Aşırıcılar

5 star 5 star

6 Yaş

Filmler

Hayali bir tür olan küçük insanların yaşam mücadelesini anlatan bir animasyon

Künye

  • Tür : Animayon, Fantastik, Macera
  • Yönetmen : Hiromasa Yonebayashi
  • Oyuncular : Mirai Shida, Ryûnosuke Kamiki, Tatsuya Fujiwara
  • Süre : 94 Dakika
  • Vizyon Tarihi : 2010

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Yardımlaşma
Sho, Arrietty’yi görüp evlerinde küçük insanların yaşadığını fark ettikten sonra onlara birçok konuda yardımcı olmaya çalışır.
Arrietty, annesi ve babasıyla yaşar. Çevrelerinde küçük insan türünde başka kimse yoktur. Aile birbirine sahip çıkan destekleyici karakterlerden oluşmaktadır. Filmde Sho, kendi ailesinin ilgisizliğinden bahseder, Arrietty’ye bu konuda ne kadar şanslı olduğunu söyleyerek ailenin önemine vurgu yapar.
Arrietty ve Sho, yardımsever ve birbirlerine karşı anlayışlı davranan, pozitif rol model olabilecek karakterlerdir.
Arrietty ve Sho, Arrietty’nin kaçırılan annesini kurtarmak için Arrietty’nin küçük, Sho’nun büyük olmasının avantajlarını kullanarak işbirliği içinde hareket ederler.
Sho, Arrietty’ye birçok tür gibi onların da soylarının tükeneceğini söyler. Arrietty buna karşı çıkar ve soyları tükenen türlerinin suçlusunun da insanların müdahaleleri olduğuna vurgu yapar.
Negatif Temalar
  • Şiddet
Karganın saldırmaya çalıştığı ve Arrietty’nin sineklikte sıkıştığı bir sahne vardır. Evin yardımcısı kargayı kovmak için onu terlikle korkutur. Karga da bir süre sineklikte sıkışıp kalır. Başka bir sahnede Sho, iyi niyetle küçük insanların evine yeni bir mutfak yerleştirir, fakat küçük insanlar o anda deprem olduğunu zannederek çok korkarlar. Evin yardımcısı, Arrietty’nin annesini yakalayıp bir kavanoza hapseder. Filmdeki bu sahneler, film için önerdiğimiz yaşın altındaki çocuklar için korkutucu etki yapabilir.

Filmin Hikayesi nedir?

Aşırıcı Clock Ailesi, neredeyse bir böcek boyutunda olan küçük insanlardan oluşmaktadır. Hayatlarını, bir evin döşemesinin altındaki küçük bir bölümde geçirmektedirler. Karınlarını, yaşadıkları evden kimseye görünmeden aşırdıkları malzemelerle doyururlar. Bir gün aşırıcıların kızı Arrietty, evinde yaşadıkları kadının torunu Sho tarafından fark edilir. İnsanlardan korktukları için ailece endişelenmeye başlarlar. Film Arrietty ve Sho arasında gelişen dostluğu ve küçük insanların verdiği yaşam mücadelesini konu almaktadır.

Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Film, hayatlarını evlerden aşırdıkları malzemelerle sürdüren bu sebeple de kendilerini “Aşırıcılar” olarak tanımlayan küçük insanları konu almaktadır. Aşırıcılar, yaklaşık 10 cm boyutunda olan bir grup minik insandır.  Geceleri insanların evlerine girerek yokluğu fark edilemeyecek ufak şeyler aşırırlar. Onlar için bir küp şeker veya bir peçete parçası uzun süre işlerini görebilecek kadar büyük şeylerdir.

Filmde küçük insanların boyut farkı ilgi çekici çizimlerle başarılı bir şekilde betimlenmiştir. Örneğin, bir toplu iğne, aşırıcılar için kılıç gibidir. Duvardaki çivileri büyük basamaklar olarak kullanırlar veya küçük bir bahçe onlar için koca bir ormandır. Aşırıcıların yaşam biçimi, çeşitli aletleri insanlardan farklı olarak bambaşka işlevlerde kullanmaları ve sorunları çözümleme yolları izleyici için ilgi çekicidir. Film, neredeyse böceklerle aynı boyutta olan bu küçük insanların öyküsüyle, dünyaya bizden küçük veya güçsüz olanların gözünden bakabilme fırsatı vermektedir.

Boyutlarındaki büyük farklılığa rağmen Sho ve Arrietty arasında, içinizi ısıtacak ve çocuklara pozitif rol model olabilecek bir dostluk kurulur. Sho’nun bazı durumlarda küçük insanlara yardım etmeye çalışırken fark etmeden zarar vermesi ve sonrasında hatalarını telafi etmek için gösterdiği çaba, bazen iyi niyetle de olsa verebilecek zararları anlama noktasında çocuklara örnek olabilecek niteliktedir.

İyi tarafları neler?

Film, tablo gibi çizimlere ve sıcak bir hikayeye sahiptir. Konusu ve detaylarıyla dikkat çekici olan film, aile, arkadaşlık, güç ve güçsüzlük gibi birçok konuda da pozitif mesajlar içeriyor.  Ailece izleyebileceğiniz, her yaştan izleyiciye hitap edebilecek bir film.

Çocuğunuzla Bu Konularda Konuşabilirsiniz  

Çocuğunuza gerçek hayatta bu küçük insanların yaşadığı koşullara sahip başka canlılar olup olmadığını sorabilir ve onların karşılaşabileceği durumlar üzerine sohbet edebilirsiniz.   

Çocuğunuzun, Sho’nun Arrietty’ye yardım etmek isterken zaman zaman zarar verdiği durumlar hakkında ne düşündüğünü öğrenmeye çalışabilirsiniz. Örneğin; ‘Sho, onların mutfağını yenileyerek aileyi mutlu etmek isterken, küçük insanlar deprem olduğunu düşünerek çok korkmuşlardı’ gibi filmdeki bu ve buna benzer örneklerden yola çıkarak ona karşımızdakinin durumunu ve şartlarını anlamaya çalışmanın ve empati yapmanın önemini anlatabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun