Boşluk

5 star 5 star

5 Yaş

Kitaplar

İçinde boşluk hisseden küçük kızın kendisini tanımaya yönelik yaptığı yolculuk

Künye

  • Tür : Öykü
  • Yazar : Anna Llenas
  • Yayınevi : Nesin Yayınevi
  • Yılı : 2017
  • Sayfa Sayısı : 80
  • ISBN : 9786059569149

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Öz Denetim
Julia, içindeki boşluğu doldurmak için teklif edilen ama zararlı olduğunu düşündüğü şeyleri kabul etmez.
Julia kitap boyunca yaşadığı boşluk hissini anlamlandırmaya, anlamaya ve kendisini tanımaya çalışır.
Herkes, sahip olduğu ve içinde keşfettiği şeyleri birbiriyle paylaşır.
Julia içindeki boşluğu doldurmak için hayvanları sevmeye yönelir.
Julia içindeki boşluğu doldurmak için uzun bir arayışa girer ve uzun süre pes etmeden, sabırla sıkıntısının çözümünü aramaya devam eder.

Ailelerin Bilmesi Gerekenler 

Julia sıradan bir kız çocuğudur, ama bir gün içinde bir boşluk hisseder. Boşluk ona çok farklı ve anlamlandıramadığı duygular hissettirir. Bu boşluğu neyle doldurabilirim diye sorar ve boşluğu tıkayacak bir tıkaç arayışına çıkar. Yemek yemeyi dener, olmaz. TV, cep telefonu, alışveriş gibi seçenekler sunulur, ama zararlı ve tehlikeli bulduğu seçenekleri kabul etmez. Hayvan sevmek gibi iyi tıkaçlar bulur, ama yine de içindeki boşluğu kapatmak için yeterli olmaz. En sonunda boşluğun içinden kendisine bakmayı dener ve orada zengin, sihirli ve yaratıcı bir dünyayla karşılaşır. Boşluk küçülmeye başlar. Sonra Julia fark eder ki, aslında herkesin içinde boşluklar vardır ve herkes farklı şekillerde doldurmuştur. Bu boşluk sayesinde kendini keşfedenlerin ise burada bulduğu şeyleri; yani yeteneklerini, uğraşlarını başkalarıyla paylaştıklarını görür. En sonunda boşluk çok küçülür ama kapanmamıştır. İyi ki kapanmamıştır, çünkü o boşluk kendi iç dünyasına açılan bir kapıdır. 

İyi Tarafları Neler? 

Kitap, çocuklar için gibi gözükse de aslında her yaşa hitap eden önemli bir temayı çok basit, anlaşılır ve sembolik bir dille anlatıyor. Çocuğunuzun kendi bedeni ve hisleriyle ilgili farkındalığını geliştirmesi ve anlamlandırması adına kapı açan bir içeriğe sahip. Olumsuz duygular hissedebilmeyi de normal bir bağlama yerleştiriyor. Benzer şekilde rahatsız edici bir duygu hissettiğinde çocuğunuzun sizinle konuşabilmesine, anlamlandırabilesine imkan tanıyan konuları ele alır. İlk başta olumsuz hatta belki depresif hissettiren duyguları yatıştırıcılarla kapatmak yerine, bu boşluğu anlamaya çalışırken kendisine yaklaşabilmesine; yeteneklerini, içindeki zengin dünyayı ve potansiyellerini keşfedebilmesine kapı açar. Kitap ayrıca görsel anlatı olarak da çok başarılıdır. Kitabın çizimlerini de kendi yapmış olan yazar, resimlerle de çok şey anlatmaktadır.         

Çocuklarınızla Bu Konularda Konuşabilirsiniz...

Kitabı okurken çocuğunuzu Julia ile empati yapmaya teşvik edebilirsiniz. ‘Hiç içinde boşluk varmış gibi hissettiğin oldu mu? Sen kötü hissettiğinde neler yaparsın? Bunları yaptıktan sonra neler hissediyorsun?’ gibi çeşitli sorular sorabilirsiniz. ‘Sence senin içindeki dünyada neler var?’ gibi sorularla onu kendi potansiyeli, ilgi alanları ve yetenekleri üzerinde düşünmeye yönlendirebilirsiniz.

Çocuğunuzla resimlerde anlatılanlar üzerine konuşabilirsiniz. Görseller ve kitabın yalın kurgusu, farklı zamanlarda kendi yorumlarınızı katarak kitabı daha da zenginleştirmenizi sağlar.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun