Evcil Hayvanların Gizli Yaşamı 2

4 star 4 star

7 Yaş

Filmler

Evcil hayvanların, sahiplerinin gözünden kaçan günlük yaşamlarını eğlenceli bir dille anlatan macera dolu bir animasyon.

Künye

  • Tür : Animasyon, Komedi, Macera
  • Yönetmen : Chris Renaud
  • Seslendirenler : Patton Oswalt, Kevin Hart, Tiffany Haddish, Harrison Ford, Eric Stonestreet, Jenny Slate
  • Süre : 86 Dakika
  • Vizyon Tarihi : 2019
  • Türkçe Dublaj Seçeneği : Var

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Arkadaşlık
Filmin tüm hayvan karakterlerinin arasında güzel bir dostluk var. Ana karakterler olan köpek Max ve Duke arasındaki dostluk ise, sahiplerinin oğlu Liam da aralarına katılınca daha da pekişir.
Köpek Gidget, kendisine emanet edilen oyuncağı kedilerle dolu bir evin balkonuna düşürür. Oyuncağı oradan almak için Hamster Norman ile iş birliği yapar. Köpek Daisy ve Tavşan Kartopu da iş birliğiyle yavru kaplanı sirkten kurtarırlar. Kaplan tekrar yakalanınca tüm hayvanlar seferber olur ve onu tekrar kurtarırlar.
Filmdeki insanlar hayvanlara karşı sevgi doludur. Onları ailelerinin doğal bir parçası olarak görürler. Sahibinin Kartopu’yla, Küçük Liam’ın da köpekleri Max ve Duke ile güzel bir ilişkileri var.
Tavşan Kartopu ve Köpek Daisy, sirkte esir düşen yavru kaplanı kurtarmak için saldırgan kurtlarla cesurca mücadele ederler. Max ise, tatil için gittiği çiftlikte tüm cesaretini toplayarak bir koyunu uçuruma düşmekten kurtarır.
Köpek Gidget arkadaşının en sevdiği oyuncağı emanet alır ve canı pahasına onu korumaya çalışır.
Negatif Temalar
  • Şiddet
Tavşan Kartopu’yla sirkteki maymunun dövüştükleri, birbirlerine zarar vermek için bıçakların fırlatıldığı sahneler bulunuyor.
Gidget’in oyuncak arıyı almak için girdiği evde karşılaştığı kedilerin yırtıcı tavırları ve sirk yöneticisi Sergei’in kurtlarının saldırgan tavırları hassas olan ya da önerdiğimiz yaşın altındaki küçük çocuklar için korkutucu olabilir.

Film Hakkında

Serinin ikincisi olan filmde, aynı apartmanda farklı dairelerde yaşayan evcil hayvanların aralarındaki iletişim, dostluk ve birlikte yaşadıkları maceralar anlatılıyor. Film, üç bölümden oluşan bir dizinin tüm bölümlerini aynı anda seyrediyormuşuz izlenimi yaratıyor. Üç faklı hikâye, birbirinden ayrı akarak filmin sonunda birleşiyor. 

Filmin temel mesajı Max ile Duke'un hikayesinde veriliyor: Sahipleri Katie evleniyor ve bir oğulları oluyor. Çocukları sevmeyen ve onlara katlanamayan Max, ilk başlarda küçük Liam’dan kaçmaya çalışsa ve onu kıskansa da ufaklık onun kalbini kazanmayı başarıyor. Fikri tamamen değişen Max bu sefer de Liam’ı çok sahipleniyor ve ona karşı aşırı korumacı davranmaya başlıyor.  Bu tavrını abartınca, yaşadığı kaygı bozukluğu nedeniyle veteriner ona hava değişimi öneriyor. Hep birlikte bir doğa tatiline çıkıyorlar. Bu tatil aslında, bir taraftan da Max'in kendini keşfetme yolculuğu olacaktır.

Max tatile çıkmadan, en sevdiği oyuncağını komşuları olan süs köpeği Gidget'a emanet ediyor. Paralel akan ikinci hikâye de burada başlıyor; Gidget, oyuncağı alt kattaki içi saldırgan kedilerle dolu olan yaşlı kadının evine düşürüyor. Oyuncağı almak için kedi Chloe ve hamster Norman'dan yardım istiyor. Oyuncağı almak için kedi kılığına bürünerek kedi gibi davranmak zorunda kalıyor.

Üçüncü hikâyede ise Daisy isimli minik bir köpek, arkadaşı Kar Topu isimli beyaz tavşandan bir sirk sahibinin tutsak ettiği yavru kaplanı kurtarmak için yardım istiyor. Bu iki hikâye ise filmin mizah, aksiyon ve eğlence bölümünü oluşturuyor. 

Ebeveyne Notlar

Evcil hayvanların günlük hayatlarında sergiledikleri davranışlar, izleyiciye komik ve eğlenceli hikayelerle aktarılıyor. Hem bu sevimli ortam hem de evin küçük oğlu Liam ile Max ve Duke arasındaki sıcacık dostluk çocuklarda hayvan sevgisinin pekişmesine destek verebilir.

Apartmandaki tüm evcil hayvanların arasında, yardımlaşmaya dayalı güzel bir arkadaşlık hakim. Gidget, Max’in ona emanet ettiği oyuncağı yanlışlıkla alt komşunun evine düşürünce arkadaşları kedi ve hamsterdan yardım istiyor. Daisy ise sirkte tutsak olan yavru kaplanı kurtarmak için Tavşan Kartopu’nu peşinden sürüklüyor. İş birliği ile tüm problemlerini çözmeyi başarıyorlar.

Kaygı düzeyi yükselen Max'in ise hem bu kaygılarını aşmayı hem de küçük arkadaşı Liam’a daha fazla güvenmeyi öğrenmesi gerekiyor. Film, Max’in hikayesiyle aslında çocuklardan çok helikopter ebeveynlik yapan yetişkinlere mesaj veriyor; sürekli çocuğunu korumaya çalışmak yerine çocuğunun yeteneklerine güven duymayı ve bu iki duygu arasında bir denge kurmayı öneriyor. Diğer taraftan Max, çiftlikte tanıştığı çoban köpeği Rooster’ın verdiği cesaretle, yavru bir koyunu uçuruma düşmekten kurtarıyor. Böylece Max, hem kendini daha cesur hissetmeye başlıyor hem de kendisinin ve başkalarının yeteneklerine güvenmeyi öğreniyor. 

Filmde bu pozitif temalarının yanı sıra düşük dozda şiddet içeren aksiyon sahneleri bulunuyor. Köpekler yavru kaplanı kurtarabilmek için sirke gittiklerinde saldırgan kurtlarla mücadele etmek zorunda kalıyorlar. Tavşan Kartopu’nun sirkte bıçak fırlatan maymunla dövüşmesi gerekiyor. Herhangi bir yaralanma veya kan gösterimi yok. Ancak bu sahneler hassas veya önerdiğimiz yaşın altındaki çocuklar için biraz korkutucu olabilir. Filmin bazı sahnelerinde "ahmak, ağzını yüzünü kırmak" gibi sözler kullanılıyor.

ÇİÇEK Öneriyor

Filmin ilgili sahnelerine vurgu yaparak "Yardım etmek neden önemli?", "Sen arkadaşlarına hangi konularda yardım ediyorsun?" gibi sorular sorarak çocuğunuzla arkadaşlık ve yardımlaşma üzerine sohbet edebilir, ona yardımlaşmanın önemini anlatabilirsiniz. Ya da Max’in korkularını yenmesi ve cesur biri haline gelmesi üzerine konuşabilir, çocuğunuza "Sence Max korkularını nasıl yendi?", "Cesur olmak ne demek?" gibi sorular sorarak korkmanın aslında çok doğal olduğunu, ancak bu duyguyla baş edilebileceğini anlatabilirsiniz. 

Filmden yola çıkarak çocuğunuzla hayvan sevgisi üzerine konuşabilirsiniz. Çocuğunuz filmden etkilenerek sizden evcil hayvan isteyebilir. Evcil hayvan sahibi olmak çocukların bilişsel gelişimlerine ve sosyal becerilerine katkı sağlar. Ancak aynı zamanda büyük bir sorumluluk getirir. Konuya sıcak bakmıyorsanız, evcil hayvan sahibi olmayı ne kadar istediğini bildiğinizi şefkatli bir dille ifade ederek alamayacak olma gerekçenizi anlatabilirsiniz. Eğer isterse sokaktaki hayvanları sevebileceğinizi ve onları besleyebileceğinizi söyleyerek ona bir seçenek sunabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun