yaşam koşullarına değinilir. Rosa, sık sık taşan Amazon nehrinin kıyısındaki köyünde evlerin inşa tarzını ve oradaki yaşam koşullarını anlatır. Ugandalı Ester kültürel müzikler yapan bir kızdır. Diğer gençler de yaşadıkları bölgeye dair bilgiler aktarır.
Proje kapsamında gençlere doğa ile nasıl bağlantılı olabilecekleri öğretilerek çevreye iyi davranmaları gerektiği anlatılır. Okyanusların, tatlı su kaynaklarının, ormanların korunması ve zarar görmüş bölgelerin yeniden yeşermesi ya da sulak hale gelmesi için çaba göstermeye yönlendirilirler.
Küresel bir dayanışmayla, dünyadaki büyük çevresel sorunlarda pozitif değişikler yapılabileceği vurgulanır.
Belgeselde, dünyada herkesin yaşam koşullarının aynı olmadığı, ne kadar uzak olursak olalım etkileşim halinde olunduğu, yeryüzü kaynaklarının paylaşılarak tüketildiği ve bencilce yaşanmaması gerektiğinin altı çizilir. Proje kapsamında Avusturya’da zengin su kaynakları olan çocuklara dünyada bir yerlerde suya erişebilmek için kilometrelerce yürümesi gereken insanlar olduğu öğretiliyor ve deneyler, projeler ve sosyal iletişim imkanlarıyla empati kabiliyetlerinin geliştirilmesi hedeflenir.
Temiz su tüketiminin, düzenli temizlenmenin, kaynağı belirli olan suyun tüketilmesinin sağlığa etkisi anlatılır. Uganda’da da sık görülen ishal ve tifo gibi hastalıkların temiz su kullanımı ve çevresel temizlik ile azaldığı bilgisi verilir.
Farklı bölgelerde su okullarında eğitim gören gençler mektuplaşarak deneyimlerini birbirlerine aktarırlar. Su okulu sorumluları öğrencilere kaynaklarını ve bilgilerini paylaşmayı öğretir.
Illinois’deki büyük Mississippi nehrinin taşmasından dolayı okulları ve eşyaları zarar gören okul öğrencilerine yardım amaçlı çantalar hazırlanır.
Waterschool koordinatörleri ve öğretmenleri doğa için yaptıkları ve öğrencilere öğrettikleriyle gençlere rol model olurken, öğrencilerin de çevrelerindeki insanlara rol model olmaları beklenir.
Negatif Temalar
  • Ayrımcılık
Amerika’nın Illinois bölgesindeki projede eğitim alan Mykeyla’ın hikayesi ile bölgedeki siyahilerin eğitim standartlarına, Hindistan Bharatpur bölgesindeki Su Okulu Projesi’nde yer alan Poonam ile erken yaşta evlendirilerek eğitim hakkı tanınmayan kız çocuklarına dikkat çekilir.

Belgesel Hakkında

Belgeselde, 2000 yılında Avusturya’da bölgesel bir çalışma olarak başlatılan Su Okulları Projesi’nin günümüzdeki etkinlikleri konu edilmektedir. Amazon, Nil, Yangtze, Mississippi ve Ganj gibi dünyanın farklı bölgelerindeki nehirlere yakın yerlerde yaşayan bazı gençlerin su tüketimi konusunda aldıkları eğitim ve bunun yaşamlarına nasıl yansıdığı anlatılıyor. Bir yandan tüm dünyayı ilgilendiren tüketilebilir su sorunu, küresel ısınma, kuraklık gibi konular hakkında bilgiler sunulurken, bir yandan da bölgelerden temsilci olarak seçilmiş 6 kızın bu konularda yaşadıkları tecrübeler ve içinde bulundukları yaşam koşulları  aktarılıyor.  

Ebeveyne Notlar

Gerçek bir projeyi anlatan bu belgeselde çocuklar ve öğretmenler gerçek kimlikleriyle kamera önüne geçer ve yaşadıkları deneyimleri aktarırlar. Belgeselde ayrıca hijyenin korunmasının ve temiz suya erişimin zor olduğu Hindistan, Uganda ve Brezilya’daki yaşam tarzı farklılıklarına da dikkat çekilir.

Çevreye verilen zararların sonucunda nehirlerin kirlenmesi, tüketilebilir suyun azalması, okyanus sularının seviyesinin yükselmesi gibi konulardan doğrudan etkilenen insanlara ait görüntülerle suyun insan hayatındaki önemine vurgu yapılıyor. Suyun doğru kullanım yolları öğretiliyor. Su tüketiminde evrensel bilincin ve birlikte hareket etme davranışının geliştirilebilmesi için farklı ülkelerdeki öğrenciler mektuplarla iletişime geçiriliyor. Öğrenciler farklı kültürlerden, farklı yaşam tarzlarından haberdar ediliyor ve paylaşma, dayanışma gibi pozitif davranışlara teşvik ediliyor. Belgeselde Türkçe altyazı seçeneği de bulunuyor.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuzla, çevremizi korumak ve evdeki su tüketimini azaltılmak için neler yapılabileceği üzerine sohbet edebilir ve bunu davranışa dönüştürmek için bir sorumluluk planı hazırlayabilirsiniz. Belgeselde konusu geçen Amazon, Nil, Yangtze, Mississippi ve Ganj nehirlerine dair araştırma yapabilir ve bu bölgelerdeki su sorunlarının boyutunu anlamaya çalışabilirsiniz. Edindiğiniz bilgileri çevrenizdeki kişilerle de paylaşmak için neler yapılabileceği üzerine fikir alışverişi yapabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun