Gerçekten Böyle Mi Oldu? - Zaman Yolculuğu

5 star 5 star

4 Yaş

Kitaplar

Dikkat ve problem çözme becerilerinin gelişimini destekleyen eğlenceli bir bulmaca öykü.

Künye

  • Tür : Öykü, Bulmaca
  • Yazar : Ralf Butschkow
  • Yayınevi : Kültür Yayınları
  • Yılı : 2020
  • Sayfa Sayısı : 32
  • ISBN : 9786257070003

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Dikkat
Kitabın baş karakteri Defne, farklı dönemlere zaman yolculukları yapıyor. Bu yolculukları gösteren çizimlerde bazı tuhaflıklar yer alıyor. Yazar okuyucudan bu tuhaflıkları bulmasını istiyor. Bunu yapabilmesi için okuyucunun çizimleri dikkatli şekilde incelemesi gerekiyor.
Çizimlerdeki bulmacalar, problem çözme becerilerinin gelişimini de destekliyor.

Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Kitapta, dedesinin çatı katında kitap okurken uykuya dalan ve rüyasında bir zaman yolculuğuna çıkan Defne’nin öyküsü anlatılıyor.

Defne rüyasında önce dinozorların yaşadığı döneme gidiyor. Burada gözlük takan, ayakkabı giyen ve denize giren dinozorlarla karşılaşıyor. Daha sonra taş devrine giden Defne, burada da oyuncak arabaya binen bir çocuk, matkapla tahtayı delen bir kadın ve mağarada yanan bir ışık görüyor. 

Defne’nin her bir döneme yaptığı yolculuk ayrı sayfalarda resmedilmiştir ve her bir yolculuk ayrı tuhaflıklar içermektedir. Örneğin Viking gemisine iniş yaptığında tenis oynayan, kahvaltıda mısır gevreği yiyen insanlarla karşılaşıyor. Daha sonra Vahşi Batı’ya, ardından da uzaya yolculuk yapıyor. Yolculukları boyunca pek çok tuhaflığa tanıklık eden Defne, bunlar karşısında oldukça şaşırıyor. Hikayenin sonunda Defne dedesinin sesiyle uyanıyor.

Yazar, öykü içinde okuyucuya sorular sorarak Defne’nin gördüğü tuhaflıkları bulmasını istiyor. Bulmacaları çözen okuyucu, atladığı bir tuhaflık olup olmadığını kitabın sonundaki çözüm sayfalarına bakarak kontrol edebiliyor.

Önerdiğimiz yaşın altındaki çocuklar çizimlerdeki tuhaflıkları kavramakta ve bulmakta zorlanabilirler. 

İyi Tarafları Neler?

Bulmaca niteliğindeki tuhaflıklar, okuyucuya heyecanlı ve eğlenceli bir okuma deneyimi sunuyor. Kitap, öykü içindeki sorularla çocukları dikkat ve problem çözme becerilerini kullanmaya yönlendiriyor. Eski zamanlara yaptırdığı yolculuklarla da çocukların geçmiş dönemlere merak duymalarını teşvik ediyor. 

Çocuğunuzla Bu Konularda Konuşabilirsiniz

Çocuğunuzla, Defne’nin zaman yolculuğunda gittiği yerler ve dönemler hakkında sohbet edebilirsiniz. “Taş Devri denilince gözünde ne canlanıyor?” “Uzay denilince aklına ilk ne geliyor?” “Şövalyeler hakkında ne biliyorsun?” gibi sorular sorarak çocuğunuzun hem bilgilerini tazelemesine hem de yeni şeyler öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz.

 “Zamanda yolculuk yapma imkânın olsa, hangi zamana giderdin?” “Senin yaptığın yolculukta neler oldurdu?” gibi sorular yönelterek, hayal gücü ve yaratıcılıklarını kullanmalarını sağlayacak bir çizim aktivitesi yapabilir, kendi zaman yolculuklarını resmetmelerini isteyebilirsiniz. 

Birlikte kitabın çizimlerindeki tuhaflıkları bularak, çözüm sayfasından kontrol edebilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun