Pal Sokağı Çocukları

5 star 5 star

10 Yaş

Kitaplar

Pal Sokağı çocuklarının örgütlenip arsalarını savunma hikayesi.

Künye

  • Tür : Kitap
  • Yazar : Ferenc Molnar
  • Sayfa Sayısı : 235
  • ISBN : 9789750815546

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Arkadaşlık
Kitap boyunca tüm arkadaş grubunun birbirlerini desteklemeleri, hasta olan arkadaşları Ne-mecsek’i ziyaret etmeleri arkadaşlık sevgisinin güzel örnekleridir.
Arkadaş gruplarına ihanet etmesine rağmen Geréb’in Boka ve grubun geri kalanı tarafından affe-dilmesi ve gruba yeniden kabul edilmesi affetmenin bir örneğidir.
Kitap boyunca Nemecsek arkadaş grubu için türlü cesaret örneği sergilemiştir. Örneğin kimseye görünmeden Kızıl Gömleklilerden arsalarının bayrağını alması, Nemecsek’in cesaretini göstermek-tedir.
Geréb’in Pal Sokağı Çocukları’na ihanet ettiğini kabul etmesi dürüst davranmak adına güzel bir örnektir
Negatif Temalar
  • Şiddet
Kızıl Gömlekliler ve Pal Sokağı Çocukları’nın planlanmış savaşları şiddet içermektedir. Savaş sırasında birbirlerine vuran ve çelme takan çocuklar, kumdan yapılmış bombalar, kazılmış hendek-ler anlatılmaktadır. Arsalarını savunmak için uyguladıkları savaş taktikleri şiddeti örneklendir-mektedir.
Kitaptaki çocukların arkadaş grupları içerisinde kurdukları askeri düzen ve hiyerarşi olumsuz ör-nek oluşturmaktadır.

Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Pal Sokağı Çocukları, oyun oynadıkları arsayı işgal etmek isteyen bir grup çocuğa karşı örgütlenen bir arkadaş grubunu konu etmektedir. Kendilerine Macun Toplayanlar Derneği diyen bu çocuk grubu aralarında askeri bir düzen kurarak arsalarını işgal edecek olan Kızıl Gömleklilere karşı plan kurarlar. Fakat onlara ihanet eden bir üyeleri vardır. Sadakatsizlik eden üyeye rağmen, arkadaş grubuna çok bağlı olan Nemecsek’in cesur davranışları sayesinde grup savaşı kazanır ve arsalarını kurtarır. Fakat bu süreçte hastalanan Nemecsek hayatını kaybeder ve uğruna savaştıkları arsaya bina dikilecektir.

Arkadaşlık sevgisi, cesaret ve sadakat gibi erdemleri içeren Pal Sokağı Çocukları hüzünlü bir sona sahip sürükleyici bir roman. Askeri bir düzen ile kurulmuş arkadaş grubunun içindeki hiyerarşik dinamikler, arsa savaşı sırasında yaşanan fiziksel şiddet ve planlanmış savaş taktikleri kitabın olumsuz yönlerinden. Bunun yanı sıra, arkadaş grubunun ve kitabın kahramanı Nemecsek’in birbirlerine ve arsalarına olan bağlılık ve sadakatleri, grup ve arsa için fedakarlık ve her türlü zorluğu göze alan tutumları romanın pozitif yanlarına örneklik etmektedir. Aileler açısından, romanın pozitif ve negatif yönlerinin birlikte değerlendirilmesi ve askeri hiyerarşik düzeni temel alan olay örgüsünün göz önünde bulundurulması yerinde olacaktır.

İyi Tarafları Neler?

Sürükleyici bir olay örgüsüne sahip olan kitap, zor hal ve şartlarda birbirlerine destek olan arkadaşları, cesareti ve sadakati anlatmaktadır. Uygun yaş grubu ve ilgi alanına sahip olan çocukların ilgisini çekecek niteliktedir.

Çocuklarınızla Bu Konularda Konuşun

Çocuğunuzla Kızıl Gömleklilere karşı örgütlenen Pal Sokağı Çocukları’nın örgüt yapısı ve askeri düzenleri üzerine konuşun. Çocuğunuzun Pal Sokağı Çocuklarının kendi aralarında hiyerarşik bir düzen kurmaları hakkında ne düşündüğünü öğrenin.

Çocuğunuzla iki çocuk grubu arasındaki arsa kavgasının savaşmak dışında nasıl bir yol ile çözülebileceğini konuşabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun