Ejderhalar: Kurtarıcı Ekibi: Şarkıkanat'ın Sırrı

4 star 4 star

5 Yaş

Filmler

Takım çalışması, cesaret ve sevgi içeren bir animasyon.

Künye

  • Tür : Animasyon, Macera
  • Yönetmen : Greg Rankin
  • Oyuncular : Noah Kaye Bentley, Brennley Brown, Zach Callison
  • Süre : 46 dakika
  • Vizyon Tarihi : 2020
  • Platform : Netflix

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • İşbirliği
Kuratıcı Ekibi üyelerinin yardıma ihtiyacı olanları korumak için elinden geleni yapması iş birliği, takım çalışması ve birbirine destek olmanın önem ve faydalarını vurguluyor.
Kurtarıcı Ekibi üyelerinden Leyla cesareti, sunduğu çözüm önerileri ve kararlılığı ile çevresindekilere fayda sağlayan bir karakterdir. Leyla, çözüm önerileri her zaman işe yaramasa da pes etmiyor, pozitif kalabiliyor ve bir sonraki adıma odaklanabiliyor.
Kurtarıcı Ekibi’nin hayatlarını diğerlerini kurtarmaya adamış olması ve Leyla’nın sesiyle herkesi hipnotize eden Şarkıkanat’ın şarkı eşini bulmaya yardım etmesi, yardımlaşmanın ve yardımseverliğin önemini vurguluyor.

Filmin Hikayesi nedir? 

Netflix’in Çocuk Kitaplarından Uyarlanan Filmler kuşağında yer alan ve orijinal adı Dragons: Rescue Riders: Secrets of the Songwing olan bu animasyon filmde; güzel sesli, müziksever bir ejderha olan Şarkıkanat beraber şarkı söylediği eşini kaybedince yalnız kalır. Sesini kullanarak Huttsgalor’daki ejderhaları ve insanları hipnotize edip, etkisi altına alan Şarkıkanat, böylece yalnız kalmaktan kurtulacaktır. Ancak bu noktada Kurtarıcı Ekibi devreye girer. Ekip film boyunca büyüyü bozmak ve diğer canlıları Şarkıkanat’ın etkisinden kurtarmak için çeşitli yollar dener.

Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Kurtarıcı Ekibi, sevimli ejderhalar ile Dak ve Leyla adındaki ikiz kardeşlerden oluşmaktadır. Ekip üyelerinden Leyla, sesi güzel olmasına rağmen kalabalık ortamlarda şarkı söyleme konusunda yoğun endişeleri olan bir kız çocuğudur. Filmde Kurtarıcı Ekibi’nin Şarkıkanat’ın büyüsünü bozma macerası üzerinden Leyna’nın yaşadığı kişisel gelişim süreci anlatılmaktadır. 

Ana tema olarak takım çalışması, cesaret ve sevginin işlendiği filmde Leyla, arkadaşlarının desteği ve sevdiklerini kurtarma motivasyonu sayesinde endişesini yener, güzel sesini herkesin duyabileceği şekilde şarkı söylemeyi başarır.

Filmin başında Şarkıkanat kötü bir karakter olarak algılanıyor olsa da insanlara ve diğer canlılara zarar verdiğini gösteren herhangi bir sahne bulunmamaktadır. Şarkıkanat’ın sesiyle oluşturduğu etki, insanların ve ejderhaların gözlerinin mor renge dönüşmesiyle anlatılmıştır.

İyi Tarafları Neler?

Filmin süresinin kısa olması, çocukların ekran kullanım süreleri açısından iyi olacaktır.

Filmi izleyen çocuklar iyi oldukları alanları keşfedip, bu alandaki becerilerini geliştirmeye yönelebilirler. Leyla karakterinin geçirdiği kişisel gelişimden yola çıkarak, korkuları aşmanın önemini anlayabilirler. Ayrıca, filmdeki kardeş karakterlerin kavga etmeyip anlaşmaları ve her koşulda birbirlerine destek olmaları, kardeş ilişkilerinde sorun yaşayan çocuklara yeni bir bakış açısı kazandırabilir.

Çocuğunuzla Bu Konularda Konuşabilirsiniz

Filmden yola çıkarak çocuğunuza; ‘Sence filmin müzikleri nasıldı?’, ‘Leyla ve Şarkıkanat gibi şarkı söyleyebilmek nasıl olurdu?’, ‘Leyla bu hikâyede ne şekilde cesaret gösterdi?’, ‘Korkuların üstesinden gelmek zor mu?’, ‘Leyla korkusunu yendikten sonra ne hissetmiştir?’, ‘Senin de yaşadığın benzer korkular var mı?’ gibi sorular sorabilirsiniz. Siz de kendi korkularınızı çocuğunuzla paylaşıp, her insanın korkuları olabileceğini anlamasına yardımcı olabilirsiniz. Kendi korkularınızı yenmek için kullandığınız yöntem ve teknikler varsa, çocuğunuzla paylaşabilirsiniz. Çocuğunuzu kendi yöntemlerini bulma konusunda cesaretlendirebilirsiniz. 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun