Yangın Kovalayanlar

4 star 4 star

16 Yaş

Filmler

Amerika’nın Kaliforniya Eyaleti’ndeki yangınları ele alarak sebeplerine, iklim değişikliğinin etkilerine ve itfaiyecilerin mücadele yöntemlerine dikkat çeken etkileyici bir belgesel.

Künye

 • Tür : Belgesel, Doğa
 • Oyuncular : Cody Parks, Kenn Pimlott, Randy Hanvelt, Jeff Frost
 • Dil : İngilizce
 • Türkçe Dublaj Seçeneği : Var
 • Yönetmen : Julian Pinder
 • Yapımcı : Jeff Frost
 • Süre : Her Bölüm 50-58 Dakika
 • Bölüm Sayısı : 4
 • Vizyon Tarihi : 2017
 • Platform : Netflix

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
 • Toplumsal Bilinç ve Sorumluluk
Orman yangınlarının nedenleri, ortaya çıkan hasarların azaltılması için yapılabilecekler ve mahkumların topluma kazandırılması gibi konular öne çıkıyor.
Yangına müdahale etmek için her birim hem kendi üzerine düşen görevi yapıyor hem de birbirlerine destek oluyorlar.
İtfaiye çalışanları canlıları korumak ve kurtarmak adına büyük bir özveriyle çalışıyor, kritik konularda sorumluluk alıyorlar. Tutuklular da aldıkları eğitim sonrasında yangın gerçeğiyle yüzleşiyor ve sorumluluk bilinciyle hareket ediyorlar.
Belgeselde iklim değişikliği, bitkilerdeki nem oranının yangının şiddetine etkisi, yangına neden olan otlar gibi konularda bilgiler veriliyor.
İtfaiyeciler yangınları söndürmek için azimle çalışıyorlar. Mahkumlar da zorlu bir eğitim programını azimleri sayesinde başarıyla tamamlıyorlar.
İtfaiyecilik programına katılırken ne olacağını bilmeyen tutuklular, sonrasında kendilerini bu göreve adıyor ve kendileri için yapacak daha iyi bir şey keşfediyorlar. Bu onların hayata bakışlarını değiştiriyor ve özgüvenlerini geliştiriyor.
Negatif Temalar
 • Argo Kullanımı
Bazı sahnelerde kahretsin, b*k, mankafa, sürtük gibi kelimeler kullanılıyor.
Yangının gösterildiği anlarda kullanılan gerilim müzikleri hassas ve önerdiğimiz yaşın altındaki çocuklar için korkutucu olabilir.

Belgesel Hakkında

Belgesel, Amerika’nın Kaliforniya Eyaleti’ndeki yangınları ve itfaiyecilerin mücadelelerini ele alıyor. Belgesel bir sezon ve dört bölümden oluşuyor. Her bölüm bir öncekinin devamı niteliğindedir. 

Yaşanan yangınları söndürmek eskisinden daha zordur, çünkü iklim değişikliği nedeniyle yangınlar artık daha hızlı yayılmakta ve şiddeti de artmaktadır. Her yangın sezonu bir öncekine göre daha erken başlar ve daha uzun sürer. Yetkililer orman yangınlarını etkileyen çevresel değişimleri araştırırlar. Kaliforniya İtfaiye Teşkilatı değişimleri daha iyi yönetebilmek için iş gücü ihtiyacına vurgu yapar ve bunun üzerine Mahkûm İtfaiyeci Programı başlatılır. Tutuklulara temel orman yangını eğitimi verilir. Mahkumlar için ilk başta göz korkutucu olan bu deneyim, daha sonra onlarda büyük bir dönüşüme yol açar. Hem kendileri hem de doğa adına ne kadar faydalı olduklarını fark ederler.  

Doğa fotoğrafçısı olan Jeff Frost ise yangının fotoğraflarını çekmeyi ve yangınla ilgili parçaları toplayıp sergilemeyi amaçlar. Yangınların medyada sadece bir gün haber olup unutulmasındansa, insanların hafızalarında daha uzun süre yer edecek ve farkındalık oluşturacak yöntemler üzerinde düşünür.

Ebeveyne Notlar

Belgeselde röportaj yapılan itfaiye görevlileri yangınla ilgili bilgiler veriyor, kendi deneyim ve hislerini de aktarıyorlar. Bazen yangını söndürmenin imkansızlaştığını ve sadece hayat kurtarmaya odaklanmaları gerektiğini anlatıyorlar.  

Belgesel, izleyiciler için oldukça eğitici bilgiler içeriyor. Yangın takibi, yangında izlenen stratejiler, ‘’yangınla korumak’’ terimi, yangının seyrini değiştirmenin önemi ve hava durumunun yangınla ilişkisi gibi pek çok konuda bilgi sahibi oluyoruz. Belgesel, evlerin yangından korunabilmesi için izlenebilecek yolları ve iklim değişikliği kavramını da anlatıyor. 

Belgeselde ayrıca, Mahkum İtfaiyeci Programı’na katılan tutukluların hayata ve kendilerine bakış açılarının nasıl değiştiğine de şahit oluyoruz. Alkollüyken araba kullanarak bir insana çarptığı için tutuklanan Michelle Hedden bu değişimi şu sözleriyle özetliyor: ‘’Az kalsın birisinin canını alıyordum, şimdi ise kendim dahil 14 kişinin canını korumakla sorumluyum.’’

Doğa fotoğrafçısı Jeff Frost ise yangın haberlerinin bir gün boyunca tüm medyada konuşulması, fakat sonrasında herkes tarafından unutulmasına eleştirel bir bakış açısı getiriyor. Kendi çektiği yangın fotoğraflarından ve yangında eriyen parçalardan oluşan bir sergi açıyor. İnsanların yangın konusuna daha bilinçli yaklaşmalarını ve bunu içselleştirmelerini istiyor. Hem Jeff Frost hem de itfaiye çalışanlarının mesleklerine duydukları saygı çocuklar için örnek olacak nitelikte.

ÇİÇEK Öneriyor

Belgeseli izledikten sonra, çocuğunuzla ülkemizde yaşanmış olan yangınlar üzerine konuşabilirsiniz. Çevreye ve doğaya karşı ne gibi sorumluluklarımız olduğu konusunda okulda neler öğrendiklerini sorabilir, bu konu üzerinde sohbet edebilirsiniz.

Doğa fotoğrafçısı Jeff’in açtığı sergiyi örnek vererek çocuğunuza: ‘’Sen olsan yangınlarla ilgili insanları bilinçlendirmek ve yangınlara dikkat çekmek için neler yapardın?’’ diye sorarak bu konu üzerine beyin fırtınası yapabilirsiniz. 

Çocuğunuzla birlikte yangın anında yapılması gerekenleri araştırabilir, orman yangınlarına neden olan faktörleri inceleyebilir ve bu konuda nasıl daha hassas davranabileceğiniz üzerine fikirler geliştirebilirsiniz.  

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun