Haritada Kaybolmak

4 star 4 star

10 Yaş

Kitaplar

İki kardeşin sihirli bir harita ile dünyayı keşfe çıktıkları macera

Künye

  • Yazar : Vladimir Tumanov
  • Yayınevi : Günışığı Kitaplığı
  • Sayfa Sayısı : 228
  • ISBN : 9786059952750

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Dayanışma
Yedikleri sihirli şekerler yüzünden her gün bir yıl yaşlanan iki kardeş, bu sorunu çözmek için sihirli haritanın sorduğu problemleri dayanışma içinde çözüyorlar. Yaşlılıktan kaynaklanan sorunlarda birbirlerine destek oluyorlar.
Chris ve Francis, sihirli haritanın sorduğu coğrafya bilmecelerini dikkatlice okuyup anlayarak çözmeye çalışıyorlar.
Negatif Temalar
  • Argo Kullanımı
Chris ve Francis, babaannne ve dedelerinden “iki yaşlı örümcek kafa” diye bahsediyorlar.

Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Haritada Kaybolmak, yağmurdan kaçarken sığındıkları ilginç eşyalarla dolu bir dükkanda izinsiz yedikleri şekerler yüzünden her gün bir yıl yaşlanan Chris ve Francis kardeşlerin sihirli haritanın sorduğu soruları cevaplayarak eski hallerine dönüşünü anlatıyor. Harita, iki kardeşe dünya haritası ve ansiklopedi kullanmalarını gerektirecek karışık coğrafi bilmeceler sorar. İki kardeş bir yandan yaşlanıp bir yandan bilmeceleri çözmeye çalışırlar. Bu sırada gizemli haritayı fark eden bir gazeteci ile başları belaya girer. Başlarına gelen tüm maceralara rağmen tüm bilmeceleri doğru bilen iki kardeş, eski çocuk hallerine kavuşurlar. 

Haritada Kaybolmak, okuduğunu anlama, harita ve ansiklopedi kullanma gibi becerilerin desteklendiği sürükleyici bir roman. Kardeşlerin dayanışma içinde çalışarak engelleri aşması iyi örnek oluştururken babaanne ve dedelerinden “örümcek kafa” diye bahsediyor olmalarını belirtmekte fayda var.

İyi Tarafları Neler?

Romanda iki kardeş harita ve ansiklopedi kullanarak bilmeceler çözüyorlar. Çocukların coğrafya dersine olan ilgisini artırmak için yararlı olabilir.

Çocuklarınızla Bu Konularda Konuşun

Çocuğunuza Chris ve Francis’in izin almadan dükkanda buldukları şekerleri yemelerinin yanlış olduğunu anlatın. Siz de çocuğunuzla gizemli haritanın iki kardeşe sorduğu bilmeceleri harita ve ansiklopedi kullanarak çözmeye çalışabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun