Mickey Mouse: Castle of Illusion

4 star 4 star

7 Yaş

Dijital Oyunlar

Disney’in sevimli faresi Mickey’nin başından geçen macerayı işleyen masalsı bir platform oyunu

Künye

  • Platform : PC, PS3, Xbox 360
  • Tür : Platform
  • Oyun İçi Satın Alma : Yok
  • İndirilebilir İçerik : Yok
  • Türkçe Dil Seçeneği : Yok
  • Çıkış Tarihi : 2013
  • Geliştirici : Sega Studios Australia
  • PEGI Değerlendirmesi : 7

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Dikkat
Bölümler içinde pek çok toplanabilir gizli nesne var. Bunları bulabilmek için gözleri dört açmak, normal yolların dışına çıkıp gizli dehlizleri veya platformları bulmak gerekiyor.
Sevginin gücü oyunun ana mesajını oluşturuyor. Kıskançlık ve kötülük değil, sevgi ve iyilik kazanıyor.
Oyunda Mickey, sevgilisi Minnie’yi kurtarmak için her tür zorluğa göğüs geriyor.
Negatif Temalar
  • Korku
Oyunda kötü bir cadı, hortlaklar ve çeşitli canavarlar yer alıyor. Her biri Disney çizgi filmlerinden alıştığımız, aslında biraz da sevimli tipler. Ancak cadı, önerdiğimiz yaşın altındaki küçük oyuncuları biraz korkutabilir.
Oyun boyunca birçok düşmanla karşılaşılıyor. Onları alt etmek için yüzlerine bilye, elma gibi şeyler fırlatmak ya da kafalarına atlamak gerekiyor. Düşmanlar sadece bayılıyor ve bir süre sonra tekrar ortaya çıkıyorlar.

Oyun Hakkında

Castle of Illusion konsollarda oynanan Mickey Mouse oyununun özüne sadık bir yeniden yapımı. Oyunda, Mickey ve Minnie bir gün pikniğe giderler. Ama kötü kalpli cadı, kahramanımızın sevgilisini kaçırıp bir kaleye hapseder. Kötü cadı, Minnie’nin gençliğini ve güzelliğini çalmak istemektedir. Mickey ise tüm tehlikeleri göze alıp sevgilisini kurtarmak için kolları sıvar.

Ebeveyne Notlar

Castle of Illusion genel olarak iki boyutlu bir platform oyunudur. Ama bazen haritada yukarı ve aşağı yönlerde de hareket etmek gerekebiliyor. Oyunun kontrolü oldukça basit ve alışması kolay. Arada sırada uğraştırıcı bölümleri olsa da zorluk seviyesi küçük yaştaki oyuncular için oldukça uygun.

Kötü cadı tiplemesi iki farklı şekilde çıkıyor karşımıza. Birincisi yaşlı, kanca burunlu, beyaz saçlı yaşlı bir kadın. İkincisi ise Pamuk Prenses masalında görmeye alışık olduğumuz kötü kraliçeye benzer bir tipleme. İkisinin de korkutucu olduğu söylenemez. Sadece arada attıkları kahkahalar ve yaptıkları büyüler önerdiğimiz yaşın altındaki çocukları biraz etkileyebilir.

Oyundaki düşmanlar ise yürüyen ağaçlar, şişman hayaletler, haşarı görünüşlü yarasalar gibi Disney çizgi filmlerinde sıklıkla karşılaştığımız tiplemeler. Hiçbir düşmanın aşırı korkutucu bir özelliği bulunmuyor. Savaşlar da oldukça basit. Düşmanları yenebilmek için onlara misket, elma, taş gibi şeyler fırlatmak ya da kafalarına zıplamak gerekiyor. Yenilen düşmanlar bayılıp ufak bir duman bulutu eşliğinde yok oluyor ve kısa bir süre sonra tekrar ortaya çıkıyorlar.

Castle of Illusion çok başarılı, masal tadında tasarımlara sahip. Macera boyunca büyülü bir orman, dev bir oyuncak kutusunun içi, eski bir şato, tamamen şekerlemelerden oluşan bir diyar, su altı bölümleri ve bulutların üstü geziliyor. Buralar hem hoş görünüyor hem de hayal gücünü besliyor.

Her bölümde toplanması gereken elmaslar, heykeller ve iskambil kartları var. Bunların bazılarını bulmak çok kolay, bazılarıysa oldukça dikkat ve araştırma istiyor. Yeni bölümleri açabilmek için belirli sayıda elmas toplamak gerekiyor. Bu da oyuncunun keşif ve araştırma becerilerinin gelişimini destekliyor.

Oyunun sonunda, iyilik ve sevginin daima kazanacağı, kötülük ve kıskançlığın hiçbir fayda getirmeyeceği mesajı veriliyor. Cadı hatasını anlıyor, Mickey ve Minnie’yle arkadaş oluyor.

ÇİÇEK Öneriyor

Mickey’nin Minnie’yi kurtarmak için elinden gelen her şeyi yapmasından yola çıkarak; çocuğunuza ailemiz, kardeşlerimiz ve arkadaşlarımız ihtiyaç duyduğunda elimizden geldiğince yardım etmemiz gerektiği mesajını verebilirsiniz.

Kötü Cadı’yı örnek göstererek kıskançlık ve kötülük yaparak hiçbir şey elde edilemeyeceğini, iyi olmanın her zaman kazandıracağını vurgulayabilir ve çevrenizden buna ilişkin örnekler verebilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun