DuckTales Remastered

4 star 4 star

7 Yaş

Dijital Oyunlar

Varyemez Amca’nın maceralarını konu alan, çizgi film tadında bir platform oyunu.

Künye

  • Platform : PC, PS3, Xbox 360
  • Oyun İçi Satın Alma : Yok
  • İndirilebilir İçerik : Yok
  • Türkçe Dil Seçeneği : Yok
  • Çıkış Tarihi : 2013
  • Geliştirici : WayForward
  • Web Sitesi : www.capcom-unity.com/ducktales

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Dikkat
Hazinelere giden kapıları veya yolları açabilmek için her bölümde belirli sayıda özel nesne (madalyon, anahtar vb.) toplamak gerekiyor. Bunların çoğu gizli saklı köşelerde yer alıyor ve bulmak için önemli seviyede dikkat göstermek gerekiyor.
Varyemez Amca bir noktada yeğenlerini kurtarmak için tüm servetini feda etmeye razı oluyor. Önemli olan asıl şeyin mal mülk değil, aile fertleri ve arkadaşlar olduğu vurgulanıyor.
Negatif Temalar
  • Şiddet
Oyun boyunca büyük arılar, goriller, yamyamlar, yarasalar gibi çeşitli düşmanlarla karşılaşılıyor. Bunların kafalarına atlayarak bayıltmak gerekiyor. Ancak herhangi bir kan veya şiddet gösterimi yok.

Ailelerin Bilmesi Gerekenler

DuckTales Remastered, 90’lı yıllarda televizyonlarımıza konuk olan Varyemez Amca çizgi dizisinin video oyunudur. Daha önce 1986’da konsollara çıkan oyunun bu versiyonunda, yeni grafikler, seslendirmeler ve elden geçirilmiş bölümler sunuluyor.

Oyunda Karabela Çetesi, Varyemez Amca’nın kasasını soymaya kalkıyor. Ama cimri kahramanımız, yeğenleri Cin, Can ve Cem’in yardımıyla onları durdurmayı başarıyor. Bu sırada tesadüf eseri çetenin bir hazine haritasının peşinde olduğunu öğreniyorlar. Hazine lafını duyan Varyemez Amca da bir dakika bile zaman kaybetmeden servetine servet katmak için maceraya atılıyor.

Oyunda Amazon, Afrika, Himalaya Dağları, Transilvanya ve Ay olmak üzere beş ayrı bölüm bulunuyor. Genel olarak labirent benzeri bölgelerde dolaşılıp hazineye giden son kapıyı açabilmek için birkaç nesne toplanması gerekiyor. Oyun bol miktarda platform öğesi ve ufak tefek savaşlar içeriyor. Her bölümün sonunda bir tane de büyük canavar çıkıyor. Ancak hem bölüm sonu canavarları hem de normal düşmanlar çizgi filmsel, korkutucu olmayan grafiklere sahipler. Savaşlar da şiddet içermiyor; savaş esnasında düşmanların kafasına atlanınca bir anda buharlaşıp yok oluyorlar.

Oyun, benzerlerine göre biraz daha zor. Normal zorluk seviyesinde oynandığı zaman sadece iki canınız oluyor ve öldüğünüzde oyunun en başına dönüyorsunuz. O nedenle ilk oynayışınızda, sonsuz can hakkı veren ve öldüğünüzde kayıt noktasına döndüğünüz “Kolay” seviyeyi tercih etmek isteyebilirsiniz.

İyi Tarafları Neler?

DuckTales, tıpkı çizgi filmine benzer bir yapıda ilerliyor. Her bölümde karakterler kendi aralarında konuşuyor, şakalar yapıyor ve komik olaylar yaşıyorlar. Bu da oyuna sanki çizgi-film serisinden bir bölüm izliyormuşsunuz havası katıyor. Oyunda, varyemez Amca’nın yanı sıra Çılgın Pilot (Launchpad), Mucit (Gyro), Mistik (Magica De Spell), Karabela Çetesi ve Cin, Can, Cem gibi tanıdık karakterlerin sürekli boy göstermesi bu havayı pekiştiriyor.

Müziklerin büyük bölümü de çizgi filmden alınmış. Grafikler ve karakter modellemeleri tıpkı televizyondan hatırladığımız gibi, çok başarılı.

DuckTales’te bölümleri geçmek için dümdüz ilerleyip önümüze gelen düşmanlarla savaşmak yetmiyor. Hatta düşmanlar sadece birkaç saniye sonra geri bile dönüyor. Onun yerine her bölümün sonunda, hazineye giden yolu açmak için belirli nesneleri, anahtarları, madalyonları, eşyaları vb. toplamak gerekiyor. Bunlar da gizli saklı yerlerde bulunuyor. O nedenle oyuncular hem keşfetmeye hem de düşünmeye sevk ediliyor.

Çocuğunuzla Bu Konularda Konuşabilirsiniz

Çocuğunuza, oyundaki karakterlerden hangilerini çizgi filmden tanıdığını sorabilir, sevdiği karakterlerle ilgili çocuğunuzla sohbet ortamı oluşturabilirsiniz. Oyunun en çok hangi bölümünde zorlandığını sorabilir, nasıl çözümler ürettiğini anlatmasını isteyebilirsiniz.

Varyemez Amca gibi paragöz birinin bile kuzenlerinin hayatı söz konusu olduğunda bütün servetinden vazgeçtiğine dikkat çekebilir, “Para mutluluk getirmez” sözünün güzel bir aktarımı olan bu sahneden yola çıkarak paranın amaç değil, araç olması gerektiği üzerine konuşabilirsiniz.

 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun