Sihirli Ejder

4 star 4 star

8 Yaş

Filmler

Dilek haklarını arkadaşının mutlu olması için kullanan Din’in, arkadaşlığa ve ailenin önemine vurgu yapan fantastik hikayesi.

Künye

  • Tür : Macera, Komedi, Fantastik
  • Yönetmen : Chris Appelhans
  • Seslendirenler : Constance Wu, John Cho, Natasha Liu Bordizzo, Jimmy Wong, Will Yun Lee
  • Süre : 101 Dakika
  • Yayın Tarihi : 2021
  • Türkçe Dil Seçeneği : Var

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Arkadaşlık
Filmin ana karakteri Din, çocukluk arkadaşı Li Na ile ömür boyu arkadaş kalmaya söz verir ve sözünü tutabilmek için elinden gelen her şeyi yapar. Din, sihirli bir ejder olan Long’a, arkadaşlığın servet ve makamdan daha önemli olduğunu gösterir. Long, kendi hayallerine kavuşmak üzereyken içi rahat etmez ve Din’e yardım etmek için geri döner.
Din annesine saygı duyar, her türlü sıkıntılarında birbirlerine destek olmaya çalışırlar. Öte yandan sahip oldukları zenginliğe ve tüm imkanlara rağmen Li Na sürekli yalnız kalır, tek istediği şey sadece babasıyla birlikte vakit geçirmektir.
Din, arkadaşına duyduğu vefa, annesine gösterdiği saygı, cesur tavırları ve çalışkanlığı ile; Li Na da para ve statüye değil arkadaşlık ve aileye verdiği önemle çocuklar için pozitif rol model oluşturuyorlar.
Din, arkadaşları Long ve Li Na’yı korumak için peşinde olan kötü adamlarla cesurca mücadele eder.
Filmde Çin kültürüne ait kung fu dövüşü, yemekler, gelenekler ve yaşam tarzı örnekleri yer alıyor.
Negatif Temalar
  • Şiddet
Filmde kötü karakterler insanları vuruyor ve Li Na’nın babasının yüksekten düşürerek ölmesine neden oluyorlar. Din kötü adamlarla dövüşüyor, ancak yaralanma ve kan gösterimi bulunmuyor.
Bazı sahnelerde ‘aptal’, ‘salak’, ‘kapa çeneni’ gibi sözler kullanılıyor.

Film Hakkında

Jackie Chan’in yapımcısı olduğu bu fantastik animasyon, Çin’de geçen güzel bir öyküye sahip. Fakir bir mahallede yaşayan Din ile Li Na, bir gün okul çıkışı birlikte yürür ve arkadaş olurlar. Li Na’nın babası daha iyi bir hayat yaşamak için taşınmaya karar verince Li Na ve Din, ömür boyu arkadaşlıklarını sürdürme sözü vererek ayrılmak zorunda kalırlar. Aradan yıllar geçer Li Na’nın babası zengin olur, Li Na da ünlü bir manken. Din ise hâlâ aynı mahallede annesiyle yaşamaya devam eder, ama arkadaşını unutmaz. Arkadaşlıklarını sürdürmek için Li Na’nın 19. yaş gününde ona sürpriz yapmak üzere hazırlanır. Ancak giyebileceği bir takım elbise almak için, üniversitedeki derslerini ihmal ederek annesinden gizli restoran kuryesi olarak çalışmaya başlar. 

Bir teslimatta Din’in karşısına tanrı olduğunu söyleyen gizemli bir yaşlı adam çıkar ve ona yeşil bir demlik verir. Başta değerini anlamadığı bu demliğin peşinde 3 tane de kötü adam vardır. Yeşil demlikten sihirli bir ejderha çıkar. Adı Long olan bu ejderha, Din’e 3 dilek hakkı verir. Long onu sürekli zenginlik için yönlendirse de, Din ilk dilek hakkını Li Na’yla tekrar buluşabilmek, ikinci dilek hakkını onu koruyabilmek, son hakkını ise Li Na’nın babasını yaşama döndürmek için kullanır. Böylece hayatta en önemli şeyin zenginlik olduğunu düşünen Long’a arkadaşlık konusunda büyük bir ders verir. 

Ebeveyne Notlar

Sihirli Ejder, Alaaddin’in Sihirli Lambası’nı çağrıştıran, Çin kültürüyle motiflenmiş eğlenceli bir animasyon. Her yaşa uygun esprileri, renkli görsel dünyası ve hızlı temposuyla sadece çocuklar için değil tüm aile için eğlenceli olabilecek bir film. 

Filmin ana teması, ekonomik durumun aile ve toplum içindeki ilişkilere yansımaları. Hikâyede, aynı mahallede mütevazı bir hayat yaşarken zengin, şöhretli bir yaşama kavuşan bir baba-kız ile hayatına aynı şekilde devam eden bir anne-oğul arasında geçen olaylar üzerinden paranın ve itibarın insanların gözündeki yeri irdeleniyor: Din‘in annesiyle olan sıcak ve saygıya dayanan ilişkisi her türlü zorlu koşulda etkilenmezken, Li Na tüm imkanlara rağmen babasıyla daha fazla vakit geçirebilmek için tüm zenginliğinden vazgeçebilecek durumdadır. Filmin sonunda hayata anlam katan şeyin şöhret veya zenginlik değil; dostluk, insani bağlar ve başkalarına karşı özverili davranabilmek olduğu mesajı veriliyor.

Fantastik bir karakter olan sihirli ejder ile Din’in yaşadıklarını konu alan filmde sihir, tanrı ve ölümden sonrasına dair kurmaca öğeler bulunuyor. Hareketli bir temposu olan filmde, geçmiş zamandan kesitlerin gösterildiği sahnelerin de olması bazı çocukların hikâyeyi takip etmesini zorlaştırabilir. Önerdiğimiz yaşın altındaki çocuklar için kafa karıştırıcı olabilecek bu sahnelerde çocuğunuza rehberlik yapmanız faydalı olacaktır. 

Filmde gösterilen Çin kültürüne ait yemekler, geleneksel öğeler ve yaşam tarzı çocuğunuzun bu kültür hakkında bilgi edinmesine destek verebilir. 

Filmdeki dövüş sahneleri, karakterlerin çok yüksek yerlerden düşmeleri, nehre dalmaları, kovalamalar, kavgalar, çatılardan atlamalar hem şiddet hem de korku öğeleri barındırıyor. Kötü karakterin yüz ifadesi ve davranışları, bu esnadaki gerilim efektleri hassas çocuklar için rahatsız edici olabilir. 

Din ile Li Na’nın arkadaşlıkları, büyüdükten sonra romantik bir ilişkiye dönüşüyor. Ejder Long ile, insan kılığına girerek katıldığı partide tanıştığı kadın arasında iki kısa öpüşme sahnesi yaşanıyor. Birkaç sahnede Long ve Li Na ‘aptal’, ‘salak’, ‘kapa çeneni’ gibi sözler söylüyorlar.

ÇİÇEK Öneriyor

Filmdeki arkadaşlık ve ailenin önemine vurgu yapan sahnelerden örnekler vererek çocuğunuzla aile içi ilişkiler ve arkadaşlık üzerine sohbet edebilirisiniz. Din’in annesinin, onun geleceği için endişe edip uyardığı sahneleri hatırlatarak çocuğunuzun bu konuda ne düşündüğünü sorabilir ve buradaki mesajı daha iyi anlamasına yardımcı olabilirsiniz. Li Na’nın zenginlik yerine babası ile daha fazla zaman geçirmeyi önemsemesi, Din’in kalan tek dilek hakkını Li Na’nın babasını kurtarmak için kullanması gibi örneklerden yola çıkarak kendi yaşantınızdan birbirinize karşı özverili davrandığınız örnekler üzerine konuşabilirsiniz. 

Filmdeki dilek ejderi, sihir, müzik yapan tanrı gibi fantastik olaylar önerdiğimiz yaşın altındaki çocuklar için biraz kafa karıştırıcı olabilir. Çocuğunuzun kafasının karıştığını fark ederseniz ona bunların kurmaca olduğunu, gerçekte böyle karakterler ve olaylar olmadığını anlatabilirsiniz. 

Çocuğunuzun üç dilek hakkı olsaydı neler dilemek isterdi diye sorup, siz de kendi dileklerinizi paylaşarak ailece eğlenceli bir sohbet ortamı oluşturabilirsiniz. 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun