Horizon Zero Dawn

5 star 5 star

13 Yaş

Dijital Oyunlar

Cesur ve meraklı bir genç kızın, sorularına cevap aradığı etkileyici bir macera oyunu

Künye

 • Tür : Macera
 • Platform : PC, PS4
 • Çıkış Tarihi : 2012
 • Türkçe Dil Seçeneği : Yok
 • Oyun İçi Satın Alma : Yok
 • İndirilebilir İçerik : Yok
 • Fiyat : 275 TL
 • Geliştirici : Guerrilla
 • Dağıtıcı : Sony Interactive Entertainment
 • PEGI Değerlendirmesi : 16

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
 • Düşünme ve Yorumlama
Robotlarla savaşırken zayıf noktalarını öğrenmek ve buna göre bir strateji kurmak, oyundaki bazı alanlara nereden ve nasıl girileceğini çözmek gerekiyor.
Oyunun karakteri Aloy, annesi hakkındaki bilgilere ulaşmak için uzun ve zorlu bir maceraya atılıyor.
Yardım isteyen karakterlere yardım edildiğinde deneyim puanı, yetenek puanı, eşya ve yeni arkadaşlıklar kazanılıyor.
Negatif Temalar
 • Şiddet
Robotlar ve düşman insanlarla ok, mızrak ve benzeri silahlar kullanılarak savaşılıyor. Bazı eşyaları yapmak için hayvan avlamak gerekiyor. Aşırı kan gösterimi bulunmuyor, fakat ölenlerin bedenleri yerde görülüyor.
Diyaloglarda İngilizce “damn” (lanet olsun), “shit” (bok) gibi kötü sözler duyulabiliyor.
Gösterilmese de, diyaloglarda sigara ve alkolle ilgili göndermeler bulunuyor.

Oyun Hakkında

Oyun, dünyanın ve insanların robotlar tarafından büyük oranda yok edildiği uzak bir gelecekte geçiyor. Yüksek teknolojiden geriye çalışmayan teknolojik cihazlar, hayvanlara benzeyen vahşi robotlar ve yer altı sığınakları kalmış. İnsanlar ilkel kabileler halinde yaşıyor ve robotlara karşı mızrak, yay gibi silahlar kullanarak hayatta kalmaya çalışıyorlar. Bu duruma oyuncu da dahil oluyor ve bu dönem hakkındaki gerçekleri oyunu oynadıkça öğreniyor. Ne o güne ne de geçmişe ait inanışlar bilinmiyor. “All Mother”(Her Şeyin Annesi) adı verilen kurmaca bir tanrıçaya inanılıyor.

Oyuncu, Aloy isimli bir kadın karakteri kontrol ediyor. Aloy’un çocukluğundan başlayarak nasıl meraklı, cesur ve heyecanlı bir karaktere dönüştüğüne şahit oluyor. Oyunun sonunda ise, dünyaya ve insanlara ne olduğu, nasıl bu hale gelindiği ve Aloy’un annesinin kim olduğu gibi sorulara cevap bulunuyor. Dünya hakkındaki bilgiler ara sahneler ve eskiden kalma rivayetler aracılığıyla aktarılıyor. Ayrıca geliştiricilerin oluşturduğu, birçok yere gizlenmiş dokümanlarla derinlemesine bilgi edinilebiliyor.

Aloy seviye atlıyor ve istediği yeteneklerini geliştirebiliyor. Oyuncu kendi oynama tarzına en uygun zırh ve silahla kuşanabiliyor. Diyalogları ya da alacağı kararı farklı seçenekler arasından seçebiliyor. Bu seçim, daha sonra o karakterle arasındaki ilişkiyi etkiliyor. Genellikle robotlarla savaşılsa da, ara sıra düşman insan karakterler de savaşa dahil oluyor. Oyunda aşırı kan ve vahşet gösterimi bulunmasa da ölen robotların ve karakterlerin bedenleri, oyuncu o bölgeden uzaklaşana kadar yerde kalmaya devam ediyor.

Ebeveyne Notlar

Oyunun Türkçe desteği bulunmuyor ve hikayenin anlaşılabilmesi için orta düzey İngilizce gerekiyor. Diyaloglarda “Damn” (lanet olsun), “shit” (bok) gibi İngilizce kötü söz kullanımı duyulabiliyor.

Oyun, Aloy’un çocukluğundan başlayan, merak ve cesaret dolu maceralarını konu ediyor. Aloy, bir amaçla yola çıkıp başarılı olmak için bir süre eğitim alıyor ve pes etmeden çalışıyor. Bu onun, bir kadın savaşçı olarak etkileyici bir başarı hikayesi yazmasını sağlıyor.  

Robotlarla savaşırken stratejik ve hızlı düşünmek, hatta anında karar alıp hareket etmek gerekiyor. Diğer karakterlerle konuşmaların oyuncunun tercihleriyle yapılması, senaryoyu ilginç ve merak uyandırıcı kılıyor. Uzun diyaloglar, İngilizce’yi öğrenmeye başlamış oyuncular için güzel bir pratik fırsatı sunuyor.  

ÇİÇEK Öneriyor

Oyunu oynadıktan sonra çocuğunuzla, Aloy’un amacına ulaşmak için gösterdiği çaba ve bu yolda başına gelenlerle nasıl mücadele ettiği üzerine konuşabilirsiniz. Robotlar ve yapay zekâ konusunda gelecekte neler olabileceği ve bunların geleceği nasıl etkileyebileceği ile ilgili fikir alışverişi yapabilirsiniz. Diğer karakterlerle konuşurken yaptığı seçimler ve geliştirmeye çalıştığı taktiklerle ilgili düşüncelerini sorabilir ve sonra üzerine sohbet edebilirsiniz.

 

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=wzx96gYA8ek

Steam: https://store.steampowered.com/app/1151640/Horizon_Zero_Dawn_Complete_Edition/

PS4: https://store.playstation.com/tr-tr/product/EP9000-CUSA10211_00-HRZCE00000000000

 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun