Metin 2

2 star 2 star

16 Yaş

Dijital Oyunlar

Çevrim içi aksiyon ve rol yapma oyunu.

Künye

  • Platform : PC
  • Tür : Aksiyon, Çevrimiçi Savaş Oyunu, Rol Yapma Oyunu
  • Oyun İçi Satın Alma : Var
  • Geliştirici : Webzen
  • Türkiye Dağıtıcısı : Gameforge
  • Çıkış Tarihi : 2005
  • Web Sitesi : https://gameforge.com/tr-TR/play/metin2

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Düşünme ve Yorumlama
Düşmanlar ile savaşırken bir strateji belirlemek gerekli.
Çevrim içi olarak başka oyuncular ile birlikte iş birliği gerektirebiliyor, ancak tek başına da oynanabiliyor.
Düşman oyuncu karakterlerin saldırı türlerini akılda tutmak gerekiyor.
Negatif Temalar
  • Şiddet
Çizgi filmsel grafiklerle gerçekçi olmayan şiddet kullanımı olsa da tüm oyun savaş üzerine kuruludur. Fantastik yaratıklara ve diğer oyunculara karşı kılıç, balta, büyü kullanılmaktadır.
Karakterler alkol kullanıp sarhoş olabiliyorlar.
Riskli İçerikler
  • Oyun İçi Satın Alma
Oyuncuya avantaj sağlayan eşyalar Ejderha Parası adı verilen para birimi ile satılıyor. Bu para birimi gerçek para ile alınıyor.
Diğer oyuncular ile yazılı ve sesli olarak iletişim kurulabiliyor.

Ailelerin Bilmesi Gerekenler

2005 yılında piyasaya sürülen Metin 2 tamamen çevrim içi sistem üzerine kurulu bir oyun. Oyuncular bu fantastik evrende birçok karakter sınıfı arasından bir tanesini ve oynamak istedikleri tarafı seçerek oyuna başlıyorlar. Oyunda taraflar krallık olarak geçmektedir ve mutluluk içerisinde yaşamakta olan krallıkta Metin taşı adı verilen taşlar belirir. Bu taşlar mistik güçlere sahiptir ve Metin Taşları bu büyük krallığı bölerek kendi içinde farklı krallıkların ortaya çıkmasına sebep olur.

Oyunda birçok farklı bölge bulunuyor. Oyuncular bu bölgelerde farklı görevler alıp bu görevleri tamamlayarak ve yaratıklar ile savaşarak hem seviye yükseltiyor hem de ekipmanlarını geliştiriyorlar.

Oyuncular ekipler halinde de oynayabiliyor ve bu şekilde birbirinden farklı bölgelerde bilgisayar kontrolündeki yaratık ve karakter ya da oyuncu kontrolündeki karakterler ile savaşıyorlar. Ayrıca oyundaki en temel amaçlardan bir tanesi de oyuna adını da veren Metin taşlarını avlamak. Bu taşları koruyan yaratıklar genellikle kuvvetli oldukları için oyuncular 5 kişilik gruplar halinde bu taşları avlamaya çalışmaktalar. Her bir Metin taşı farklı özelliklere sahip, her biri farklı ekipmanlara takıldığı zaman o ekipmana farklı özellikler eklemekte.

Ayrıca oyuncular maceralarından sonra topladıkları eşyaları şehirler içerisinde diğer oyunculara ya da bilgisayar kontrolündeki karakterlere satarak oyun içi para kazanabiliyor, bu paralar ile başka oyunculardan eşyalar satın alabiliyorlar.

Oyundaki Ejderha Parası denilen para birimi ile market üzerinden oyuncuya avantaj sağlayan eşyalar ya da tamamen kozmetik amaçlı olanlar da alınabiliyor. Ejderha Parası gerçek para ile satılıyor. Ödeme metotları arasında kolaylık olması açısından SMS sistemi bile yer almakta. Bu yüzden çocuğunuzun satın alma davranışını denetlemek isteyebilirsiniz.

Oyunda Türkçe dil desteği bulunduğu için, ülkemizde birçok oyuncu tarafından ilgi görüyor.

İyi Tarafları Neler?

Grup olarak oynarken uyum içerisinde olmak gerekiyor. Gerektiği zaman gruba liderlik etmek gerekebiliyor. Mutlak olarak grup oynanışı gerektirmiyor, tek kişi de rahatlıkla oynanabiliyor.

Çocuklarınızla Bu Konularda Konuşun

Başkaları ile birlikte oynarken mi yoksa tek başına oynarken mi daha çok keyif aldığını sorabilirsiniz. İş birliği yapmanın avantajlarıyla birlikte dezavantajlarının da neler olabileceği ile ilgili konuşabilirsiniz. Gerçekçi şiddet içeren oyunlarla çizgi filmsel efektlerle oynanan savaş oyunları arasındaki farklar ve etkileri üzerine tartışabilirsiniz. Bu gibi çevrim içi oyunlarda kişisel bilgilerini başkaları ile kesinlikle paylaşmaması gerektiğini söyleyip, eğer oyunda gerçek para ile alışveriş yapmak istiyorsa bunun üzerine birlikte konuşup karar verebilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun