Island Saver

4 star 4 star

5 Yaş

Dijital Oyunlar

Çocuklara yönelik, çevre dostu bir oyun.

Künye

 • Tür : Eğitim
 • Platform : PC, PS4, Xbox, Switch
 • Oyun İçi Satın Alma : Yok
 • İndirilebilir İçerik : Var
 • Türkçe Dil Seçeneği : Yok
 • Çıkış Tarihi : 13 Mayıs 2020
 • Türkiye Dağıtıcısı : NatWest
 • Geliştirici : Stormcloud Games
 • Web Sitesi : https://stormcloudgames.com/

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
 • Çevrecilik
Adalar ve orada yaşayan canlılar korunmaya çalışılarak çevrecilik bilinci aşılanıyor.
Kiwi isimli papağan başta olmak üzere oyundaki diğer karakterlerin verdiği yönergeleri takip etmek ve görevleri yerine getirmek gerekiyor.
Oyunda doğa ve adadaki canlılar temizleniyor ve kirlenmekten korunmaya, geri dönüşüm bilinci geliştirilmeye çalışılıyor.
Negatif Temalar
 • Gizli Reklam
Toplanan paralar çeşitli yerlerde bulunan bankamatiklerde saklanıyor. Bankamatiklerin üstünde ve banka hesabı açma sayfasında “Natwest” bankasının logosu kullanılıyor.

Oyun Hakkında

Ücretsiz olarak oynanabilen Island Saver adlı oyunda, Kiwi isimli bir papağanın verdiği yönergeler takip edilerek başta plastik atıklar olmak üzere birçok çöp temizlenmeye çalışılıyor. Oyunda tropikal, buzul ve çöl temaları gibi birçok farklı ada tipi bulunuyor. 

Ebeveyne Notlar

El süpürgesi gibi bir cihaz olan Trash Blaster kullanılarak etraftaki çöpler toplanıyor ve geri dönüşüm cihazına atılıyor. Trash Blaster ile ayrıca etraftaki kirli cihazların, ağaçların ya da canlıların da su sıkılarak temizlenmesi veya sulanması gerekiyor. Etraf tamamen temizledikten sonra, gelen robot, temizlenen bölgenin temiz kalması için görevi oyuncudan devralıyor. Böylece oyuncu adanın bir diğer bölgesine geçerek temizliğe devam edebiliyor. 

Temizlik yapıldıkça, geri dönüşüme plastik atıldıkça ya da hayvanlar temiz çevrede beslendikçe para dökülüyor ve bu paralar oyun içindeki banka cihazına atılıp orada biriktiriliyor. Bunun için oyunun başında karşılaşılan ilk bankamatikten şifre belirlenerek hesap açılması gerekiyor. Bankamatiklerin üzerinde, hesap açma sayfasında ve oyun menüsünün para seçeneğinde İngiliz bankası Natwest’in logosu ve ismi bulunuyor. Bankaya ilk para atıldığında, yönergeler kısaca bankanın ne işe yaradığını, bankada tutulan paranın güvende olacağını, paranın bankada tutulması karşılığında kazanç sağlanacağını ve ne kadar çok para tutulursa o kadar kazanç elde edilebileceğini açıklıyor. Bankada biriken paralar ise bir sonraki alana geçmek ya da başka bir temizlik cihazı almak için kullanılabiliyor. 

Oyunda bir de vergi sistemi bulunuyor. Tax Machine adı verilen robot, adanın vergi sistemini yönetiyor. Her 10 para için 1 para vergi olarak alınıyor. Ödenen vergileri, Tax Token adı verilen jetonlar şeklinde toplamak gerekiyor. Bu jetonlar geri dönüşüm makinesi tamamen dolduğunda boşaltabilmek için kullanılıyor.

Etrafı kirleten kir canlıları ile mücadele edilerek onların çevreyi kirletmelerine ve henüz toplanmamış paralarının çalınmasına engel olunmaya çalışılıyor.

Oyunda Bankipedia adında oyuna özel bir ansiklopedi bulunuyor. Bunun sayesinde ada haritasına bakılabiliyor ve kurtarılan canlılarla ilgili bilgiler edinilebiliyor. Ayrıca oyun içi dükkanı kullanılarak temizlik cihazı geliştirilebiliyor ve bitki tohumları satın alınabiliyor. Bu tohumlar ekilerek bitkiler yetiştirilebiliyor.

Çevre bilincini çocuğa aşılamak ve para, vergi yönetimi gibi konularda farkındalık oluşturmak için eğlenceli ve yararlı bir oyun.

ÇİÇEK Öneriyor

Oyundaki görevler örnek gösterilerek çevrenin kirletilmesinin hayvanlara ve bitkilere ne gibi zararlar verebileceği üzerine konuşabilirsiniz. Canlılar için doğanın neden önemli olduğu ve gerçek hayatta doğayı temiz tutmak için neler yapılabileceği üzerine fikir alışverişi yapabilirsiniz.  Oyundaki banka ve vergi sisteminden yola çıkarak gerçek hayatta bu sistemin nasıl işlediğini, basit karşılaştırmalar yaparak açıklayabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun