Bir Matematik Hikayesi

5 star 5 star

11 Yaş

Kitaplar

Farklı hikayelerle matematiğin günlük hayattaki yerini anlatarak çocukların ‘matematiği nerede kullanacağız?’ sorusuna yanıt vermeyi amaçlayan bir kitap.

Künye

  • Tür : Bilim
  • Yazar : Sümeyra Güzel
  • Yayınevi : Tudem
  • Yayın Tarihi : 2020
  • Sayfa Sayısı : 146
  • ISBN : 978-605-285-313-9

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Matematik
Hipotenüs, açı, denklem, algoritmik düşünce, olasılık, pi sayısı, sonsuzluk ve doğru gibi birçok matematiksel kavram kısa ve ilgi çekici hikayelerle sunuluyor.
Günlük hayatta karşılaşılabilecek ya da kullanılabilecek pek çok matematiksel düşünme becerisi eğlenceli bir üslupla işleniyor.
Kitapta sıkça matematik sorularını sabırla, pes etmeden okumanın önemi vurgulanıyor. Yine örnek olarak; milattan önceki bir yılda yaşayan Mami, başarılı bir şekilde balık tutmak ve iyi bir avcı olmak için hayal kuruyor ve sabırla çalışıyor. Defalarca başarısız olsa da; her başarısızlığından yeni bir şey öğrenerek yeniden deniyor ve sonunda hedefine ulaşıyor.
Bir matematik konusunun günlük hayatla ilişkisi anlatılırken ‘’çocukların diktiği ağaçlarla daha güzeldir dünya’’ temasıyla çocuklar ağaç dikmeye teşvik ediliyor.

Kitap Hakkında

Bir Matematik Hikâyesi, deneyimli bir matematik öğretmeni tarafından, ‘’Bu matematik konuları gerçek hayatımızda ne işe yarayacak?’’ diye sorular soran çocukların merakını gidermek amacıyla kaleme alınmış.

Kitapta 26 farklı başlıkta matematik konularına ve onların gerçek hayatla bağlantısına değinilmiş. Balık tutmanın ve avcılığın açı terimleriyle ilişkisi, matematiğin sunduğu algoritmik düşüncenin toplu taşıma rotalarında kullanımı, Pisagor’un hipotenüsü keşfetme hikâyesi, Braille alfabesi ile matematiğin bağlantısı gibi konular eğlenceli bir üslupla aktarılıyor. Marketlerde kullanılan matematik, takılara yansıyan matematiksel semboller ve anlamları, merak unsurunun matematikle ilişkisi, günlük finansal hesaplamalar ve matematik, mantı açarken kullanılan matematik, havuz problemlerinin mantığı, papatya falının matematikle açıklanması ve arkadaşlarımızla özçekim yaparken kullandığımız matematik kitapta ele alınan diğer bazı başlıklardan.

Ebeveyne Notlar

Günlük hayatta matematik kullanımını birçok farklı şekilde örneklendiren kitap, çocukların önyargılarını kırmak adına kaleme alınmış. Soruları okumadan pes edilmemesi gerektiği, aslında matematiğin bir dersten ibaret olmayıp, hayatın bu sistem üzerine kurulu olduğu anlatılıyor. Eğlenceli oyunlar da içeren kitap, çocuklara basit işlemleri deneyimleme şansı veriyor. Tüm başlıklar başarılı bir akış içinde ve çocukların ilgisini çekebilecek, samimi bir dille aktarılmış. Kitabın sonunda bir de cevap anahtarı bulunuyor. Birçok matematiksel terim, mizah unsuruyla birleştirilerek sunuluyor. Matematiksel terimler, daha kolay anlaşılabilmesi için resimlerle destekleniyor. Esprili kapağı ve çocuklara keyifli bir okuma deneyimi sunan yazı tipi ile puntosu, kitabı daha da ilgi çekici kılıyor.

Kitap çocuklara interaktif bir okuma deneyimi yaşatıyor. Akış içinde yöneltilen sorular, çocukları düşünmeye sevk ediyor. Matematiğin gerçek hayatla bağlantısını basit bir dille açıklayan hikâyeler, pozitif mesajlar içeriyor. Örneğin, balık yakalamak ve açının önemi temalı hikâyede kararlı, sabırlı ve azimli olmak gibi mesajlar ön plana çıkıyor. Bozuk para yerine şeker veren bakkal amcadan şikayetçi olan karakter, bakkal amcanın kalbini kırmadan, saygı çerçevesinde uygulanabilecek bir yöntem ararken matematikle karşılaşıyor. Hayal Gücü, önyargılarını bir kenara bırakıyor ve tüm cesaretini toplayarak, herkesin korktuğu Matematik’le tanışıyor. Hikâyelerdeki içerikler matematiksel kavramların yanı sıra sosyal ve duygusal gelişime de katkı sağlıyor. Pisagor’un hipotenüsü bulma hikayesi, Pi sayısı ve sonsuzluk terimlerinin kullanımları gibi ilginç konular kitabı sürükleyici kılıyor.

ÇİÇEK Öneriyor

Kitap içinde çocuklara yöneltilen birçok farklı soru var. Çocuğunuzla bu sorular üzerine düşünebilirsiniz.  Kitabın sonunda paylaşılan oyunu çocuğunuzla birlikte oynayıp, matematiksel mantığını kavramaya çalışabilirsiniz. Çocuğunuza en çok hangi hikâyeyi beğendiğini sorup, sebepleri üzerine konuşabilirsiniz. Günlük hayatımızda başka nerelerde matematik kullandığımızı bulmaya çalışabilirsiniz. Çocuğunuzun matematik sorularını çözmeye yönelik bir kaygısı varsa sebeplerini konuşabilir, kitabın bu konuyla ilgili bölümlerinde bulunan örnekler üzerine sohbet edebilirsiniz.  

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun