Tohu

3 star 3 star

6 Yaş

Dijital Oyunlar

Farklı balık gezegenlerinde geçen bulmacalarla dolu sevimli bir macera oyunu

Künye

  • Çıkış Tarihi : 2021
  • Tür : Macera
  • Türkçe Dil Seçeneği : Türkçe Dil Seçeneği:
  • Platform : Platform
  • Fiyat : 25,00 TL (Steam)
  • Dağıtıcı : The Irregular Corporation
  • Geliştirici : Fireart Games
  • PEGI Değerlendirmesi : 3
  • Oyun İçi Satın Alma : Yok

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Cesaret
Oyunun ana karakteri olan küçük kız, karşılaştığı tüm zorluklara rağmen cesaretini hiç yitirmiyor ve yoluna daha kararlı bir şekilde devam ediyor.
Oyundaki bulmacaları çözmek ve her bölümde gizli üç canlıyı bulmak için oyunu dikkatle takip etmek gerekiyor.
Tohu’daki bulmacalar birbirinden çok farklı. Her birinin başka bir mantığı ve çözüm yöntemi var. Bunları keşfetmek ve çözüm mantığını bulmak oyuncuya düşüyor.
Bulmacalardan bazıları hafızada tutma becerisini temel alıyor.

Oyun Hakkında

Tohu, insanların balık figürüne benzeyen gezegenlerde yaşadığı alternatif bir evrende geçiyor. Bu balıkların üstünde farklı farklı makineler ve canlılar var. Oyunda, bunlardan birisinde yaşayan küçük bir kızı yönetiyoruz.

Bir gün siyah pelerinli, gizemli bir varlık gelip küçük kızın balık-gezegenindeki makineyi bozuyor ve gezegendeki tüm canlıların hayatını tehlikeye sokuyor. Makineyi onarma işiyse kahramanımıza düşüyor.

Minik kahramanımız tek bir hareketle Cubus adında, büyük bir robota dönüşme yeteneğine sahip. Küçük kız dar yerlere girip eşyaların üstüne tırmanabilirken, Cubus’a dönüşünce ağır nesneleri kaldırıp güç gerektiren problemleri de çözebiliyor.

Ebeveyne Notlar

Oyunda birbirinden farklı pek çok bulmaca bulunuyor. Hepsi oyuncunun farklı alanlardaki bilgi ve yeteneklerini test ediyor; renk bilgisi, hafıza, el çabukluğu, mantık, dikkat, müzik kulağı, düşünme becerisi vb.… Ancak hiçbir bulmaca aşırı bir ustalık gerektirmiyor. Örneğin bir bölümde ana renkleri karıştırarak ara renkleri elde etmemiz isteniyor. Başka bir bölümde ekranda gösterilen notalara aynı sırayla basmamız gerekiyor. Görevlerin hepsi biraz dikkat, biraz da temel bilgiyle çözülebilecek nitelikte.

Oyun boyunca ekranda hareket hâlinde, çok sayıda ilginç canlı nesneler görüyoruz. Kanatlı çatallar, havlayan penseler, ampul sinekler… Bunlardan bazılarına tıkladığımızda hareket edip sevimli animasyonlar sergiliyorlar. Her balık-gezegende, böyle canlılardan üç tane bulup günlüğümüze kaydetmemiz gerekiyor.

Gezegenlerin çizimleri ve arka plan görüntüleri ilgi çekici manzaralardan oluşuyor. Canlılar ve nesneler çok sevimli tasarlanmış.

Küçük kız, macera boyunca o yaşlardaki birinin gözünü korkutacak bazı şeylerle karşılaşsa da asla pes etmiyor. Ürküp kaçacağını düşündüğümüz anda yumruğunu sallayıp, yoluna daha kararlı bir şekilde devam ediyor. Oyunda hiç şiddet bulunmuyor.

Oyunun sonunda küçük bir bölümde, sanayileşmenin hem doğaya hem de canlılara zarar verdiğine dikkat çekiliyor.

Tohu’da Türkçe altyazı ve menü desteği de bulunuyor.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuza, oyundaki bulmacaları çözerken hangi yöntemleri izlediğini sorabilirsiniz. Zorlandığı yerlerde küçük ipuçlarıyla destek verebilirsiniz.  Renkler gibi temel bilgi gerektiren bulmacaları, bu konular üzerinde konuşmak ve bilgi vermek için değerlendirebilirsiniz.

Oyunun sonunda makinelerin yok olmasıyla ağaçların ve canlıların nasıl iyileştiğine dikkat çekebilir, çevre kirliliğinin dünyamıza nasıl zarar verdiğini anlatabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun