Trol Avcıları: Titanlar Yükseliyor

3 star 3 star

9 Yaş

Filmler

Kahramanların, insanlığın yok olmasını engellemek için kötü güçlerle savaştığı bol aksiyonlu bir animasyon film.

Künye

 • Tür : Fantastik Macera
 • Yönetmen : Johane Matte, Francisco Ruiz-Velasco, Andrew L. Schmidt
 • Oyuncular : Jim, Stuart, Nari, Krel, Claire, Archie, Aja
 • Seslendirenler : Emile Hirsch, Kelsey Grammer, Cole Sand, Thomas F. Wilson
 • Dil : İngilizce
 • Türkçe Dublaj Seçeneği : Var
 • Süre : 106 Dakika
 • Vizyon Tarihi : 2021
 • Platform : Netflix

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
 • Arkadaşlık
Trol avcısı Jim Lake ile Arcadia’daki arkadaşları ve uzak gezegenlerden gelen dostları arasında samimi, birbirine değer veren ve her koşulda destek olan, eğlenceli bir arkadaşlık ilişkisi var.
Jim ve arkadaşları dünyayı kötü niyetli güçlerin etkisinden koruyabilmek için canlarını tehlikeye atarlar. Bu mücadele sırasında Nari, Toby ve Nomura hayatını kaybeder. Annesinin nişanlısı Strickler da kritik bir hamlenin yapılabilmesi için kendi yaşamını feda eder.
Karakterler kendi korkularıyla yüzleşerek içlerindeki potansiyeli keşfederler. Bütünün iyiliği için fedakârca savaşmak konusunda büyük cesaret gösterirler.
Trol Avcıları, Gizem Birliği adındaki kötü niyetli büyücülere karşı yenilgi alsalar da pes etmezler ve dünyayı kurtarmak için onlarla mücadeleye devam ederler.
Trol avcısı olan Jim ile Arcadialı arkadaşları, iyi troller ve uzak gezegenlerden gelen dostları arasında sürekli bir dayanışma var.
Negatif Temalar
 • Şiddet
Gizem Birliği üyeleriyle Trol Avcıları arasında savaşlar yaşanır. Dövüşme, yüksek hızlı çarpışmalar, boğulmalar, yangınlar, buzlanma, elektrik çarpmaları, top mermileri, kılıçlar ve daha fazlasının etkisiyle kahramanlardan bazıları yaralanır veya ölürler. Ancak bu sahnelerde kan ya da açık yara gösterimi bulunmaz.
Kötü karakterlerin davranışları, ses tonları, dev gözler, farklı varlıklara ait görüntüler, titanların yükselmesi sırasında gerçekleşen doğa olayları ve karakterlerin atlattıkları hayati tehlikeler hassas olan ve önerdiğimiz yaşın altındaki çocuklar için ürkütücü olabilir.
Filmde karakterler arasında duygusal yakınlaşmalar oluyor ve öpüşüyorlar. Bu karakterlerden insan olan Steve, uzaylıların doğası gereği uzaylı kız arkadaşından hamile kalıyor ve doğum yapıyor. Bu durum, cinsiyet rolleri konusunda çocuklar için kafa karıştırıcı olabilir.
Karakterler düşmanları için "popo cipsi", “iblisler”, “aptallar” gibi kelimeler kullanılıyorlar.

Film Hakkında

Film; “Trol Avcıları”, “3 Altında” ve “Büyücüler” gibi sevilen dizileri birbirine bağlayarak, bu dizilerdeki karakterlerin yer aldığı etkileyici bir macera sunuyor. Üç dizinin kahramanları, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan dünyayı kurtarmak için güçlerini birleştiriyor ve karanlık düşmanlarla savaşıyorlar. 

Hikâyeye göre başlangıçta, dünya mükemmel bir dengeye sahiptir. İnsanların bu dengeyi bozduğunu düşünen büyücüler, Gizem Birliği’ni kurarak dünyadaki bu dengesiz düzeni yıkıp yerine yeni bir düzen oluşturmayı amaçlarlar. Fakat bu, ancak yarı tanrı olan titanların yeniden canlanmasıyla mümkündür. Gizem Birliği büyücüleri bunun için yaradılış mührünü kullanmak üzere harekete geçerler. Titanlar uyandığında okyanuslar yükselecek, kentler suya gömülecek, her yer yanacak ve hayat sıfırlanacaktır.

Barışçıl büyücüler, savaşta dengenin iyilerin lehine değişmesi için “Trol Avcısı Tılsımı” adında çok güçlü bir silah üretirler. Bu silah sıradan bir insan olan Jim Lake’in eline geçer. Böylelikle Jim bir Trol Avcısı olur. Ancak Jim’e güç ve koruma veren bu sihirli tılsım, Gizem Birliği Büyücüleri tarafından yok edilir. Jim hem güçlerini hem de kendine güvenini kaybeder.  Jim’in dünyalı, uzaylı, trol ve büyücülerden oluşan arkadaşlarıbirleşerek sahip olduğu gücün tılsımdan değil, içinde yer alan potansiyelden kaynaklandığını keşfetmesi için ona yardımcı olurlar. Sonra hep birlikte büyük bir mücadele başlatırlar.  Ancak, Gizem Birliği üyesi iken Trol Avcıları tarafına geçerek dünyanın sıfırlanması için gerekli olan kötü büyü birliğini bozan iyi kalpli Nari’nin tekrar büyücüler tarafından kaçırılmasına ve Titanların diriltilmelerine engel olamazlar. Titanlar ve onlar tarafından serbest bırakılan canavarlarla büyük bir savaş başlar. 

Ebeveyne Notlar

Film, sunduğu macera dolu hikâyede farklı dizilerinin hikayelerini ve kahramanlarını birleştirdiği için, bu dizileri izlememiş olanlar, belirli bir aşamaya gelinceye kadar filmdeki detayları anlamakta güçlük çekebilirler. 

Filmde arkadaşlık, fedakârlık, azim, cesaret, dayanışma ve özgüven konularında güçlü mesajlar veriliyor. Sihirli tılsımı parçalanan Jim, bütün güçlerini kaybedince özgüvenini de kaybediyor. Ancak annesi "asla pes etmeyeceklerini" söyleyerek, arkadaşları da onda gördükleri gücü hatırlatarak Jim’in içindeki gerçek potansiyeli keşfetmesine yardımcı oluyorlar. Kendisini sık sık ezik olarak nitelendiren Toby de arkadaşlarının desteğiyle her defasında toparlanıp yola devam ediyor. 

Yaşanan maceralar sırasında birçok karakter cesaretin, birliğinin ve takım çalışmasının önemini öğreniyor. Filmin genel akışında, hangi güce sahip olunursa olunsun büyük zaferlerin ancak birlik içinde hareket edilerek elde edilebileceği mesajı veriliyor. Bu amaçla karakterler bütünün iyiliği için büyük fedakarlıklar yapıyorlar. Gizem Birliği üyesi olan Nari, iyiliği seçerek Trol Avcıları’yla dost oluyor ve ölmeyi göze alarak onlarla iş birliği yapıyor. Dünyayı korumaya çalışırken Toby, Nomura ve Strickler yaşamlarını feda ediyorlar. 

Film bir yandan bu güzel mesajları verirken, bir yandan da kahramanların ölümleri ve filmin tamamına hâkim olan şiddet ögeleri nedeniyle, hassas olan ve önerdiğimiz yaşın altındaki çocuklar için üzücü ve korkutucu olabilir. Gizem Birliği üyeleriyle Trol Avcıları arasında savaşta çok fazla aksiyon ve yıkım var. Bu sahneler her ne kadar çizim tekniği ile kurgulanmış olsalar ve bu sahnelerde kan ya da açık yara gösterimi bulunmasa da dövüş sahneleri sırasındaki yüksek hızlı çarpışmalar, düşmeler, boğulmalar, yangınlar, buzlanmalar, dev dalgalar, büyüler ve tüm bunlara yol açan dev canavarların güç gösterileri, bunun için kullanılan güçlü ses efektleri ve zengin görsel argümanlarla yer yer oldukça ürkütücü olabiliyor. 

Filmde birkaç romantik yakınlaşma sahnesi var. Karakterler bu yakınlaşmalar sırasında öpüşüyorlar. İnsan olan Steve, uzaylı kız arkadaşı Aja’yı öperken, bunun yedinci öpüşmeleri olduğunu ve doğaları gereği uzaylılarda erkeğin hamile kaldığını öğreniyor. Yaşanan maceraların arka planında Steve’in karnı da giderek büyüyor. Doğum yapmadan önce Aja’ya “Akiridion gezegeninin bebekleri nereden çıkıyor?” diye soruyor, kız arkadaşı cevabını onun kulağına fısıldıyor. Doğum anı yakından gösterilmediği için izleyici bunun cevabını öğrenemiyor, ancak doğum sırasında Steve’den çıkan mavi bir sıvı başka bir karakterin kıyafetlerine sıçrıyor. Bu hamilelik hikâyesi, cinsiyet rolleri ve bebeklerin dünyaya gelme şekli konusunda çocuklar için kafa karıştırıcı olabilir.

Filmin sonuna, Toby’nin ölümüyle yaşanan üzüntü hâkim oluyor. Jim, maceralarının Toby ve diğer dostlarının ölmesiyle sonuçlanmasına isyan ederken, karşısına çıkan zaman taşı, ona zamanın gerisine gitme fikrini veriyor.  Maceranın duygusal ve üzücü bir sonla bittiği düşünülürken, film hikâyenin başladığı zamana geri dönerek eğlenceli bir final yapılıyor. Geçmiş zamana dönmeden önce arkadaşlarıyla vedalaşırken “hikayemiz devam edecek” mesajı veriyor ve tekrar buluşmak üzere sözleşiyorlar.

Filmin sonunda Jim’in “kader bir hediyedir” söylemiyle yaptığı konuşmada “Bizi çökerten omuzlarımızdaki ağır yükler, aslında bizi yukarıya taşıyacak olan yaşam hedefimizdir. Duyulan korku, kahramanlığın müjdecisidir. Bizi kahraman yapan, korkularımızla yüzleşip onu yenebilmemizdir” mesajını vererek, izleyenlere kendi kahramanlıklarına giden yol için ipucu veriyor.    

ÇİÇEK Öneriyor

Filmi ailece izleyebilir, sonrasında karakterler ve filmin verdiği mesajlar hakkında çocuklarınızla konuşabilirsiniz. Doğayı ve dünyamızı korumanın önemi ve arkadaşlığın kıymeti hakkında sohbet edebilirsiniz. 

Birlikte, karakterlerin zaman zaman yaşadıkları korku ve ümitsizlik duygularından nasıl kurtulduklarını hatırlayarak, ihtiyaç duyulduğunda ne tür şeylerin bize cesaret verebileceği konusunda fikir alışverişi yapabilirsiniz.

Filmde erkek bir karakter olan Steve’in hamile kalıp doğum yapması üzerine konuşma yaparak, bunun filme ait hayali bir kurgu olduğunu, gerçekte bunun mümkün olmadığını anlatabilirsiniz. 

Filmdeki savaş ve korkutucu sahnelerde çocuğunuzun ürktüğünü hissettiğinizde sarılmanız ona iyi gelecektir. 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun