Bilgi Avcıları Gizli Görevde-Beyoğlu Macerası

5 star 5 star

9 Yaş

Kitaplar

Sinan’ın köpeği ile birlikte çıktığı gizli ve heyecanlı görevin öyküsü

Künye

  • Tür : Macera
  • Yazar : Sara Şahinkanat, Ayşe İnan
  • Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları
  • Sayfa Sayısı : 68
  • ISBN : 9789750820526
  • Yayın Tarihi : 2016

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Eğiticilik
Yazar, Taksim’in tarihi ve önemli yapılarını tanıtıyor ve bunu renkli çizimlerle destekliyor. Yine semazen, tulumbacı, anıt, pasaj, restore etmek gibi terimlerin anlamları hakkında bilgiler veriyor.
Sinan, köpeği Gezgin ile kendilerine verilen gizli görevdeki şifreleri bulup, dikkatlice okuyarak çözmeye çalışıyor.
Öykü boyunca Sinan ve köpeği Gezgin, çıktıkları gizli görevde kendilerine verilen şifreleri birlikte çözmek için çabalıyor ve şifreli mesajları ele geçirmeye çalışan Şifre Korsanları’na karşı birbirlerine yardım ediyorlar.
Sinan, köpeği Gezgin’i koruyucusu, dostu ve en iyi yardımcısı olarak tanımlıyor.
Maceralar aktarılırken Kilise, Hristiyan, Cenevizliler, Bizanslılar gibi farklı kültürlere ait bilgiler de veriliyor.

Kitap Hakkında

Kitabın kahramanı Sinan, İstanbul’daki çeşitli kültürleri ve tarihi yapıları tanımaya meraklı olan, bilmece ve gizemli olayları çözmeyi çok seven Bilgi Avcıları’ndan biridir. Bilgi Avcıları Merkezi, avcılara sık sık gizli görevler verir. Avcılar da hayvan dostlarının yardımıyla görevler sırasında verilen şifreleri çözerek gittikleri yerlerle ilgili bilgiler edinirler. Şifre Korsanları ise Bilgi Avcıları’nın define peşinde olduğunu düşünerek onları takip eder ve şifreli mesajları elde etmeye çalışırlar. 

Sinan, Bilgi Avcıları Merkezi’nden gelen bir mektupla köpeği Gezgin’i de alarak gizli bir görev yolculuğuna çıkar. Merkezden gelen her ip ucuyla birlikte yeni bir şifre çözmesi gerekir. Bulduğu her çözümle birlikte yeni bir tarihi yapının konuğu olur. Rumeli Han, Çiçek Pasajı, Botter Apartmanı, Galata Kulesi gibi tarihi yapıların etrafında turladıkça Beyoğlu tarihi hakkında ilginç bilgiler edinir. Çiçek Pasajı’nın kapısındaki çocuk yüzü kabartmasının neyi simgelediğini ya da Botter Apartmanı’nın hikayesini öğrenir.

Sinan ve Gezgin yol boyunca kendilerini takip eden Şifre Avcıları’ndan kurtulmak için çeşitli yöntemler denerler. Gizli görev için kendilerine verilen haritanın son durağına ulaşıp, görevi tamamladıklarında macera boyunca neden çok dikkatli davranmaları gerektiğini öğrenirler. Teslim aldıkları mektup oldukça değerlidir. Kitabın son sayfasında yer alan özel mektup, Bilgi Avcıları Merkezi tarafından okura gönderilmiş bir davetiyedir. Okur, bu mektupla beraber gizli görev ile ulaşması gereken mektubun kendisi olduğunu öğrenir. Bilgi Avcıları’na katılmak üzere davet edilir. 

Ebeveyne Notlar

Kitap, kahramanlarının karşısına çıkardığı farklı ip uçları ile okuyucularını düşünmeye ve yorum yapmaya teşvik ediyor. Taksim’in tarihi ve önemli yapıları hakkında da bilgiler veriyor ve sunulan bilgileri renkli ve detaylı çizimlerle destekliyor. Sinan ve köpeği Gezgin arasındaki iletişim, arkadaşlık ve hayvan sevgisi gibi konularda çocuklar için güzel bir örnek oluşturuyor. 

ÇİÇEK Öneriyor

Kitabı okurken şifreler verildiğinde üzerinde birlikte düşünebilir ve şifreleri çözmek için fikir yürütebilirsiniz. Çocuğunuzla, kitapta geçen Taksim’in yapıları hakkında konuşabilir, hangi tarihi yapıları merak ettiğini sorarak birlikte bir tarihi yerler gezisi planlayabilirsiniz. Yapacağınız bir doğa gezisi sırasında siz de doğayla ilgili bilgiler veren küçük şifreler oluşturabilir, bunu doğada bazı yerlere saklayabilir ve çocuğunuzdan bunları bulmasını isteyebilirsiniz. Sonra bu genel bilgiler üzerine konuşabilir ve ona daha detaylı bilgiler verebilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun