Manifold Garden

4 star 4 star

10 Yaş

Dijital Oyunlar

Yerçekimi kurallarını esas alan ve insanın perspektif algısıyla oynayan bir bulmaca oyunu

Künye

 • Tür : Bulmaca
 • Platform : PC, PS4, Xbox One, Switch, iOS
 • Geliştirici : William Chyr Studio
 • Türkiye Dağıtıcısı : William Chyr Studio
 • PEGI Değerlendirmesi : 3
 • Web Sitesi : manifold.garden
 • Yılı : 2019
 • Türkçe Dil Seçeneği : Var
 • İndirilebilir İçerik : Var
 • Oyun İçi Satın Alma : Yok

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
 • Düşünme, Yorumlama Becerileri
Oyun, yerçekiminin yönünü değiştirerek ve içinde bulunduğumuz mekâna farklı açılardan bakarak çözdüğümüz bulmacalar üstüne kurulu.

Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Manifold Garden, ünlü ressam M.C. Escher’in tablolarından esinlenerek tasarlanmış bir bulmaca oyunudur. Oyunun temeli, yerçekiminin yönünü değiştirip bulunduğumuz mekâna yeni bir perspektiften bakmak üzerine kurulu. Bu sayede normalde erişemeyeceğimiz yerlere ulaşabiliyoruz. Oyundaki mekânlar gerçeküstü bir geometriyle hazırlanmış. Bölümler uçsuz bucaksız gibi görünse de aslında kendilerini sonsuza dek tekrar ediyorlar ve yüksek bir yerden aşağı atladığımızda başladığımız yere geri dönüyoruz.

İyi Tarafları Neler?

Oyundaki bulmacaları çözebilmek için yerçekimini sürekli olarak değiştirip duvarlarda, hatta tavanda yürümemiz gerekiyor. Bu yönüyle oyun, problemlere farklı bir açıdan bakma alışkanlığı kazandırıyor. Neyi nasıl çözeceğimizi, deneme yanılma yöntemiyle veya fikir yürüterek, düşünerek anlıyoruz.

Bölümlerde ilerledikçe sürekli yeni mekaniklerle karşılaşıyoruz. Renkli kutular kullanarak aynı renkte kapıları açmak, suyun ve yerçekiminin yönünü değiştirerek dev topları oradan oraya yuvarlamak ve su değirmenlerini çalıştırmak bunlardan sadece birkaçı.

Manifold Garden’da Türkçe dil seçeneği de bulunuyor. Fakat oyun temel olarak görsel deneyim üzerine kurulu olduğu ve çok fazla söz içermediği için buna pek ihtiyaç duyulmuyor.   

Çocuğunuzla Bu Konularda Konuşabilirsiniz

Çocuğunuza, oyunun tasarımından yola çıkarak farklı yerlere farklı açıdan bakmanın ona ne hissettirdiğini sorabilirsiniz. Oyundaki çözümsüz gibi görünen problemlerin çözümlerine hangi yöntemlerle ulaşılabildiği üzerine konuşabilirsiniz. 

Bu deneyimini günlük yaşamda karşılaştığı problemlere nasıl aktarabileceği konusunda fikir alışverişi yapabilir, gerçek hayatla bağlantı kurabilmesi için “oyunda yerçekiminin yönünün değiştirilerek farklı açıdan ilerlenmesini, günlük hayatta çevremizdekilerin farklı görüşlerini alarak çözüm üretmemize benzetebilir miyiz?” gibi sorular yöneltebilirsiniz.

Oyundaki mimari yapıların tasarlanmasında esinlenilen Escher adlı ünlü ressamı araştırabilir ve birlikte ressamın çalışmalarını inceleyebilirsiniz. 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun