The Room Two

4 star 4 star

11 Yaş

Dijital Oyunlar

Farklı mekanizmaların çözülmesiyle dışarıya çıkmanın mümkün olduğu başarılı bir “kapalı odadan kaçma” oyunu.

Künye

 • Platform : PC, Android, iOS
 • Tür : Bulmaca
 • Fiyat : 10,00 TL (Steam )
 • Oyun İçi Satın Alma : Yok
 • İndirilebilir İçerik : Yok
 • Türkçe Dil Seçeneği : Yok
 • Çıkış Tarihi : 2016
 • Dağıtıcı : Fireproof Games
 • Geliştirici : Fireproof Games
 • Geliştirici Firma Web Adresi : www.fireproofgames.com/games/the-room-two

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
 • Problem Çözme
Oyunda gizlenmiş ipuçlarının bulunması ve ilginç mekanizmaların nasıl çalıştığının çözülmesi gerekiyor.

Oyun Hakkında

The Room Two, serinin ilk oyunu olan The Room gibi özünde bir “kapalı odadan kaçma” oyunu. Ancak serinin ikinci oyununu biraz daha zorlaştırarak bölümleri tek bir oda olarak değil, birbirine bağlanan odalar şeklinde tasarlamışlar.

Alışılagelmiş odadan kaçma oyunlarında bir kutu vardır ve hedef, çeşitli yerleri arayarak o kutuyu açacak anahtarı bulmaktır. Ancak The Room’da o anahtara ulaşmak için başka bulmacalar çözmek gerekiyor; üç boyutlu ilginç mekanizmaları kavramak, onları birleştirmek ya da şeklini değiştirmek gibi…  Bunları yaparken bazen de bitişikteki odalara geçmek, oradaki başka bir bulmacayı çözerek diğer odalarda değişiklikler yaşanmasını sağlamak gerekebiliyor.

Ebeveyne Notlar

The Room Two’nun en önemli özelliği, oyuncuyu sürekli dikkatli olmaya ve farklı düşünmeye sevk etmesi. Bulmacalar bazen deneme yanılma yöntemiyle, bazen mantık yürütülerek, bazen de en küçük ayrıntı esas alınarak çözülebiliyor.

Oyunun 3 boyutlu grafik yapısı, bir bulmacanın boyutlarının nerelere kadar gelmiş olduğunu göstermek için güzel bir örnek. Objeler elde çevrilebiliyor, bulmacalara farklı açılardan bakılabiliyor ve odada dolaşarak ayrıntılar gözden geçirilebiliyor. Oyundaki yardım sistemiyle ipuçlarından da yararlanılabiliyor. The Room Two’daki bulmacalar bazen tek odayla sınırlı kalmayıp diğer odaya da yayılabildiği için, çevreyi sürekli kolaçan etmek ve dikkatli olmak gerekiyor.

Oyunda az miktarda da olsa bazı korku öğeleri bulunuyor. Bunlar kimi zaman korkutucu bir kukla, kimi zaman siyah dokunaçlar olabiliyor. O nedenle oyun, önerdiğimiz yaşın altındaki çocuklarda zaman zaman endişeye sebep olabilir.

ÇİÇEK Diyor ki;

Çocuğunuza eşlik edebilir, oyunu birlikte oynayabilirsiniz. Bulmacalarda zorlandığı yerler olursa, yönlendirici sorularla çözüm üretmesi için ona destek verebilirsiniz.

Çocuğunuza oyunda kullandığı problem çözme tekniklerini gerçek hayatta nerelerde kullanabileceğini sorarak, oyunda geliştirebileceği becerilerini gerçek hayatta da kullanmaya yönlendirebilirsiniz.

 

 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun