El Hijo - A Wild West Tale

3 star 3 star

7 Yaş

Dijital Oyunlar

Küçük bir çocuk karakterin annesine ulaşmak için Vahşi Batı’da çıktığı yolculuğu esas alan bir gizlilik-strateji oyunu.

Künye

  • Tür : Strateji, Macera
  • Platform : PC, PS4, Xbox One, Switch
  • Çıkış Tarihi : 2020
  • Geliştirici : Honig Studios, Quantumfrog
  • Türkçe Dil Seçeneği : Var
  • İndirilebilir İçerik : Yok
  • Web Sitesi : www.handy-games.com/en/games/el-hijo

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Düşünme ve Yorumlama
Oyunda düşmanlara yakalanmamak için gölgelere sığınmak, eldeki oyuncakları kullanarak rakipleri şaşırtmak, düşmanların izlediği yolları gözleyerek plan yapmak gerekiyor.
El Hijo’da oyuncu, annesinden ayrı kalan ve ona kavuşmak için her türlü tehlikeyi göze alan, altı yaşındaki bir çocuk karakteri yönetiyor. Oyunda anne-çocuk sevgisi yer yer öne plana çıkıyor
Macera boyunca, esir edilmiş küçük çocuklarla karşılaşılıyor. Bunların kurtarılıp tekrar neşeli hallerine kavuşturulmaları ve umutlarının yeşertilmesi durumunda oyuncu ödüllendiriliyor.
Negatif Temalar
  • Şiddet
El Hijo, düşmanların dikkatini dağıtmak için insanların yanında havai fişek patlatabiliyor ve küçük bir sapanla vazoları kırabiliyor, duvarlara taş atabiliyor. Sapan, saldırmak için değil dikkat dağıtacak planlar yapmak için kullanılıyor.

Oyun Hakkında

El Hijo, altı yaşındaki küçük bir çocuk karakterin yönetildiği bir gizlilik-strateji oyunudur. Vahşi Batı’da, Meksika taraflarında geçen oyunda, El Hijo ve annesinin birlikte yaşadığı çiftlik, haydutlar tarafından yakılarak yok ediliyor. Annesi oğlunu bir manastıra emanet edip, intikam almak için haydutları takip ediyor. Ama El Hijo annesini çeteye karşı tek başına bırakmak istemediği için oradan kaçmaya karar veriyor.

 “El Hijo” karşısına çıkan tehlikelerle hiç durmadan savaşmak zorunda kalıyor. Zorlukların üstesinden gelirken, özgüven kazanıp strateji öğreniyor ve düşmanlarını yenmek için planlar yapmaya başlıyor. Sert ve merhametsiz bir çölden, suç ve kötü niyet kaynayan bir sınır kasabasından geçmesi gerekiyor.

Oyunda küçük bir çocuğu yönetmek gerektiği için kimseyi bayıltmak ya da silahlı çatışmaya girmek gerekmiyor. Onun yerine gölgelere sokularak, gizlenerek ilerlemek; vazoların arkası, yatakların altı gibi yerlere saklanmak, düşmanların yürüyüş rotalarına dikkat edip zamanlamayı iyi ayarlayarak etraflarından dolaşmak gerekiyor.

El Hijo’nun elinin altında küçük bir sapan bulunuyor. Bunu kullanarak vazoları kırabiliyor, duvarlara taş atarak düşmanların başka tarafa bakmasını sağlayabiliyor. Oyunda ilerledikçe kurmalı kurşun asker, havai fişek, polen torbası gibi yeni araçlar ediniyor, bunları kullanarak düşmanları oyalamanın yeni yollarını buluyor. Bazı bölümlerde anne karakterinin yönetilmesi gerekiyor ve hikâye onun gözünden görülüp yaşanıyor.

Her bölümde belirli sayıda esir çocuğun özgür bırakılması ve güldürülüp mutlu edilmesi gerekiyor.

Ebeveyne Notlar

El Hijo, temel olarak Commandos ve Desperados gibi ünlü strateji-gizlilik oyunlarının izinden giden bir yapım. Ama daha basitleştirilmiş ve daha küçük yaştaki oyuncuların oynayabileceği bir oyun olarak tasarlanmış. El Hijo şiddet, silah kullanma, kan dökme gibi unsurlar barındırmıyor. Diğer oyunlara göre çok daha affedici ve düşmanlardan saklanmak daha kolay. Bu unsurlar küçük yaştaki oyuncular için basitleştirilmiş olsa da, düşünme ve plan yapma becerileri kazandırmak konusunda Commandos ve Desperados gibi oyunlardan geri kalmıyor.

El Hijo ile annesinin arasındaki sevgi, pozitif mesaj olarak oyunda ön plana çıkan unsurlardan. Oyunun genel olarak çizgi filim, hatta çocuk masalı tadındaki atmosferi ve çizimleri çocukların oyunun içine girmesini kolaylaştırıcı nitelikte. El Hijo’nun macera boyunca karşılaştığı diğer çocukları kurtarması, oyuncuları iyilik yapmaya teşvik ediyor. Oyunda Türkçe dil desteği de bulunuyor.

ÇİÇEK Öneriyor

Esir tutulan çocukların özgürlüğüne kavuşturulmasına ve onların mutlu olmalarının sağlanmasına dikkat çekerek, çocuğunuza başkalarına yardım etmenin kendisini nasıl hissettirdiğini sorabilirsiniz. İyilik yapmanın, sadece karşımızdakini değil, kendimizi de iyi hissettirdiğini anlatabilirsiniz. Gerçek hayatta ihtiyacı olan insanlara nasıl yardım edilebileceği konusunda karşılıklı fikir alışverişi yapabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun