My Little Pony: Yeni Bir Nesil

4 star 4 star

5 Yaş

Filmler

Önyargı ve korkunun ayrıştırıcı, sevginin ise birleştirici bir güce sahip olduğuna dikkat çekerek arkadaşlığın önemine vurgu yapan renkli bir animasyon.

Künye

 • Tür : Fantastik Macera
 • Yönetmen : Robert Cullen, Jose Luis Ucha, Mark Fattibene
 • Oyuncular : Sunny Starscout, Izzy Moonbow, Hitch Traiblazer, Zipp Storm, Pipp Petals
 • Seslendirenler : Vanessa Hudgens, Kimiko Glenn, James Marsden, Liza Koshy, Sofia Carson
 • Dil : İngilizce
 • Türkçe Dublaj Seçeneği : Türkçe Dublaj Var
 • Süre : 90 Dakika
 • Vizyon Tarihi : 2021
 • Platform : Netflix

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
 • Sevgi
Toprak Midilli türünden Sunny ile Tek Boynuzlu Midilli türünden Izzy sevgi doludur. Ayrı topluluklara dönüştürülen ve birlerinden korkutulan midillileri sevgi ve iyilikle bir araya getirmek için mücadele ederler.
Korkusu ve önyargısı olmayan, sevginin ve arkadaşlığın gücüne inanan Sunny, herkesle iyi geçinir. Korkması gerektiği söylenen türlerle de arkadaş olmaya çalışır.
Sunny ve Izzy, tüm midillilerin eskiden sahip oldukları sihirlerini geri alabilmeleri için macera dolu bir yolculuğa çıkar ve birleştirilmesi gereken kristalleri bulmak için birlikte mücadele ederler.
Farklı midilli türleri arasında korku ve güvensizlik oluşturmaya çalışılmasına rağmen Sunny ve Izzy onlardan korkmaz ve dost olmaya çalışırlar.
Negatif Temalar
 • Ayrımcılık
Geçmişte birlikte yaşayan midilliler, asılsız inanışlar nedeniyle üç gruba bölünürler. Onlara birbirlerinden korkmaları ve kendilerini diğerlerinden üstün görmeleri öğretilir.
Filmin karakterleri, bir oyuncak markasının oyuncak ürünlerinden oluşuyor. Karakterler için oluşturulan stiller, giysiler, eşyalar ve yaşam tarzları bu ürünlere ilgi uyandırabilir.
Ters Toynak Fabrikası’nda tek boynuzlu ve kanatlı midillileri yakalamak için üretilen kapanlar şehrin her yerine kurulur. Bir robotla midillilerin hareket etmesini engelleyen yeşil renkli yapışkan jeller fırlatılır. Filmde ayrıca yüksekten düşme ve kovalama sahneleri mevcut.

Film Hakkında

My Little Pony: Yeni Bir Nesil, 2011 yılında Türkiye’de yayınlanmaya başlayan “My Little Pony: Arkadaşlık Sihirlidir” adlı dizi ve daha sonra 2017 yılında sinemalarda yayınlanan My Little Pony Filmi’yle tanıdığımız sevimli atların maceralarının hem devamı niteliğinde hem de bir anlamda yenilenmiş bir versiyonudur. Karakterler yenilenerek farklı bir hikâye oluşturulmuş. İçinde yer alan şarkı ve fantastik öğelerle, yine öncekilerde olduğu gibi sevimli bir arkadaşlık hikayesi sunulmuş.

Toprak Midillileri, tek boynuzlu atlar olan Unicorn’lar ve kanatlı midilliler olan Pegasus’lar arasındaki birlik ve beraberlik bozulmuştur. Yaşadıkları Equestria’da güvensizlik hakimdir. Onlara birbirlerinden korkmaları ve kendilerini diğerlerinden üstün görmeleri öğretilmiştir. Tek boynuzlu atlara Toprak Midillileri’nin tembel olduğu ve kötü koktuğu söylenir. Toprak Midillileri’ne ise tek boynuzlu atların zihin okuyabildiği ve boynuzlarından çıkan lazer ışınlarıyla Toprak Midillileri’ni kızartabildikleri öğretilir. Ancak Toprak Midillileri’nden “Sunny”, diğerlerinin aksine farklı türlerin birbirine güvenebileceğine ve dostluk içinde yaşayabileceğine inanır. Çünkü babası ona her zaman bu üç türün eskiden uyum içinde yaşadığını anlatmıştır. Sunny, o eski sihirli günleri geri getirmek için diğer türlerle iletişime geçer ve arkadaşlarıyla beraber zorlu bir maceraya atılır.

Ebeveyne Notlar

My Little Pony: Yeni Bir Nesil, birbirinden sevimli karakterleri ve müzikleriyle çocukların ilgisini çekecek bir animasyon.

Film, temel olarak sevginin, dostluğun ve inanılan şey uğruna çabalamanın önemini vurguluyor. Önyargılı olmanın, başkalarını görünüşüne ve farklılıklarına dayanarak yargılamanın, özellikle de hiçbir bilgiye sahip olmadan sadece söylentilere inanmanın sebep olabileceği sonuçlara dikkat çekiyor. Öte yandan, farklı olmanın korku ve güvensizlik değil, zenginlik ve çeşitlilik sunabileceği mesajını veriyor. Sevgi sayesinde birlikte yaşanabileceğine inanan Sunny’nin babası ve "diğerleri" ile iletişime açık olan Sunny, Izzy ve Zipp ,"duvar inşa etmek" yerine arkadaşlığı seçerek bu konuda örnek oluyorlar. "Korku dostunuz değildir" diyerek, korku ve güvensizlikle hareket etmek yerine tanımayı ve dostluğu seçiyor, inandıkları şeyler için fedakarlıktan kaçınmıyorlar. Karşılıklı güven, anlayış, iş birliği ve fedakârlık sayesinde barışı yeniden sağlıyorlar.

Filmde çok düşük dozda da olsa ürkütücü bazı sahneler bulunuyor. Toprak Midillileri’nin, Tek Boynuzlu Atların boynuzlarıyla diğerlerinin beyinlerini "kızartabileceğine" inanmaları, güç peşinde olan Kuyruk’un öfkeli ve düşüncesizce hareket etmesi ya da karakterlerin uçurumdan ve binalardan düştükleri, zindana kapatıldıkları ve bir robotun midillilere saldırdığı sahneler hassas ve önerdiğimiz yaşın altındaki çocuklar için biraz ürkütücü olabilir.  

Ayrıca, film karakterlerinin bir oyuncak markasının ürünlerinden oluşması nedeniyle çocuğunuzun ilgisi bu oyuncak markasının ürünlerine yönelebilir ve sizden filmde gördüğü şeyleri almanızı isteyebilir.

ÇİÇEK Öneriyor

Filmi ailece izleyebilir, sevginin gücü ve korkunun, güvensizliğin olumsuz etkileri üzerine sohbet edebilirsiniz.

Düşmanlıkların hangi sebeplerle oluşabileceğini sorgulayabilir, ön yargılardan uzak durmanın ve farklılıkları zenginlik olarak görmenin hayattaki getirileri üzerine konuşabilirsiniz.  

Çocuğunuza sonradan yanıldığını fark ettiği bir konu olup olmadığını sorabilir, bu yanılgıya neyin yol açtığını birlikte bulmaya çalışabilirsiniz.

Sprout’un şerif olduktan sonra kendi ordusunu kurarak diğer midillileri korkutmasını hatırlatarak, çocuğunuza “Sence Sprout neden öyle davrandı?” diye sorup onu zorbalık ve şiddetin nedenleri üzerine düşünmeye yönlendirebilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun