Pezzettino

5 star 5 star

4 Yaş

Kitaplar

Kendini anlama ve tanıma üzerine kısa bir öykü

Künye

  • Yazar : Lio Lionni
  • Yayınevi : Elma Çocuk
  • Yayın Tarihi : 2016
  • ISBN : 9786055286101

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Düşünme ve Yorumlama
Kitapta küçük bir parçacık olan Pezzettino’nun kendini arayış süreci anlatılır. Pezettino neden küçük olduğunu, kimin ya da neyin parçası olabileceğini düşünmeye ve araştırmaya başlar. Bulduklarını yorumlayarak cevaba ulaşmaya çalışır.

Kitap Hakkında

Pezzetino, taşa benzer küçük bir parçacığın kendini sorgulama yolculuğunu konu alan kısa bir öykü kitabı. Pezzetino adındaki küçük parçacık, birçok parçadan oluşan, büyük ve işlevi olan varlıkların arasında kendisini çok küçük bulur ve ne olduğunu anlamaya çalıştığı bir arayışa girer. İlk olarak kendisinin başka bir varlığın parçası olduğunu düşünür ve kimin parçası olduğunu anlamak için karşısına çıkan her şeye “Ben sizin bir parçanız mıyım?” diye sorar. Fakat hiçbirinden olumlu bir yanıt alamaz. Yolculuğunun sonunda Pezzetino hiçbir canlının olmadığı bir adaya varır. Adada ayağı takılıp düştüğünde minik parçalara ayrılır. Böylece kendisinin de parçalardan oluştuğunu, kimsenin parçası olmadığını anlar ve “kendisi” olduğunu keşfeder. Pezzettino’nun arayışı, karşılaştığı varlıkların yapıları ve çizimler çocuklar için ilgi çekici, merak uyandırıcı ve sürükleyici bir hikâye sunuyor. Özellikle uyum sağlamakta güçlük çeken, utangaç mizaçlı çocuklar Pezzettino ile diğerlerinin yanında eksik veya küçük hissetmesi konusunda özdeşim kurabilir ve hikâyenin sonunda kendisini keşfetmesini rahatlatıcı bulabilirler.

Ebeveyne Notlar

Sürreal çizimleri, basit anlatımlı derin hikayesiyle Pezzettino çocukların kendilerini anlama/anlamlandırma yolculuğu sunması sebebiyle son derece değerli bir kitap. Çizimler bir yandan hikayeyi takip ederken bir yandan da hayal gücüyle bambaşka hikayelere dönüştürülebilecek nitelikte. Mesaj verme kaygısı olmadan hikâyenin ve çizimlerin gücüyle çocuklara kendileri olmanın mutluluğunu iletmeyi başarması kitabı iyi yönlerinden.

ÇİÇEK Öneriyor

Farklı çizimleri ve hikayesi sebebiyle her çocuk bu hikâyeden başka anlamlar çıkarabilir. Sizin anladığınız mesajı alamayabilir veya dile getiremeyebilirler. Çocuklarınıza mesajı anlatmaya çalışmak yerine sorular sorarak hikâyenin onlara neler hissettirdiğini keşfedebilirsiniz. Örneğin ‘Pezzettino neden bu kadar mutlu oldu? “Ben kendimim” dediği zaman ne demek istedi? Arkadaşları neyi anlamadı? Pezzetino’nun arkadaşları ya da karşılaştığı diğer varlıklar ondan farklı mıydı? Farklıysa hangi yönleriyle farklıydı? gibi sorular sorabilirsiniz.

Kitabı bitirdiğinizde başa dönüp çizimleri birlikte inceleyebilir sayfalardaki figürleri neye benzettiğini sorabilirsiniz. Siz de kendi düşüncelerinizi paylaşıp, birlikte çizimler ve hikaye üzerine fikir yürütebilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun