Dünya’nın On Dört Günü

4 star 4 star

10 Yaş

Kitaplar

Zamanın durduğu bir güne uyanan Dünya ve Atlas’ın, zamanın tekrar akmasını sağlamak için yaşadığı maceralar

Künye

  • Tür : Öykü
  • Yazar : Aslı Eti
  • Yayınevi : Kırmızı Kedi
  • Yayın Tarihi : 2017
  • Sayfa Sayısı : 102
  • ISBN : 9786052981665

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Cesaret
Dünya ve Atlas, köylerinde zamanın tekrar akması için bilinmez yollara girer, pes etmeden köyleri için çeşitli maceralara atılırlar.
Dünya ve Atlas, zamanın durduğu köylerinde bu duruma birlikte çözüm ararlar. Onları çözüme götürecek mağaranın taşlarını birlikte kazarlar. Zamanın tekrar akması için de tüm köylülerin hep birlikte çalışması gerekir.
Negatif Temalar
  • Kötü Örnek Oluşturabilecek Davranışlar
Köylerinden kaçmak için hazırlık yapan Atlas, köylülerin eşyalarından çalar. Bunu fark eden Dünya, çalan kişinin kim olduğunu anlamayacakları şekilde, köylülere eşyalarını geri iade eder. Köylüler, zamanın tekrar akması ve dışarıdan yardıma gelinebilmesi için köyü çevreleyen ormanı yakarlar. Atlas köylüleri kandırmak için başkasıymış gibi notlar yazar.
Zamanın tekrar akması için Dünya’nın bir bilmece çözmesi gerekir, fakat Dünya çözemez. Köylüler ise hiddetlenir ve ormanı yakmaya karar verirler. Bazı köylüler Dünya’yı da alevlere atmaya çalışır.

Kitap Hakkında

Dünya’nın On Dört Günü, ailesi olmadan, okulunun en üst katında kalan küçük bir kız çocuğunun hikayesidir. Dünya’nın yaşadığı köy, “Geliştirme ve Kalkındırma” ekipleri tarafından yıkılacak, yerine gökdelenler ve fabrikalar inşa edilecektir. Köy halkı ise şehre taşınacaktır. Köylüler bunu bir fırsat olarak görürken, Dünya bu durum için çok üzgündür ve her şeyi değiştirecek bir dilek diler. Ertesi sabah uyandığında köyde zaman durmuştur. Köylüler önce bunu bir hediye olarak düşünür ve ölümsüz olduklarını sanırlar. Sonra herkes, aslında zamanın durmasının ve ölümsüz olmanın ne kadar yıpratıcı olduğunu fark eder. Bu sırada Dünya ve Atlas, zamanın geri akması için çeşitli çözümler denerler. Okulun kütüphanesinde buldukları bir kitap onları Antik Yunan’a, Efes kentine kadar götürür. Orada ünlü düşünür Heraklit ile tanışır ve zamanın geri akması için onun fikirlerinden yararlanırlar. Köylerini kurtarmak için kısıtlı zaman kalmışken, tüm köy halkı birlikte çalışır ve zamanın tekrar akmasını sağlarlar. 

Ebeveyne Notlar

Dayanışma, cesaret ve iyi yönde değişime vurgu yapılan “Dünya’nın On Dört Günü”, bilmecelere cevap aratan ve kritik düşünmeye sevk eden bir içeriğe sahip. Antik Yunan ortamı, ünlü düşünür Heraklit, Efes ve Artemis Tapınağı hakkındaki bilgiler hikayeyi daha da sürükleyici kılmaktadır. Köylülerin kendi içlerindeki barışı ve huzuru bulmalarıyla zamanın tekrar akmaya başlaması, Dünya ile Atlas’ın dostlukları, yaptıkları hatalar ve pişmanlıkları güzel mesajlar içeriyor. Baş kahramanlardan birinin hırsızlık yapması, yetişkinlerin küçük çocukların fikirlerini hiç dinlememesi, onlara fiziksel şiddet göstermeyi denemeleri ve bir çözüm önerisi olarak ormanın yakılması kitapta hassasiyetle yaklaşılması gereken içeriklerdendir. 

Kitap genel anlamda barışı ve iyiliği vurguluyor. İlgi çekici bir kapağa sahip. Ayrıca on dört farklı günü farklı başlıklarda anlatması da okuma kolaylığı sağlıyor.  Olay örgüsüyle okuyucuyu birçok farklı kritik düşünceye yöneltiyor. Heraklit’in söyledikleri, Dünya’nın değişim hakkında düşündükleri ve sorguladıkları, köylülerin yaptıkları okuyucuyu düşündürüyor. Bunun yanı sıra, çocuk olmanın güzelliği ve çocukların düşünceleriyle olumlu farklılıklar yaratıyor olmaları başarılı bir şekilde anlatılmış. Birçok insanın heyecanla isteyeceği ‘’ölümsüzlük’’ gibi kavramlar birçok farklı boyutuyla ele alınmış. İnsanın hissettiklerinin ve içindeki duyguların çevresini de şekillendirdiği gerçeği güzel bir üslupla aktarılmış. İyilik ve barışın önemi etkileyici bir şekilde vurgulanmış.     

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuklarınızla kitaptaki bilmeceler hakkında konuşabilirsiniz. Antik Yunan, Efes Kenti, Heraklit gibi tarihi yapılar ve düşünürlerle ilgili araştırmalar yapabilir, onların sözleri üzerinden sohbet edebilirsiniz. 

Çocuğunuza, ormanın köylüler tarafından yakılması yerine daha doğru bir çözümün nasıl geliştirilebileceğini sorabilirsiniz. Ormanı yakmanın sonuçlarını ve çevreye, canlılara verilen zararı değerlendirebilirsiniz. 

Dünya’nın, yetişkinler tarafından alevlere doğru itilip çekildiği olayla ilgili konuşarak, birine fiziksel veya psikolojik şiddet uygulandığında karşı tarafın neler hissetmiş olabileceği üzerine karşılıklı olarak düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz. 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun