Scribblenauts Unlimited

5 star 5 star

10 Yaş

Dijital Oyunlar

İngilizce öğrenmeyi kolaylaştıran, hayal gücüne dayalı, eğitici ve eğlenceli bir oyun

Künye

 • Platform : PC, PS4, Xbox One, iOS, Android
 • Tür : Macera, Bulmaca
 • Oyun İçi Satın Alma : Yok
 • İndirilebilir İçerik : Yok
 • Türkçe Dil Seçeneği : Yok
 • Çıkış Tarihi : 15 Şubat 2013
 • Geliştirici : 5th Cell Media
 • PEGI Değerlendirmesi : 12
 • Web Sitesi : http://www.5thcell.com

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
 • Dinleme ve Yönerge Takibi
Doğru yerde doğru nesneyi oluşturabilmek için karakterlerin ne dediğini iyi dinlemek ve neye ihtiyaçları olduğunu iyi anlamak çok önemli.
Çoğu durumda problemi çözmek için hayal gücü ve akıl yürütmek gerekiyor.
Oyundaki bulmacaları çözebilmek için, ihtiyaç duyulan nesnelerin isminin İngilizce olarak yazılması gerekiyor.
Oyundaki başkahramanımız bu uzun soluklu maceraya kız kardeşinin hayatını kurtarmak için atılıyor.
Oyundaki birincil amaç, karşılaşılan herkese iyilik yapmak ve problemlerini çözerek onları mutlu etmektir.
Negatif Temalar
 • Şiddet
Bazı durumlarda problemleri şiddet kullanarak çözmek mümkün olsa da oyun aşırıya kaçılmasına izin vermiyor. Herhangi bir kan ya da şiddet gösterimi de yok. Ancak silah veya kesici aletler kullanılabiliyor ve bazı karakterlere vurmak, onları bayıltmak mümkün.

Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Scribblenauts, karşılaştığımız bütün problemleri ihtiyaç duyduğumuz nesneyi veya canlıyı ekrana yazarak ortaya çıkarabildiğimiz, çok farklı bir macera-bulmaca oyunu. Kahramanımız Maxwell yazdığı her şeyi gerçeğe dönüştüren, büyülü bir deftere sahip. Aklına gelen her tür eşyayı, objeyi, hayvanı, silahı ve canlıyı saniyeler içinde ortaya çıkarabiliyor ve karşılaştığı problemleri çözmek için onlardan faydalanıyor. Ama bu yeteneği onu şımarık bir çocuk hâline getiriyor.

Maxwell ve kız kardeşi Lilly günün birinde ak sakallı, yaşlı bir adamla karşılaşıyorlar. Adam onlara aç olduğunu söylüyor. Maxwell de defteri sayesinde ona bir elma yaratıveriyor, ama sırf muzırlık olsun diye kurtlu bir elmaya çeviriyor bunu. Ancak yaşlı adam buna çok öfkeleniyor ve aslında güçlü bir büyücü olduğu ortaya çıkıyor. Maxwell’i cezalandırmak için Lilly’yi lanetliyor ve kızın yavaş yavaş taşa dönüşmesini sağlıyor. Maxwell dünyayı dolaşıp karşılaştığı herkese iyilik yapmazsa, Lilly bir heykele dönüşecektir!

İyilik yaptığımızda herkes karşılığında bize bir yıldız veya yıldız parçası veriyor. Yeterince yıldız topladığımızda yeni bölgeler açılıyor. Oyunda şiddet konusunda aşırıya kaçılmasına izin verilmiyor. Bununla beraber çeşitli ateşli ve yakın dövüş silahını kullanabiliyor, diğer karakterlere vurup onları bayıltabiliyoruz. Oyunda zombiler, hayaletler, vampirler, hırsızlar, canavarlar gibi hem bize hem de normal karakterlere saldıran canlılar var. İstersek bunları kılıçla, tüfekle, bombayla, lazer tabancasıyla yok edebiliyoruz. Ya da polis, asker, süper kahraman yaratarak kendi aralarında savaşmalarını sağlayabiliyoruz. Ancak burada önemli olan şiddetin tek çözüm yolu olarak sunulmamasıdır. Silahları zorunlu olarak değil, seçimimiz olduğu için kullanıyoruz. Bize saldıran canavarların başına bir sıfat ekleyip “arkadaş canlısı vampir” gibi bir şeye çevirmek ya da “sleepy” sıfatıyla uyutmak da yine bizim elimizde.

Oyunda telifli şeyleri kullanmak da yasak. Mesela Superman veya Batman yazamıyor, Lightsaber yazıp ışın kılıcı çıkaramıyoruz. Ama bunların yerine Superhero veya Laser Sword yazarak bu kuralı esnetmek mümkün.

İyi Tarafları Neler?

Scribblenauts’ta karşılaştığınız her problemi neredeyse aklınıza gelen bütün yöntemlerle çözmek mümkün. Yüksek bir yere mi çıkmanız gerekiyor? Dilerseniz basit bir merdiven oluşturup ona tırmanabilirsiniz. Ya da bir uçağa binebilir, bir yayla yükseğe sıçrayabilir, yere bir fan koyarak hava akımının etkisiyle uçabilir ya da sırtınıza jet motoru takabilirsiniz. Hatta sırtınıza bir çift kanat takmanız bile mümkün. Olasılıkların neredeyse hiçbir sınırı yok.

Ek olarak nesnelerin ve canlıların sıfatlarıyla da oynayabiliyorsunuz. İsimlerinin önüne bir sıfat ekleyerek her şeye hafif, güçlü, arkadaş canlısı vb. özellikler yüklemek mümkün.

Scribblenauts’ın eğitici bir yanı da var. Oyun boyunca müze, kütüphane, itfaiye binası, okul gibi farklı farklı bölümleri ziyaret ediyoruz. Bu bölümlerin her biri kendine özgü bulmacalara sahip. Örneğin müze bölümünde çeşitli sergiler var ve bunların birer parçası eksik. Mesela, Mısır sergisiyle ilgili bir tabloda Kleopatra görünür, fakat arkasında bir şey eksiktir. Oraya ne geleceğini (piramit, sfenks vb.) bizim düşünüp bulmamız gerekiyor. Karşılaştığımız her karakter bizden bir şey istiyor. Ne dediklerini dikkatle okumamız, istedikleri şeyin ne olduğunu çözmemiz gerekiyor.

Tabii tüm bunları yapabilmek için ortalama bir İngilizce bilgisi gerekiyor. Bu da oyunu, yabancı dil öğrenmenin eğlenceli ve kusursuz bir yolu hâline getiriyor. Oyunda her problem için üç tane ipucu bulunuyor. Ek olarak imla kontrolü de var; eğer yazdığımız kelime hatalıysa oyun bize ona en yakın sözcüklerden birkaçını gösteriyor. Böylece İngilizce kelime yazma anlamında da güzel bir alıştırma imkânı çıkıyor ortaya.

Scribblenauts’taki mekân çeşitliliği de oldukça zengin. Büyük şehirlerden küçük kasabalara, okullardan müzelere, bataklıklardan ormanlara, Mısır çöllerinden dinozor parklarına, korsan gemilerinden hapishanelere dek onlarca farklı bölüm mevcut.

Başkarakterimizin şeklini istediğimiz gibi değiştirme imkânımız da var. Dilersek kendisine çeşitli kıyafetler ve kostümler giydirebiliyoruz. Oyun boyunca 40 tane de oynanabilir yan karakter açıyoruz.

Çocuğunuzla Bu Konularda Konuşabilirsiniz

Scribblenauts, çocuğunuzla birlikte vakit geçirebileceğiniz harika bir oyun. Macera boyunca karşılaştığınız problemlere birlikte kafa yormak gerçekten de çok eğlenceli oluyor. Çocuğunuzu sürekli farklı çözüm yolları denemeye teşvik edin. Örneğin yüksek bir yere çıkmak için sürekli merdiven kullanmasınlar. Uçağa binsinler, sırtlarına yarasa kanadı taksınlar, ışınlanmayı denesinler. Yaratıcılıklarını kullansınlar.“Haydi bir de şunu yapmayı deneyelim,” diyerek problemlerin farklı çözümlerini de görmeye çalışın. Kimi zaman alışılmışın dışına çıkıp komik yöntemler deneyin. Yapabileceğiniz absürt şeyleri birlikte keşfederek çok eğlenceli saatler geçirebilirsiniz.

Bilmediği İngilizce kelimeleri öğrenmesi için çocuğunuzu sözlük kullanmaya teşvik edebilirsiniz. Öğrendiği yeni kelimeleri daha sonra tekrar sözlüğe bakmadan hatırlamasına ve pekiştirme yapmasına yardımcı olabilirsiniz.

 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun